Argentyńczyk Lionel Messi triumfował w plebiscycie magazynu „France Football” na najlepszego zawodnika świata w sezonie 2022/23 – ogłoszono na gali w Paryżu. Otrzymał Złotą Piłkę po raz ósmy w karierze. Robert Lewandowski zajął 12. miejsce, a w gronie pań Ewa Pajor była osiemnasta.
Tekst znajduje się pod postem
LIONEL MESSI IS THE 2023 MEN’S BALLON D’OR!
Eight Ballon d’Or for Argentina hero! ????#ballondor pic.twitter.com/1slOJ6EoKj
— Ballon d'Or #ballondor (@ballondor) October 30, 2023
36-letni Argentyńczyk, rekordzista prestiżowego plebiscytu, wcześniej triumfował w latach 2009-12 oraz w 2015, 2019 i 2021 roku. W poprzedniej edycji nie było go w nominowanej „trzydziestce”.
W grudniu 2022 roku poprowadził Argentynę do tytułu mistrza świata – w finale mundialu w Katarze on i koledzy pokonali Francję w rzutach karnych.
Gwiazdor „Trójkolorowych” i król strzelców MŚ 2022 Kylian Mbappe z Paris Saint-Germain, w przeszłości klubowy kolega Messiego, zajął trzecie miejsce. Drugi był Norweg Erling Haaland z Manchesteru City.
Ubiegłoroczny triumfator Francuz Karim Benzema zajął tym razem dopiero 16. miejsce.
– Ta nagroda w równym stopniu należy się moim kolegom z reprezentacji Argentyny. Nie mogłem sobie nawet wymarzyć takiej kariery, jaką mam. Tego wszystkiego, co osiągnąłem. Szczęścia, jakie miałem, grając dla najlepszej drużyny na świecie. Miło jest zdobywać te indywidualne trofea. A wywalczenie z reprezentacją najpierw Copa America, a potem mistrzostwa świata jest czymś niesamowitym
– powiedział Messi po odebraniu ważącego ok. 12 kg trofeum na gali w paryskim Theatre du Chatelet.
– Czy ósma Złota Piłka jest wyjątkowa? Wszystkie są wyjątkowe
– przyznał.
Zapytany, czy będzie grał aż do mistrzostw świata w 2026 roku, odpowiedział:
– Nie myślę o tym. Będę cieszyć się (moją karierą – PAP) dzień po dniu. Zobaczymy, co się wydarzy.
Messi długo przemawiał w poniedziałkowy wieczór (30 października), a gdy kończył, na scenę weszli również jego synowie.
Latem, po odejściu z Paris Saint-Germain (wcześniej przez wiele sezonów grał w Barcelonie), słynny Argentyńczyk został piłkarzem amerykańskiego Interu Miami. I właśnie z rąk współwłaściciela tego klubu, a w przeszłości byłego znakomitego piłkarza Davida Beckhama, odebrał w poniedziałek nagrodę.
Czołówka plebiscytu Złota Piłka magazynu „France Football” w sezonie 2022/23:
1. Lionel Messi (Argentyna/Paris Saint-Germain, Inter Miami),
2. Erling Haaland (Norwegia/Manchester City),
3. Kylian Mbappe (Francja/Paris Saint-Germain),
4. Kevin De Bruyne (Belgia/Manchester City),
5. Rodri (Hiszpania/Manchester City),
6. Vinicius Junior (Brazylia/Real Madryt),
7. Julian Alvarez (Argentyna/Manchester City),
8. Victor Osimhen (Nigeria/Napoli),
9. Bernardo Silva (Portugalia/Manchester City),
10. Luka Modric (Chorwacja/Real Madryt),
11. Mohamed Salah (Egipt/Liverpool),
12. Robert Lewandowski (Polska/Barcelona).
Na dwunastej pozycji uplasował się kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski. W 2021 roku zajął w prestiżowym plebiscycie najwyższe w karierze drugie miejsce, a rok temu – czwarte.
Sezon 2022/23 był jego pierwszym w barwach Barcelony, po przejściu z Bayernu Monachium. Z „Dumą Katalonii” wywalczył mistrzostwo kraju i Superpuchar, a indywidualnie został królem strzelców hiszpańskiej ekstraklasy z dorobkiem 23 goli.
Natomiast z reprezentacją Polski dotarł do 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze.
Złotą Piłkę wśród kobiet zdobyła po raz pierwszy Hiszpanka Aitana Bonmati (występująca na boisku w pomocy), która wywalczyła z drużyną narodową mistrzostwo świata, a z Barceloną triumfowała w Lidze Mistrzów. Trofeum wręczył jej lider światowego rankingu tenisistów Serb Novak Djokovic.
Wśród 30 nominowanych – po raz pierwszy w historii kobiecego futbolu w Polsce – była Ewa Pajor. Zawodniczka występująca w ataku VfL Wolfsburg zajęła 18. miejsce.
W poprzednim sezonie dotarła z drużyną z Wolfsburga do finału Ligi Mistrzyń, przegranego z Barceloną 2:3 (mimo prowadzenia do przerwy 2:0). Zdobyła wówczas jedną z bramek. Jest również podporą kadry narodowej.
Najlepszym bramkarzem, co oznacza otrzymanie nagrody im. Lwa Jaszyna, został argentyński mistrz świata Emiliano Martinez z Aston Villi.
Trofeum im. Gerda Muellera dla najlepszego strzelca powędrowało do Erlinga Haalanda. Rok wcześniej taka nagroda przypadła Lewandowskiemu, tym razem piątemu w tej klasyfikacji.
Klubowy zespół Haalanda, czyli Manchester City, otrzymał trofeum dla najlepszej męskiej drużyny. To żadne zaskoczenie. W minionym sezonie „The Citizens” zdobyli potrójną koronę – mistrzostwo i Puchar Anglii oraz triumfowali w Lidze Mistrzów.
Trofeum im. Raymonda Kopy (Kopa Trophy) dla najlepszego piłkarza do 21 lat otrzymał Anglik Jude Bellingham. Były zawodnik Borussii Dortmund latem przeszedł do Realu Madryt i w nowym sezonie zachwyca w barwach „Królewskich”.
W miniony weekend strzelił dwa gole, zapewniając swojej drużynie wyjazdowe zwycięstwo 2:1 nad Barceloną. Nie brakuje głosów, że Bellingham będzie jednym z poważnych kandydatów do otrzymania Złotej Piłki w kolejnej edycji.
Nagrodę Socratesa dla piłkarza angażującego się społecznie i charytatywnie przyznano Brazylijczykowi Viniciusowi Juniorowi z Realu Madryt.
Najlepszą drużyną żeńską została Barcelona, m.in. za triumf w kobiecej Lidze Mistrzów.
„France Football” przyznaje swoją nagrodę już od 1956 roku. W latach 2010-15 magazyn i Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) wyróżniały wspólnie jednego zawodnika Złotą Piłką FIFA, ale od 2016 roku plebiscyty na najlepszych piłkarzy znów prowadzone są oddzielnie.
Po zmianie zasad wyboru najlepszego piłkarza dokonuje 100 dziennikarzy (wcześniej ok. 170) – po jednym z czołowych stu krajów rankingu FIFA.