Od odegrania i odśpiewania hymnu państwowego rozpoczęło się w poniedziałek o godz. 12 inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji. Otworzył je marszałek senior Marek Sawicki (PSL).
Sejm przerwał posiedzenie; ciąg dalszy wstępnie planowany we wtorek od godz. 16
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia po wyborze wicemarszałków Izby ogłosił w poniedziałek wieczorem przerwę w pierwszym posiedzeniu Sejmu. Ciąg dalszy obrad wstępnie planowany jest na wtorek, od godz. 16.
Wielichowska (KO), Niedziela (KO), Czarzasty (Nowa Lewica), Zgorzelski (Trzecia Droga) oraz Bosak (Konfederacja) wicemarszałkami Izby
Sejm X kadencji wybrał w poniedziałek pięciu wicemarszałków. Zostali nimi: Monika Wielichowska (KO), Dorota Niedziela (KO), Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja) oraz Piotr Zgorzelski (Trzecia Droga). Kandydatka PiS Elżbieta Witek nie uzyskała wymaganego poparcia.
Sejm X kadencji zdecydował w poniedziałek, że będzie sześciu wicemarszałków. Ugrupowania zgłosiły sześciu kandydatów.
Sejm wybrał pięciu wicemarszałków: Monikę Wielichowską (KO), Dorotę Niedzielę (KO), Włodzimierza Czarzastego (Nowa Lewica), Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) oraz Piotra Zgorzelskiego (Trzecia Droga).
Kandydatka PiS Elżbieta Witek nie uzyskała wymaganego poparcia, co oznacza, że największy klub w Sejmie, liczący 194 posłów, nie ma swojego przedstawiciela w prezydium Sejmu.
Za kandydaturą Wielichowskiej (KO) opowiedziało się 252 posłów, przeciw było 186, od głosu wstrzymało się 18.
Za kandydaturą Niedzieli (KO) opowiedziało się 257 posłów, przeciw było 185, od głosu wstrzymało się 16.
Za kandydaturą Zgorzelskiego (Trzecia Droga) opowiedziało się 267 posłów, przeciw było 184, od głosu wstrzymało się 5.
Za kandydaturą Czarzastego (Nowa Lewica) opowiedziało się 250 posłów, przeciw było 196, od głosu wstrzymało się 12.
Za kandydaturą Bosaka (Konfederacja) opowiedziało się 272 posłów, przeciw było 27, od głosu wstrzymało się 153.
Za kandydaturą Witek głosowało 203, przeciw było 252, wstrzymało się 3 posłów.
„W związku z tym, że Sejm nie dokonał wyboru wicemarszałka Sejmu, procedurę jego wyboru przeprowadzimy ponownie w późniejszym terminie” – powiedział po głosowaniach marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
⏫ Nowo wybrana wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela na sali sejmowej w Warszawie podczas posiedzenia inaugurującego X kadencję izby. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Nowo wybrana wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska i przewodniczący PO Donald Tusk na sali sejmowej w Warszawie podczas posiedzenia inaugurującego X kadencję izby. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Inauguracyjne posiedzenie Sejmu: 6 kandydatur na wicemarszałków
Sejm w poniedziałek wieczorem wznowił obrady. Będzie głosował nad sześcioma kandydaturami na wicemarszałków Izby.
Kandydatkami KO są Monika Wielichowską i Dorota Niedziela. Nowa Lewica zgłosiła Włodzimierza Czarzastego. Kandydatami są także Piotr Zgorzelski (Trzecia Droga) oraz Krzysztof Bosak (Konfederacja). PiS zgłosiło kandydaturę dotychczasowej marszałek Sejmu – Elżbiety Witek.
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Sejm zdecydował, że będzie sześciu wicemarszałków
Sejm zdecydował w poniedziałek, że będzie sześciu wicemarszałków. Po głosowaniu w tej sprawie marszałek Szymon Hołownia zarządził przerwę w obradach i ustalił, że czas na zgłaszanie kandydatów jest do godz. 18.30. Sejm ma wznowić obrady o godz. 19.
