Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała w niedzielę (24 marca), że zaginiony w sobotę defektoskop zawiera promieniotwórczy selen i przestrzega, by pod żadnym pozorem nie otwierać ani nie rozcinać urządzenia.
– W nocy z 21 na 22 marca na terenie dzielnicy Nowa Huta w Krakowie zaginęło urządzenie gammagraficzne Gammamat (defektoskop), zawierające wysokoaktywne źródło promieniotwórcze selen 75Se o aktywności 380GBq
– podała w niedzielnym komunikacie Państwowa Agencja Atomistyki.
Dalsza część tekstu pod tweetem
PAA otrzymała informację o zaginięciu urządzenia gammagraficznego w Krakowie. ?? Ostrzegamy, aby nie otwierać ani nie rozcinać urządzenia, ponieważ kontakt z nieosłoniętym źródłem promieniotwórczym może stanowić zagrożenie.
??Więcej informacji: https://t.co/Ge4trjwrzy pic.twitter.com/7kP32f9ZD7— Państwowa Agencja Atomistyki (@PAAtomistyki) March 24, 2024
W sobotę Małopolski Urząd Wojewódzki informował, że „firma prowadząca drogowe roboty budowlane (S7) odnotowała zaginięcie aparatu gammagraficznego (defektoskopu), zawierającego wysokoaktywne źródło promieniotwórcze”.
Urządzenie waży ok. 6-8 kg, ma ok. 30 cm długości, 20 cm wysokości i 15 cm szerokości. Defektoskop (aparat gammagraficzny) zawiera wysokoaktywne źródło promieniotwórcze selen 75Se o aktywności 380GBq. Służy do nieinwazyjnego wykrywania defektów, wad w materialne – np. pęknięć, ubytków korozyjnych. Zdjęcie defektoskopu jest na jest na stronie >>www.malopolska.uw.gov.pl/PressArticlePage.aspx?id=15875<<.
Państwowa Agencja Atomistyki przestrzega, by pod żadnym pozorem nie otwierać ani nie rozcinać defektoskopu, ponieważ nawet krótkotrwały kontakt z nieosłoniętym źródłem promieniotwórczym, znajdującym się w jego wnętrzu, może stanowić poważne i bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka.
– W przypadku odnalezienia urządzenia należy zabezpieczyć miejsce przed dostępem osób postronnych
– zaznaczono w komunikacie Agencji.
Dodano, że jeżeli ktoś ma informacje o lokalizacji urządzenia, proszony jest o niezwłoczne powiadomienie o tym policji (numery alarmowe 112 i 997). Ponadto, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (tel.: 987 lub 12 39 21 300) lub Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki (tel.: 22 19 430).
Policyjne poszukiwania defektoskopu przy użyciu drona – bez rezultatów
Policja w niedzielę (24 marca) wykorzystała drona do poszukiwań defektoskopu, który zawiera promieniotwórczy selen, ale nie odnalazła urządzenia. Poszukiwania będą kontynuowane. Defektoskop zgubiła firma prowadząca drogowe prace budowlane (S7) na Wzgórzach Krzesławickich w Krakowie.
– Do poszukiwań wykorzystano drona. Urządzenia dotychczas nie odnaleziono. Poszukiwania są kontynuowane
– powiedziała PAP Anna Zbroja-Zagórska z zespołu prasowego małopolskiej policji.
Jak poinformowała, w sprawie zagubienia defektoskopu prowadzone będzie postępowanie wyjaśniające. Sprawą zajmie się prokuratura. Póki co nie sformułowano ani nie przedstawiono zarzutów.
Z sobotnich informacji biura wojewody wynikało, że defektoskop został zgubiony na terenie dzielnicy Nowa Huta. Policja doprecyzowała, że chodzi o Wzgórza Krzesławickie (w poprzednim podziale administracyjnym wchodziły w skład dzielnicy Nowa Huta, a dzisiaj są odrębną dzielnicą; wciąż jest to jednak region historycznej Nowej Huty).
Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w niedzielę krakowska policja planowała wyjazd do Bielska-Białej, gdzie siedzibę ma mieć firma, która zgubiła defektoskop. Nie ma jednak potwierdzenia, że doszło do rozmów śledczych z pracownikami firmy.