piątek, 12 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Grzegorz Kopernicki odszedł z Cariny Gubin

    Stal we Wrocławiu nie pojedzie w niedzielę!

    fot. Rafał Oleksiewicz

    Anna Puławska się „przepaliła” i ze spokojem melduje się w finale jedynki

    Zmiana trenera w czwartoligowej Victorii Szczaniec

    fot. Jakub Lesiński

    Będą nowe szczypiornistki w AZS-ie. Wróciła doświadczona bramkarka

    fot. materiały Wilków Żary Basketball

    Wilki wystawią dwa zespoły. Szukają chętnych do gry w rezerwach

    grafika: Facebook/KS Promień Żary

    Promień Żary i Zorza Ochla zagrają o awans w hicie klasy okręgowej

    Stilon jedzie na półfinał. „To jak gra o pół miliona”

    fot. Rafał Oleksiewicz

    Po pierwszym dniu ME: plany gorzowskich kajakarzy wykonane

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Grzegorz Kopernicki odszedł z Cariny Gubin

    Stal we Wrocławiu nie pojedzie w niedzielę!

    fot. Rafał Oleksiewicz

    Anna Puławska się „przepaliła” i ze spokojem melduje się w finale jedynki

    Zmiana trenera w czwartoligowej Victorii Szczaniec

    fot. Jakub Lesiński

    Będą nowe szczypiornistki w AZS-ie. Wróciła doświadczona bramkarka

    fot. materiały Wilków Żary Basketball

    Wilki wystawią dwa zespoły. Szukają chętnych do gry w rezerwach

    grafika: Facebook/KS Promień Żary

    Promień Żary i Zorza Ochla zagrają o awans w hicie klasy okręgowej

    Stilon jedzie na półfinał. „To jak gra o pół miliona”

    fot. Rafał Oleksiewicz

    Po pierwszym dniu ME: plany gorzowskich kajakarzy wykonane

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna LUBUSKIE

KO z wnioskiem do Prokuratora Generalnego ws. pożaru w Przylepie

PAP PAP
2024-02-07 14:17
Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Posłowie KO z zespołu ds. Rozliczeń PiS poinformowali o przygotowaniu interwencji poselskiej i wniosku do Prokuratora Generalnego o objęcie nadzorem śledztwa ws. pożaru składowiska odpadów niebezpiecznych w Przylepie w lipcu 2023 r.

Pod koniec stycznia Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze poinformowała, że w wyniku zeszłorocznego pożaru niebezpiecznych odpadów zgromadzonych w hali magazynowej w Przylepie doszło do istotnej emisji substancji toksycznych i rakotwórczych do powietrza oraz wody. 

Przekazano, że w toku prowadzonego śledztwa uzyskano dwie opinie biegłego z zakresu ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Jak wynika z treści pierwszej opinii biegły stwierdził, że bezpośrednim następstwem pożaru było zniszczenie w świecie roślinnym w znacznych rozmiarach, na powierzchni ok. 65 ha. Wskazano, że doszło do istotnego obniżenia jakości powierzchni ziemi, wody oraz powietrza. 

Zespół ds. Rozliczeń PiS w środę (7 lutego) w Sejmie przekazał, że posłowie przygotowali interwencję poselską i wniosek do Prokuratora Generalnego o objęcie nadzorem śledztwa ws. pożaru składowiska odpadów niebezpiecznych w Przylepie. 

– Nasza interwencja poselska jest niezbędna (…) 22 lipca płonęło pięć tysięcy odpadów niebezpiecznych, a ministrowie krzyczeli, że nie ma żadnego zagrożenia i skażenia” – powiedziała poseł KO Elżbieta Polak, ówczesna marszałek województwa lubuskiego. 

– Składamy interwencje po to, aby obecna minister klimatu zabezpieczyła dokumenty w ministerstwie, badania na jakiej podstawie pani minister (Anna) Moskwa twierdziła, że wyniki są dobre i nie ma żadnego zagrożenia

– podkreśliła Polak. 

Poseł KO Anna Sobolak powiedziała, że zespół ma dowody, które będzie chciał zabezpieczyć, że „doszło do olbrzymiego zakażenia, skażenia środowiska i zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego”.

– Minister Moskwa kłamała, a pani poseł Polak mówiła prawdę

– dodała. 

Pożar hali w Zielonej Górze/Przylepie, w której były składowane niebezpieczne substancje, wybuchł w sobotę 22 lipca ub. r. Wieczorem następnego dnia poinformowano, że działania gaśnicze zakończyły się. W całej akcji na miejscu pożaru wzięło udział łącznie 376 strażaków, 107 pojazdów i dwa samoloty. 