Za wyborem sześciu wicemarszałków opowiedziało się 458 posłów; nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał.
Marszałek Hołownia poinformował, że są dwa wnioski projektów uchwał ws. liczby wicemarszałków – Konfederacji i KO. Oba zakładają, że ma być 6 wicemarszałków Sejmu.
Marszałek Hołownia złożył kwiaty pod sejmowymi tablicami pamiątkowymi
Wybrany w poniedziałek marszałek Sejmu Szymon Hołownia złożył kwiaty pod sejmowymi tablicami pamiątkowymi – upamiętniającymi prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałka Macieja Płażyńskiego, posłów poległych podczas II wojny światowej, ofiary katastrofy smoleńskiej i Jana Pawła II.
Podczas składania kwiatów Hołowni towarzyszył marszałek senior Sejmu X kadencji Marek Sawicki oraz szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska.
Fot. PAP/Paweł Supernak
W Sejmie przerwa do godz. 17.30
W inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu została ogłoszona przerwa do godz. 17.30. Marszałek Szymon Hołownia poinformował, że w przerwie oczekuje na przedłożenie projektu uchwały, w której określona zostanie liczba wicemarszałków Sejmu.
Sejm X kadencji został wybrany w wyborach 15 października 2023 r. Swoich przedstawicieli do Sejmu wprowadziło pięć komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska PO, .N, IPL, Zieloni, Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe, Nowa Lewica oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość.
Przewodniczący PO Donald Tusk (P) oraz poseł KO Borys Budka (L) na sali sejmowej w Warszawie podczas posiedzenia inaugurującego X kadencję izby. Fot. PAP/Radek Pietruszka
117 spośród 460 posłów debiutuje w ławach sejmowych, 27 wróciło do nich po przerwie. Wyborcy zdecydowali, że w ławach poselskich zasiądzie 135 posłanek i 325 posłów.
15:15 Szymon Hołownia został wybrany na marszałka Sejmu X kadencji
Szymon Hołownia (Polska 2050) został w poniedziałek wybrany Marszałkiem Sejmu X kadencji. Poparło go 265 posłów.
Hołownia był kandydatem na marszałka Sejmu Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy – ugrupowań, które podpisały umowę koalicyjną i mają 248 mandatów w Sejmie. Hołownia ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2025 r. W drugiej połowie kadencji Sejmu marszałkiem izby niższej, zgodnie z umową koalicyjną, ma być Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica).
Kandydatką Prawa i Sprawiedliwości, które w Sejmie X kadencji ma 194 mandaty, była Elżbieta Witek.
Fot. PAP/Radek Pietruszka
15:10 S. Hołownia (Polska 2050) i E. Witek (PiS) kandydatami na marszałka Sejmu
Marszałek senior Marek Sawicki przekazał, że kandydatami na marszałka Sejmu są: lider Polski 2050 Szymon Hołownia oraz Elżbieta Witek z Prawa i Sprawiedliwości.
14:55 Sejm wznowił obrady, wybierze marszałka izby
W poniedziałek przed godz. 15.00 Sejm wznowił obrady. Nastąpi wybór marszałka Sejmu.
Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów. Poseł może poprzeć tylko jedną kandydaturę. Sejm wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Kandydatem na marszałka Sejmu Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy – ugrupowań, które podpisały umowę koalicyjną i mają 248 mandatów w Sejmie, jest lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2025 r. W drugiej połowie kadencji Sejmu, marszałkiem izby niższej, zgodnie z umową koalicyjną, ma być Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica).
Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, które w Sejmie X kadencji ma 194 mandaty, będzie Elżbieta Witek.
Po wyborze marszałek Sejmu obejmie przewodnictwo obrad.
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Sejm, w drodze uchwały, ustalić powinien także liczbę wicemarszałków. Projekt uchwały w tej sprawie może wnieść co najmniej 15 posłów. Zwyczajowo w Prezydium Sejmu reprezentowane są wszystkie kluby poselskie. Procedura wyboru wicemarszałków jest analogiczna jak ta przy wyborze marszałka.
M. Morawiecki: Chcę zaprosić wszystkich do koalicji polskich spraw
Mamy teraz przed sobą okres tworzenia rządu i chcę wszystkich zaprosić do koalicji polskich spraw – powiedział w poniedziałek w Sejmie Mateusz Morawiecki po tym, jak złożył dymisję rządu. Zaprosił też wszystkich, którzy będą budowali większość parlamentarną, aby budowali rząd, który będzie starał się tworzyć.
Premier Mateusz Morawiecki złożył w poniedziałek w Sejmie dymisję rządu na ręce marszałka seniora Marka Sawickiego. Podkreślił, że zamierza przedstawić „krótką panoramę ostatnich czterech lat” – tego, co udało się zrobić i na co należy zwrócić szczególną uwagę.
Premier Mateusz Morawiecki złożył dymisję rządu
Premier Mateusz Morawiecki złożył w poniedziałek, podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu X kadencji, na ręce marszałka seniora Marka Sawickiego, dymisję Rady Ministrów.
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Zgodnie z konstytucją, szef rządu składa dymisję na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji.
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w niedawnym orędziu telewizyjnym, że po analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowił powierzyć misję sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.
13:45 Posłowie X kadencji złożyli ślubowanie
Na baczność, z ręką na sercu, w części dodając „tak mi dopomóż Bóg” – tak posłowie X kadencji składali w poniedziałek ślubowanie.
Rota ślubowania zapisana w konstytucji brzmi: „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”. Tekst roty odczytał Marszałek Senior Marek Sawicki (PSL).
Ślubowanie prowadziły posłanki sekretarze. Każdy z parlamentarzystów, po wyczytaniu swojego imienia i nazwiska, wstawał i wypowiadał słowo: „Ślubuję”. Poseł mógł dodać zdanie: „Tak mi dopomóż Bóg”.
Niektórzy posłowie składając ślubowanie kładli prawą rękę na sercu, część stawała na baczność.
12:50 Marek Sawicki: Mam nadzieję, że nowa kadencja pozwoli odbudować poczucie wspólnoty narodowej
Mam nadzieję, że nowa kadencja pozwoli odbudować, począwszy od nas, poczucie wspólnoty narodowej, za którą opowiedziało się tak wielu wyborców – powiedział na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu X kadencji marszałek senior Marek Sawicki.
„Jest Polska, jest Sejm – jej przedstawicielstwo. Tymi słowami Macieja Rataja, marszałka Sejmu odrodzonej przed ponad 100 laty naszej ojczyzny, pragnę podkreślić uroczysty moment inauguracji X kadencji Sejmu RP. Wypowiadający je wybitnie nasz poprzednik widział Polskę, jako państwo demokracji parlamentarnej. Urzeczywistnienie tej wizji, tego narodowego pragnienia jest także dziś naszym wspólnym zadaniem i obowiązkiem” – powiedział Sawicki.
Marszałek senior podziękował obywatelom, „którzy tak licznie w kraju i zagranicą z wielkim zaangażowaniem, niekiedy poświęcaniem wykonali swój obywatelski obowiązek udziału w wyborach parlamentarnych”.
Fot. PAP/Paweł Supernak
Pogratulował również wybranym w wyborach parlamentarzystom oraz wyraził nadzieję, „że nowa kadencja pozwoli odbudować, począwszy od nas, poczucie wspólnoty narodowej, za którą opowiedziało się tak wielu wyborców”.
Podziękował także prezydentowi Andrzejowi Dudzie za jego obecność podczas inauguracji nowej kadencji Sejmu i wygłoszone słowa, które – jak ocenił – dają nadzieję, że „poszanowanie ustrojowej zasady współdziałania władz pozwoli nam zmieniać Polskę zgodnie z oczekiwaniami narodu”.
