Czy Polska zostanie zmuszona do przyjęcia nowej waluty EURO?
63 procent Polaków jest zdania, że nowy rząd KO, Trzeciej Drogi i Lewicy nie powinien dążyć do wprowadzenia w Polsce waluty euro – wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. Odmiennego zdania jest 21,2 procent respondentów.
Dyskusja wokół przyjęcia euro odżyła wraz ze zmianą rządu w Polsce. Euro powinno zostać wprowadzone w Polsce, zgodnie z zapisami traktatu akcesyjnego do Unii Europejskiej z 2003 roku. Jednak wciąż nie ma woli politycznej ani konkretnych decyzji gospodarczych, które zbliżyłyby Polskę do wspólnej unijnej waluty.
Obserwatorzy gospodarczej sceny europejskiej wskazują na poważne problemy, które pojawiły się w krajach tak zwanej nowej Unii, po przyjęciu euro. Na pierwszym miejscu wymienia się znaczny wzrost cen, zahamowanie prorozwojowych procesów gospodarczych i zmniejszenie popytu wewnętrznego. Wśród zagrożeń wynikających z przyjęcia wspólnej waluty wymienia się również utratę suwerenności i oddanie decyzyjności w zakresie polityki pieniężnej w ręce Europejskiego Banku Centralnego.
Żeby wprowadzić w Polsce euro niezbędne jest wspólne działanie prezesa NBP i premiera.
Dlatego dziś pytamy państwa: czy Polska powinna przyjąć euro? Czy przyjęcie wspólnej waluty przyniesie więcej korzyści czy problemów?
– o to dziś pyta Daniel Sawicki
Od godz. 12:10 czekamy na Państwa telefony: 68 324 22 55 i 801 327 462 oraz na komentarze.