Dziś w programie o planach utworzenia w Zielonej Górze trzeciego zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Przyjrzymy się przygotowaniom do wejścia po zimie na ogród. Podpowiemy jak przygotować herbatki z suszonymi owocami i płatkami kwiatowymi.
We wschodniej części Zielonej Góry może powstać nowy zespół przyrodniczo-krajobrazowy – Źródliska Gęśnika. Rozmowy przyrodników z miastem prowadzone są od dłuższego czasu. Przeszkodą w sprawnym podejmowaniu decyzji jest m.in. różna forma własności działek. – Musimy ochronić występujące na tym terenie cenne i rzadkie gatunki. Przede wszystkim storczyków, ale nie tylko – mówi dr Sebastian Pilichowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego. I wskazuje zagrożenia jakie niesie rozbudowa osiedli na tym terenie:
Co to będzie oznaczało dla mieszkańców ustawienie czerwonych tabliczek? Do rozmowy z Sebastianem Pilichowskim wrócimy za tydzień.
Na Ziemi Lubuskiej odwilż. I coraz więcej pokus dla miłośników ogrodów, by wejść na działkę i chociaż się porozglądać. Zielonogórska ogrodniczka Beata Tokarz zaleca, by jeszcze chwilę się wstrzymać i poczekać aż ziemia trochę wyschnie. Teraz można zająć się np. ogrodowymi narzędziami:
Ponownie gościmy u Beaty Patrycji Klary, która doradza nam w jaki sposób przygotować herbatki z dodatkiem suszonych owoców i płatków kwiatowych oraz jak wykorzystać w kuchni suszone zioła hodowane w ogrodzie lub na oknie w kuchni.
Z Beatą Patrycją Klary rozmawia Izabela Patek.