Śledztwo dotyczące pożaru hali w Przylepie wszczęła Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze. Postępowanie zostało wszczęte w związku z pożarem oraz wybuchem substancji łatwopalnych poprzez sprowadzenie zagrożenia dla zdrowia i życia osób oraz mienia wielkiej wartości. Grozi za to do ośmiu lat więzienia.

Polecamy

LUBUSKIE

Wojewoda powołuje zespół ws. pożaru w Przylepie

5 lutego 2024

  -  Chcemy powołać specjalny zespół, który zbada sprawę składowiska odpadów niebezpiecznych w Przylepie - mówi wicewojewoda lubuski Tomasz Nesterowicz.  Zespół...

Czytaj więcejDetails

Politycy o skutkach pożaru chemikaliów w Przylepie

3 lutego 2024

Biegli prokuratury: 65 hektarów zostało skażonych!

31 stycznia 2024

D. Lesicki: ukradziony monitoring z miejsca pożaru w Przylepie

26 lipca 2023

Pożar hali z odpadami w Przylepie [ZDJĘCIA]. Zakończyła się akcja gaśnicza!

23 lipca 2023
Tagi: TEMAT DNIApożar w przylepieskładowisko niebezpiecznych odpadówkokoalicja obywatelskaprokurator generalnyPrzylepZielona Góra

Czytaj również

Podpisanie listu intencyjnego o wykupie udziałów w spółce PKS Zielona Góra przez Zarząd Województwa Lubuskiego (fot. Paweł Wańczko/lubuskie.pl)
LUBUSKIE

Lubuskie chce kupić udziały w PKS Zielona Góra

12 czerwca 2026

Władze województwa lubuskiego chcą wykupić 49 proc. udziałów w spółce PKS Zielona Góra. Wczoraj w tej sprawie podpisany został list...

Akta sądowe - zdjęcie ilustracyjne
LUBUSKIE

Prawomocny wyrok dla zabójcy 7-miesięcznego syna

12 czerwca 2026

25 lat w więzieniu spędzi 27-letni Robert P. ze Świebodzina, który w marcu 2024 r. zabił swojego 7-miesięcznego syna Wojtusia....

LUBUSKIE

Już jutro zawody śmigłowcowe w Babimoście!

12 czerwca 2026

Już jutro  IV Światowy Zlot Śmigłowcowy oraz Śmigłowcowy Puchar Świata w Babimoście. W zawodach będzie uczestniczyć ponad 20 cywilnych i wojskowych...

Fot. Jakub Mielcarz
LUBUSKIE

Ślady dawnej historii – powstaje lapidarium w Zielonej Górze

11 czerwca 2026

30 pomników nagrobnych z XX wieku - obok grobowca Beuchelta w Parku Tysiąclecia powstaje lapidarium, czyli zbiór historycznych epitafiów. Większość...

Guben. Briefing prasowy przed rozpoczęciem polsko-niemieckiej konferencji poświęconej problemom demografii (fot. Piotr Bakselerowicz)
LUBUSKIE

Polsko-niemieckie rozmowy o demografii

11 czerwca 2026

Województwo lubuskie traci nawet pięć tysięcy mieszkańców w ciągu roku - alarmuje wojewoda lubuski Marek Cebula, który dziś w przygranicznym...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Żagański MZK wybuduje stację transformatorową

11 czerwca 2026

Miejski Zakład Komunikacyjny w Żaganiu planuje budowę stacji transformatorowej dla autobusów elektrycznych. Do dziś firmy mogą zgłaszać oferty na wykonanie...

najnowsze z Lubuskiego

Gorzów i Eberswalde współpracują od 25 lat

Grzegorz Kopernicki odszedł z Cariny Gubin

Stal we Wrocławiu nie pojedzie w niedzielę!

Podsumowanie Zielonogórskiej Akademii Bezpieczeństwa

Anna Puławska się „przepaliła” i ze spokojem melduje się w finale jedynki

Młodzi porozmawiają o depresji

Zmiana trenera w czwartoligowej Victorii Szczaniec

Zielona Góra szykuje jarmark. Znamy pierwsze szczegóły Winobrania 2026

Gdzie są pieniądze dla Ukrainy?

W sobotę impreza z okazji Światowego Dnia Dziergania w miejscu publicznym

popularne

  • fot. M.Wróbel

    Lapidarium w Zielonej Górze już prawie gotowe

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Kłopoty spółki „SUBBUS” w Nowej Soli

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Stilon jedzie na półfinał. „To jak gra o pół miliona”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Zmiana trenera w czwartoligowej Victorii Szczaniec

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Grzegorz Kopernicki odszedł z Cariny Gubin

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj