sobota, 6 grudnia 2025
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    Zew podejmie lidera. Ostatni mecz Kamila Nogajewskiego Radio Zachód - Lubuskie

    Zew podejmie lidera. Ostatni mecz Kamila Nogajewskiego

    Błękitni Ołobok po jesieni w zielonogórskiej klasie okręgowej Radio Zachód - Lubuskie

    Błękitni Ołobok po jesieni w zielonogórskiej klasie okręgowej

    fot. pixabay.com

    Lubuskie derby w samo południe

    Z Pleszewem bez kapitana Radio Zachód - Lubuskie

    Z Pleszewem bez kapitana

    Hit kolejki w Arenie Gorzów Radio Zachód - Lubuskie

    Hit kolejki w Arenie Gorzów

    Star-ty i SuperStar-ty rozdane Radio Zachód - Lubuskie

    Star-ty i SuperStar-ty rozdane

    Stal Gorzów bez prezesa Radio Zachód - Lubuskie

    Stal Gorzów bez prezesa

    Falubazowe mikołajki w zielonogórskim szpitalu Radio Zachód - Lubuskie

    Falubazowe mikołajki w zielonogórskim szpitalu

    fot. Paweł Górski

    Zastal wraca do gry meczem w Słupsku. Transmisja w Radiu Zachód!

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    Zew podejmie lidera. Ostatni mecz Kamila Nogajewskiego Radio Zachód - Lubuskie

    Zew podejmie lidera. Ostatni mecz Kamila Nogajewskiego

    Błękitni Ołobok po jesieni w zielonogórskiej klasie okręgowej Radio Zachód - Lubuskie

    Błękitni Ołobok po jesieni w zielonogórskiej klasie okręgowej

    fot. pixabay.com

    Lubuskie derby w samo południe

    Z Pleszewem bez kapitana Radio Zachód - Lubuskie

    Z Pleszewem bez kapitana

    Hit kolejki w Arenie Gorzów Radio Zachód - Lubuskie

    Hit kolejki w Arenie Gorzów

    Star-ty i SuperStar-ty rozdane Radio Zachód - Lubuskie

    Star-ty i SuperStar-ty rozdane

    Stal Gorzów bez prezesa Radio Zachód - Lubuskie

    Stal Gorzów bez prezesa

    Falubazowe mikołajki w zielonogórskim szpitalu Radio Zachód - Lubuskie

    Falubazowe mikołajki w zielonogórskim szpitalu

    fot. Paweł Górski

    Zastal wraca do gry meczem w Słupsku. Transmisja w Radiu Zachód!

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna SPORT

To, co się wydarzyło w Alkmaar, to absolutny skandal – ocenił prezes Legii

PAP PAP
2023-10-06 22:11
Fot. Screen z konferencji prasowej prezesa Legii

Fot. Screen z konferencji prasowej prezesa Legii

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Prezes Legii Warszawa Dariusz Mioduski nazwał „absolutnym skandalem” wydarzenia z czwartku w Alkmaar, gdzie, jak relacjonował, piłkarze i działacze klubu byli atakowani przez ochronę stadionu i policję. „To precedens na skalę światową” – ocenił na konferencji prasowej.

Według relacji osób obecnych na miejscu, po meczu z AZ Alkmaar w fazie grupowej Ligi Konferencji, przegranym przez Legię 0:1, służby porządkowe uniemożliwiły drużynie wyjazd autokarem ze stadionu. Tłumaczono, że muszą poczekać, aż obiekt opuszczą kibice.

Skandal w Holandii

W efekcie doszło do przepychanek, a dwóch piłkarzy warszawskiego zespołu – Portugalczyk Josue i Serb Radovan Pankov – zostali zabrani do aresztu. 

– To, co się wydarzyło, to absolutny skandal. Od wielu lat jeżdżę na mecze i byłem w różnych miejscach, od Kazachstanu po Portugalię. Widziałem już wiele sytuacji. Kiedyś nasz autobus był atakowany przez kibiców naszych rywali, ale nigdy wcześniej nasza drużyna nie była atakowana przez policję i ochronę. To sytuacja bez precedensu na skalę światową.

– ocenił Mioduski. 

Drużyna – bez Josue i Pankova – wróciła do Warszawy w piątkowe południe (6 października). Prezes Legii poinformował, że nie miał możliwości pojechać razem z dwoma zatrzymanymi piłkarzami do aresztu. 

– Dzisiaj nasi piłkarze na szczęście mają już opiekę, ale wczoraj nie pozwolono mi z nimi pojechać, zostałem brutalnie odepchnięty

– relacjonował. 

Zapowiedział też, że postara się o to, aby wszystkie okoliczności zostały rzetelnie ustalone. 

– Nie odpuścimy. Będziemy robić wszystko, żeby to wyjaśnić, prostować, znaleźć przyczynę tego, co się stało. Chcemy zmienić narrację mediów holenderskich, że sprowokowaliśmy to, co się stało. To nie jest prawda. Kiedy tylko przyjechałem do Alkmaar, od razu słyszałem raporty (od członków Legii – PAP), że coś się dzieje, że jesteśmy szykanowani. Padły słowa pani burmistrz, że nie życzy sobie Polaków w mieście, ludzie wyprowadzani byli z restauracji. Taka atmosfera trwała od kilku dni. To nie był incydent

– dodał Mioduski.

Polacy mają nagrania

W Internecie pojawiło się wiele filmów, które pokazują, że holenderska policja bez uzasadnienia użyła przemocy wobec Mioduskiego, piłkarzy i pracowników Legii.

– Dzięki Bogu udało nam się nagrać te zajścia. Inaczej przypuszczam, że ta sytuacja byłaby inaczej przedstawiana. Ten mecz był dla nas świętem. Szkoda, bo mogliśmy go zremisować. Zasługiwaliśmy na to. Na meczu nie było żadnej agresji. Na stadionie było spokojnie. Kibice nas fenomenalnie dopingowali i nie było żadnych zajść, a to co stało się godzinę później wydaje się nieprawdopodobne

– wyznał Mioduski. 

– Byłem razem z drużyną, ubrany z legijny garnitur i mówiłem, że jestem prezesem klubu i muszą traktować nas z szacunkiem. Wyciągnąłem telefon i uznałem, że muszę to nagrać. Wyrzucili mi telefon i nie chcieli bym go odzyskał. Zostałem uderzony kilka razy. Brutalnie mnie stamtąd odepchnęli

– wyjaśnił. 

Zarządzający imprezą masową podjęli decyzję o zamknięciu osób, które są na stadionie. Próbowali to tłumaczyć tym, że otworzyli bramy dla opuszczających obiekt kibiców Legii, choć dookoła nic się nie działo. Przedstawiciele Legii zwracali uwagę organizatorom, ale ich apele pozostały bez odpowiedzi. Całe zamieszanie trwało kilkadziesiąt minut. Zablokowani byli także wszyscy dziennikarze i osoby z trybuny VIP. 

– Jeśli ktoś mówi, że piłkarze zaatakowali ochronę, to… nie wiem kiedy to się stało. Byliśmy z powrotem w autobusie i myśleliśmy, że wyjedziemy. Potem powiedzieli, że jeśli nie wypuścimy Pankova, to będzie szturm na autobus. Gdy Pankov się zgodził, to zażądali jeszcze, żeby wyszedł Josue. Tworzą narrację, że agresja była z naszej strony, choć nikt tego nie widział

– poinformował prezes Legii. 

Mioduski chciał pojechać na komisariat razem z aresztowanymi piłkarzami, ale nie pozwolono mu. Po bardzo długim oczekiwaniu autokar Legii z pozostałymi zawodnikami został wypuszczony i mógł opuścić stadion. 

– Tworzą historię, ale to jest historia nieprawdziwa. Areszt piłkarzy ma stworzyć wrażenie, że są czemuś winni. Próbowałem jechać z zawodnikami na komisariat, ale zostałem brutalnie odepchnięty. Trener i kierownik drużyny mieli jechać z piłkarzami, lecz zostali wywiezieni zupełnie gdzieś indziej. Takie są fakty. Przekazano nam, że Josue i Pankov zostali przewiezieni do Amsterdamu, a jednak zostali w Alkmaar. Wynajęliśmy bardzo dobrego holenderskiego prawnika. Nasi piłkarze są w trakcie przesłuchań

– poinformował. 

