piątek, 12 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Grzegorz Kopernicki odszedł z Cariny Gubin

    Stal we Wrocławiu nie pojedzie w niedzielę!

    fot. Rafał Oleksiewicz

    Anna Puławska się „przepaliła” i ze spokojem melduje się w finale jedynki

    Zmiana trenera w czwartoligowej Victorii Szczaniec

    fot. Jakub Lesiński

    Będą nowe szczypiornistki w AZS-ie. Wróciła doświadczona bramkarka

    fot. materiały Wilków Żary Basketball

    Wilki wystawią dwa zespoły. Szukają chętnych do gry w rezerwach

    grafika: Facebook/KS Promień Żary

    Promień Żary i Zorza Ochla zagrają o awans w hicie klasy okręgowej

    Stilon jedzie na półfinał. „To jak gra o pół miliona”

    fot. Rafał Oleksiewicz

    Po pierwszym dniu ME: plany gorzowskich kajakarzy wykonane

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Grzegorz Kopernicki odszedł z Cariny Gubin

    Stal we Wrocławiu nie pojedzie w niedzielę!

    fot. Rafał Oleksiewicz

    Anna Puławska się „przepaliła” i ze spokojem melduje się w finale jedynki

    Zmiana trenera w czwartoligowej Victorii Szczaniec

    fot. Jakub Lesiński

    Będą nowe szczypiornistki w AZS-ie. Wróciła doświadczona bramkarka

    fot. materiały Wilków Żary Basketball

    Wilki wystawią dwa zespoły. Szukają chętnych do gry w rezerwach

    grafika: Facebook/KS Promień Żary

    Promień Żary i Zorza Ochla zagrają o awans w hicie klasy okręgowej

    Stilon jedzie na półfinał. „To jak gra o pół miliona”

    fot. Rafał Oleksiewicz

    Po pierwszym dniu ME: plany gorzowskich kajakarzy wykonane

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna LUBUSKIE

Ze składowiska w Przylepie wywieziono 200 ton odpadów. 55 mln zł pochłonie całe przedsięwzięcie

PAP PAP
2023-09-06 13:40
Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Od ponad tygodnia trwa likwidacja składowiska niebezpiecznych odpadów w Przylepie/Zielonej Górze, gdzie w lipcu doszło do pożaru hali wypełnionej różnymi substancjami. Dotychczas wywieziono 200 ton odpadów – mówi PAP prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze Krzysztof Sikora.

Z Przylepu wywieziono dotychczas osiem transportów niebezpiecznych odpadów

– Z Przylepu odjechało dotąd osiem transportów odpadów, głównie różnego rodzaju substancji płynnych znajdujących się w tzw. mauzerach. Każdy taki transport jest wykonywany z zachowaniem restrykcyjnych zasad ADR dot. przemieszczania niebezpiecznych materiałów

– powiedział PAP Krzysztof Sikora, prezes ZGK w Zielonej Górze.

Dodał, że w pierwszej kolejności zostały wywiezione mauzery znajdujące się wokół spalonej hali oraz brudne trociny.

Hala w Przylepie do rozbiórki, planowana rekultywacja terenu

Zapowiedział, że na dniach rozpocznie się wywożenie tego, co pozostało we wnętrzu spalonej hali, w której składowano kilka tysięcy mauzerów z różnymi substancjami. Kolejnym krokiem związanym z likwidacją nielegalnego składowiska będzie – jak podał – rozbiórka pozostałości samego spalonego obiektu, a potem rekultywacja terenu.

Likwidacja składowiska za 55 mln zł

Na mocy umowy z miastem likwidacją składowiska w Przylepie zajmuje się spółka Promarol-Plus z Ciepielówka k. Sławy oraz jej podwykonawcy. Koszt całego przedsięwzięcia to 55 mln zł. Na ten cel rząd za pośrednictwem NFOŚiGW przeznaczył 43 mln zł, a 12 mln zł ze swojego budżetu wyłożyło miasto Zielona Góra.

4 tys. ton odpadów do utylizacji

Część odpadów jest spalana w specjalistycznej instalacji w Ciepielówku, a te, których nie da się w ten sposób zutylizować, trafiają na certyfikowane składowisko odpadów niebezpiecznych w Koninie. Szacuje się, że likwidacja składowiska w Przylepie potrwa około ośmiu miesięcy. Łącznie trzeba zutylizować ok. 4 tys. ton odpadów.

Wyniki badań nie wskazują przekroczenia dopuszczalnych norm 

W wyniku pożaru składowiska doszło do skażenia pobliskiego cieku, ale badania ujęć wody, warzyw, owoców z pobliskich działek nie wykazały skażeń. Jakość wody pitnej i gleby jest sprawdzana w dalszym ciągu, a wyniki badań nie wykazują przekroczeń obowiązujących norm.

Jak to z pożarem w Przylepie było

Pożar hali w sołectwie Przylep, w której były składowane niebezpieczne substancje, wybuchł 22 lipca br. Wieczorem następnego dnia poinformowano, że pożar został opanowany. W całej akcji wzięło udział 376 strażaków, 107 pojazdów i dwa samoloty. 

Śledztwo dotyczące przyczyny pożaru prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze. Postępowanie zostało wszczęte w związku z pożarem oraz wybuchem substancji łatwopalnych, a tym samym sprowadzeniem zagrożenia dla zdrowia i życia osób oraz mienia wielkiej wartości. Grozi za to do ośmiu lat więzienia. 

Jak przekazała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Ewa Antonowicz, na początku października prokuratura ma otrzymać dwie kluczowe opinie biegłych w tej sprawie. Pierwsza dotyczy bezpośredniej przyczyny pożaru, a druga rodzaju substancji, które były składowane w Przylepie.

CZYTAJ TEŻ: Prokuratura o kolejnych czynnościach ws. pożaru w Przylepie

Tagi: Radio Zielona Górahalapożar w przylepieskładowisko niebezpiecznych odpadówchemikaliaZielona GóraWiadomościwrz

Czytaj również

Pixabay
LUBUSKIE

Zielona Góra – Cottbus: wspólne projekty senioralne

9 czerwca 2026

Zielonogórscy seniorzy zacieśniają współpracę z przedstawicielami z Cottbus. 30 maja 2026 zielonogórska delegacja wzięła udział w inauguracji 32. Brandenburskiego Tygodnia...

Fot. Jakub Mielcarz
LUBUSKIE

IV Grand Prix Dzieci i Młodzieży w wędkarstwie spławikowym

7 czerwca 2026

40 uczestników wzięło udział w IV Grand Prix Dzieci i Młodzieży w wędkarstwie spławikowym, które odbyło się w niedzielne przedpołudnie...

LUBUSKIE

„Rekordowa edycja” – Fundacja Tłocznia podsumowuje Dni Otwartych Piwnic Winiarskich

7 czerwca 2026

"To była rekordowa edycja" - Fundacja Tłocznia podsumowuje tegoroczne Dni Otwartych Piwnic Winiarskich. W trzydniowej imprezie wzięło udział nawet kilkanaście...

fot. archiwum RZG
LUBUSKIE

8 czerwca startują Bachanalia 2026

7 czerwca 2026

Zielona Góra ponownie stanie się stolicą studenckiej zabawy. Jutro (8.06) rozpoczynają się Bachanalia 2026, czyli Dni Kultury Studenckiej Uniwersytetu Zielonogórskiego....

fot. Ewa Rymarowicz
LUBUSKIE

Pożar budynku mieszkalnego w Zielonej Górze

7 czerwca 2026

Przed godziną szóstą rano wybuchł pożar budynku mieszkalnego przy ulicy Łużyckiej 10. Ogień objął całe pierwsze piętro i poddasze domu,...

fot : P.Kozubaj
LUBUSKIE

Spacer z przewodnikiem po zielonogórskich piwnicach winiarskich

5 czerwca 2026

Mieszkańcy i turyści poznają historię zabytkowych piwnic. W Zielonej Górze trwają spacery z przewodnikiem. To jedna z atrakcji Dni Otwartych...

najnowsze z Lubuskiego

Gorzów i Eberswalde współpracują od 25 lat

Grzegorz Kopernicki odszedł z Cariny Gubin

Stal we Wrocławiu nie pojedzie w niedzielę!

Podsumowanie Zielonogórskiej Akademii Bezpieczeństwa

Anna Puławska się „przepaliła” i ze spokojem melduje się w finale jedynki

Młodzi porozmawiają o depresji

Zmiana trenera w czwartoligowej Victorii Szczaniec

Zielona Góra szykuje jarmark. Znamy pierwsze szczegóły Winobrania 2026

Gdzie są pieniądze dla Ukrainy?

W sobotę impreza z okazji Światowego Dnia Dziergania w miejscu publicznym

popularne

  • fot. M.Wróbel

    Lapidarium w Zielonej Górze już prawie gotowe

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Kłopoty spółki „SUBBUS” w Nowej Soli

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Stilon jedzie na półfinał. „To jak gra o pół miliona”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Grzegorz Kopernicki odszedł z Cariny Gubin

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Zmiana trenera w czwartoligowej Victorii Szczaniec

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj