W poniedziałek (9 października) komitet noblowski Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk ogłosił, że prof. Claudia Goldin z Uniwersytetu Harvarda została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych za badania na temat sytuacji kobiet na rynku pracy.
Jak wyjaśnił sekretarz Akademii, Hans Ellegren, tegoroczna Nagroda Nobla z ekonomii została przyznana „za poprawę naszej wiedzy na temat sytuacji kobiety na rynku pracy”. „Przeszukując archiwa oraz zestawiając dane historyczne, Goldin udało się przedstawić nowe i często zaskakujące fakty. To, że wybory kobiet często były i pozostają ograniczone przez małżeństwo oraz odpowiedzialność za dom i rodzinę, leży u podstaw jej analiz i modeli wyjaśniających” – napisano w uzasadnieniu.
Dalsza część tekstu pod postem
BREAKING NEWS
The Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the 2023 Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel to Claudia Goldin “for having advanced our understanding of women’s labour market outcomes.”#NobelPrize pic.twitter.com/FRAayC3Jwb— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 9, 2023
Odnosząc się do decyzji komitetu Łukasz Baszczak, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócił uwagę, że Claudia Goldin jest dopiero trzecią kobietą w historii nagrodzoną „ekonomicznym Noblem”. Jej poprzedniczki to Elinor Ostrom (2009), której prace dotyczyły m.in. zarządzania dobrami wspólnymi, oraz Esther Duflo (2019), której zasługi to przede wszystkim rozwój metod eksperymentalnych w ekonomii rozwoju – wskazał.
Ekspert PIE podkreślił, że profesor Claudia Goldin jest związana zawodowo z Uniwersytetem Harvarda oraz National Bureau of Economic Research, a jej badania dotyczą głównie historii gospodarczej, ze szczególnym naciskiem na sytuację kobiet na rynku pracy.
– W swoich pracach analizowała jak w gospodarstwach domowych kobiety i mężczyźni dokonują różnych wyborów co do typów podejmowanej pracy, co wpływa na ich ścieżki kariery, czyni pewne zawody „sfeminizowanymi” lub „zmaskulinizowanymi” i ma przełożenie na różnice w zarobkach między płciami
– poinformował w swoim komentarzu Baszczak.
Jak dodał, tegoroczna nagroda „przyznana została Claudii Goldin właśnie ze względu na ekonomiczną eksplorację różnic płciowych w kontekście rynku pracy, i jest w pewnym sensie kontynuacją trendu z zeszłego roku, tj. akcentowania roli historii gospodarczej w badaniach ekonomicznych”. Przypomniał, że jeden z ubiegłorocznych laureatów, Ben Bernanke, także zajmował się historią gospodarczą, w szczególności historią Wielkiego Kryzysu.
Tegoroczna laureatka Nagrody Nobla z ekonomii jako pierwsza przedstawiła całościowy obraz dochodów kobiet i ich udziału w rynku pracy na przestrzeni wieków. Jej badania pokazują siły napędowe zmian i wskazują główne przyczyny utrzymujących się do dziś różnić na rynku pracy między płciami. Kobiety są zdecydowanie niedostatecznie reprezentowane na światowym rynku pracy, a jeśli pracują, to zarabiają mniej niż mężczyźni – zaznaczono w decyzji komitetu.
Dotychczas jedynie dwie kobiety były laureatkami Nagrody Nobla z ekonomii. W 2009 roku uhonorowano Elinor Ostrom, a w 2019 roku – Esther Duflo.
Nagroda Nobla z ekonomii jest jedyną niewymienioną w testamencie Alfreda Nobla. Została ustanowiona w 1968 roku. Z tego powodu laur formalnie nazywa się Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla.
W tym roku wartość nagrody wzrosła do najwyższego w historii poziomu 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł).
Polecamy
Nobel z fizyki za krótkie impulsy światła
Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier to laureaci tegorocznego Nobla w dziedzinie fizyki. Doceniono ich za "metody eksperymentalne generujące...
Czytaj więcej