W niedzielę Legia zmierzy się w ekstraklasie z broniącym tytułu Rakowem Częstochowa, ale wciąż nie jest pewne czy Josue i Pankov zagrają w tym spotkaniu. 

– Mam nadzieję, ze ich wypuszczą i wrócą do Polski. To nasi podstawowi zawodnicy. W niedzielę mamy bardzo ważny mecz

– podkreślił Mioduski.

Prezes zaprasza kibiców z Alkmaar do Polski

Prezes Legii nie zamierza wnioskować o to, żeby rewanżowy mecz z AZ Alkmaar w Warszawie odbył się bez udziału holenderskich kibiców. 

– Zapraszamy do Polski, na Legię. Pokażemy wam jak wygląda, bezpieczeństwo, gościnność i dobra atmosfera. Mam nadzieję, że wynik będzie odwrotny i to my wygramy

– oznajmił. 

Legia Warszawa wielokrotnie była karana przez UEFA za wybryki swoich kibiców. Oprócz kar finansowych zdarzało się, że klub musiał rozgrywać mecze w europejskich pucharach bez udziału kibiców. 

– Musimy przedstawić nasze racje. Może nie mamy najlepszej reputacji, ale prawda jest taka, że od dłuższego czasu nad tym pracujemy. Na meczach domowych i wyjazdowych kibice zachowują się dobrze. Bardzo wiele się zmieniło. Prawda jest oczywista. Nie znam drugiego przypadku, żeby drużyna była zaatakowana przez policję. To skandal sam w sobie

– podkreślił Mioduski.

Czytaj także:

Fot. PAP
KRAJ I ŚWIAT

Piłkarze Legii wracają po zamieszaniu w Holandii do kraju. Josue i Pankova z nimi nie ma

6 października 2023

Ekipa warszawskiej Legii zgodnie z planem, ale bez zatrzymanych przez policję piłkarzy Josue i Radovana Pankova wraca do kraju po meczu Ligi Konferencji z holenderskim AZ Alkmaar - poinformował PAP rzecznik...

Czytaj więcejDetails

Nie tylko Legia ma złe doświadczenia z Alkmaar

W zeszłym sezonie po meczu AZ Alkmaar z West Hamem w półfinale Ligi Konferencji na stadionie również doszło do podobnych spięć. 

– Słyszeliśmy, że nie jako pierwsi doświadczyliśmy takiej gościnności w Alkmaar. Ewidentnie tam jest jakiś problem. Drużyna była wstrząśnięta, bo nikt wcześniej nie przeżył czegoś takiego. To powinno skonsolidować zespół, bo to uderza w nas wszystkich. Takie rzeczy mogą nas tylko zmobilizować i trener Kosta Runjaic tak do tego pochodzi

– stwierdził Mioduski.

W Alkmaar mieli antypolskie nastawienie

Burmistrz Alkmaar Anja Schouten w związku z przyjazdem kibiców Legii postawiła w stan pełnej gotowości policję i inne służby. Polacy byli legitymowani i przeszukiwani bez wyraźnego powodu. 

– To nie był incydent, tylko coś, co narastało. Przyjechałem w czwartek po południu do Alkmaar i od razu słyszałem od naszych pracowników, że są szykanowani. Wcześniej otrzymywałem maile od holenderskich dziennikarzy, którzy martwili się o to, że przyjedzie jakaś horda walczących kibiców. Nastawienie lokalnych władz było fatalne. Pani burmistrz Alkmaar powiedziała, że nie życzy sobie Polaków w mieście. Zapanowała atmosfera braku bezpieczeństwa. To było nakręcane przez kilka dni. Antypolskie nastawienie było czuć. Wyrzucali ludzi z restauracji

– oświadczył Mioduski. 

Według miejscowej policji już przed meczem było niespokojnie, a kibice Legii przypuścili szturm na bramę wjazdową stadionu. Mioduski zakwestionował tę wersję zdarzeń: „Podobno przy bramie wejściowej była sytuacja, gdy ochrona chciała odebrać kibicom bębny i flagi. Widziałem policję z agresywnymi psami. Atmosfera była fatalna, choć nie było podstaw do obaw, że nasi kibice mogli coś zrobić”. 

Skandal na całą Europę

Wydarzenia po meczu AZ – Legia są komentowane w całej Europie. Głos w sprawie tego indydentu zabrali politycy, w tym premier RP Mateusz Morawiecki.