12:30 Prezydent: Wyrazem szacunku powinno być to, że każdy klub parlamentarny będzie miał reprezentanta w Prezydium Sejmu
Chciałbym zaapelować do was, abyście się szanowali nawzajem. Wyrazem wzajemnego szacunku, także szacunku wobec wyborców, powinno być to, że każdy klub parlamentarny będzie miał reprezentanta w Prezydium Sejmu – podkreślił prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym w Sejmie.
Prezydent Andrzej Duda, w orędzie wygłoszonym podczas pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji, wystąpił do posłów z apelem.
„Chciałbym z tego miejsca zaapelować do was, abyście szanowali siebie nawzajem. Wyrazem tego wzajemnego szacunku, ale też szacunku wobec wyborców, powinno być to, że każdy klub parlamentarny, każdy – nawet ten najmniejszy – będzie miał wskazanego przez siebie reprezentanta w Prezydium Sejmu” – powiedział Duda.
„To powinien być dobry i stały zwyczaj parlamentarny” – wskazał prezydent.
Dziś rozstrzygają się losy Polski na dziesięciolecia
Prezydent Andrzej Duda w orędziu w Sejmie powiedział, że dziś rozstrzygają się losy Polski na dziesięciolecia. Dodał, że nie stać nas na bezczynność i brak ambicji.
Podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu X kadencji prezydent podkreślił, że Polska musi stawiać sobie ambitne cele.
Andrzej Duda dodał, że takim ambitnym projektem jest dalsza i konsekwentna rozbudowa polskich portów, w tym budowa portu kontenerowego w Świnoujściu.
Fot. PAP/Radek Pietruszka
J. Kaczyński o stworzeniu nowego rządu przez M. Morawieckiego: jeśli mu się to uda, będzie to wielki sukces
Będzie to wielki sukces, jeśli mu się to uda – powiedział w poniedziałek w Sejmie wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany, czy jeśli Mateuszowi Morawieckiemu nie uda się zebrać sejmowej większości do stworzenia nowego rządu, uzna to za jego porażkę.
Fot. PAP/Paweł Supernak
Kaczyński, pytany czy jeśli Mateusz Morawiecki nie zgromadzi sejmowej większości, to będzie jego porażka, powiedział: „nie wiem czy to będzie porażka”. „Będzie to wielki sukces, jeśli mu się to uda” – stwierdził.
Na pytanie, czy czuje się odpowiedzialny za wynik wyborów, Kaczyński podkreślił, że „szef partii zawsze jest odpowiedzialny”.
11:40 E.Witek: Nie mam sobie nic do zarzucenia; anulowanie głosowania to coś, co jest zawarte w Regulaminie Sejmu
Nie mam sobie nic do zarzucenia zwłaszcza, że ta kadencja Sejmu była wyjątkowo trudna; anulowanie głosowania jest czymś, co jest zawarte w regulaminie Sejmu, co było stosowane w poprzednich kadencjach – powiedziała w poniedziałek w Sejmie Elżbieta Witek (PiS).
Fot, PAP/Rafał Guz
11:30 Posłanki Lewicy zapowiedziały, że złożą w Sejmie projekty ws. liberalizacji prawa aborcyjnego
Posłanki Lewicy Katarzyna Kotula i Anna Maria Żukowska zapowiedziały w poniedziałek, że po ślubowaniu poselskim złożą w Sejmie projekty ustaw liberalizacji prawa aborcyjnego i depenalizacji aborcji. „Jesteśmy to winne naszym wyborczyniom, które głosowały zresztą nie tylko na Lewicę” – podkreśliły.
Fot, PAP/Rafał Guz
11:30 Prezydent złożył kwiaty przed pamiątkowymi tablicami
Prezydent Andrzej Duda złożył w poniedziałek w Sejmie kwiaty przed tablicami upamiętniającymi prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałka Macieja Płażyńskiego, posłów poległych podczas II wojny światowej, ofiary katastrofy smoleńskiej i Jana Pawła II.