– Wiele organizacji i instytucji oferowało nam wsparcie. Choćby ludzie z MSZ i parlamentarzyści. Chciałbym wszystkim podziękować. Będziemy składać zażalenia. Prawnicy pracują nad zebraniem materiałów i wykorzystamy każdą okoliczność. Zrobiła się z tego międzynarodowa afera. Nie można dyskryminować polskich obywateli. Pomoc organów rządowych jest przez nas doceniana

– podsumował Mioduski.

Tagi: piłka nożnaholandia

Czytaj również

Losowanie grup. Fot. EPA/SHAWN THEW
KRAJ I ŚWIAT

MŚ 2026 – poznaliśmy potencjalnych rywali polskich piłkarzy

5 grudnia 2025

Holandia, Japonia i Tunezja to potencjalni rywale piłkarskiej reprezentacji Polski w grupie F przyszłorocznych mistrzostw świata. Losowanie odbyło się w...

Fot. PAP/Marcin Bielecki
KRAJ I ŚWIAT

Polskie piłkarki ręczne wygrały z Tunezją 29:26 w swoim drugim meczu mistrzostw świata

30 listopada 2025

Polska wygrała w holenderskim 's-Hertogenbosch z Tunezją 29:26 (13:13) w swoim drugim meczu podczas mistrzostw świata piłkarek ręcznych. Biało-czerowone zapewniły...

Piłkarze reprezentacji Polski Robert Lewandowski i Paweł Wszołek. Fot. PAP/Leszek Szymański
KRAJ I ŚWIAT

Pierwszy mecz barażowy. Tam zagra reprezentacja Polski

26 listopada 2025

Reprezentacja Polski zagra z Albanią 26 marca na PGE Narodowym w Warszawie w półfinale baraży o awans do piłkarskich mistrzostw...

Fot. Łączy nas piłka/FB
KRAJ I ŚWIAT

Wiemy, z kim Polska zagra w barażach o awans na MŚ 2026

20 listopada 2025

Albania będzie rywalem reprezentacji Polski w półfinale baraży o awans do piłkarskich mistrzostw świata 2026 w USA, Kanadzie i Meksyku....

Piłkarz reprezentacji Polski Piotr Zieliński cieszy się z gola podczas meczu eliminacyjnego mistrzostw świata z Maltą, fot. PAP/Leszek Szymański
KRAJ I ŚWIAT

Thriller na Malcie dla Polski. Zieliński zapewnia zwycięstwo w końcówce meczu

17 listopada 2025

Polska wygrała z Maltą 3:2 w Ta' Qali w meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata, zajęła drugie miejsce w grupie G...

Mateusz Kochalski i Bartosz Bereszyński Fot. PAP/Leszek Szymański
KRAJ I ŚWIAT

PZPN: Kochalski i Bereszyński dodatkowo powołani do kadry

10 listopada 2025

Bramkarz Mateusz Kochalski z Karabachu Agdam i obrońca drugoligowego włoskiego Palermo Bartosz Bereszyński zostali dodatkowo powołani do kadry piłkarskiej reprezentacji...

najnowsze z Lubuskiego

Zew podejmie lidera. Ostatni mecz Kamila Nogajewskiego

Błękitni Ołobok po jesieni w zielonogórskiej klasie okręgowej

Świąteczne warsztaty w nowosolskim muzeum

Lubuskie derby w samo południe

W Żaganiu rozpoczął się trzydniowy jarmark bożonarodzeniowy

Z Pleszewem bez kapitana

Mikołajkowy turniej piłkarski w Nowej Soli

Hit kolejki w Arenie Gorzów

Star-ty i SuperStar-ty rozdane

Przebudowa drogi w gminie Otyń

popularne

  • Funkcjonariusz służby więziennej w Zielonej Górze. Fot. Krzysztof Filmanowicz

    Osadzony spadł z dachu podczas próby ucieczki w Zielonej Górze

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wójt gminy Nowa Sól z zarzutami. Grozi jej do 10 lat więzienia

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Kolizja na S3 z udziałem marszałka – wyrok za kilka dni

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Powstanie ostatni odcinek autostrady A2 w regionie

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Kamil Nogajewski kończy karierę

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj