Donald Tusk przed wyborami dogadał się z Merkel ws. „wspólnej koncepcji emerytalnej” – ustalili dziennikarze

Fot. PAP/EPA

Fot. PAP/EPA

Donald Tusk przed wyborami dogadał się z Merkel ws. „wspólnej koncepcji emerytalnej” – przekazał w w poniedziałek w programie „#Jedziemy Michał Rachoń dziennikarz TVP Info.

Dziennikarz przedstawił notatkę z rozmowy między politykami.

„Donald Tusk rozmawiał telefonicznie z Angelą Merkel o +powiązaniu wieku emerytalnego z sytuacją demograficzną+ na pół roku przed ogłoszeniem decyzji o podwyższeniu wieku emerytalnego w Polsce (ogłosił ten plan w październiku 2011 w expose)”

– napisał na Twitterze dziennikarz.

Podkreślił, że premier Tusk w odpowiedzi stwierdził, że założenia Merkel brzmią interesująco, zwłaszcza, że Polska nie będzie miała problemu „by kryteria spełniać”, jako przykład podał „wypracowanie wspólnej koncepcji polityki emerytalnej”.

Portal TVP Info przekazał, że jak wskazuje Rachoń, do tej pory kulisy decyzji byłego premiera o podniesieniu wieku emerytalnego znane były jedynie z warszawskich restauracji.

„To tam zasługi Władysława Kosiniaka-Kamysza dla rządu PO-PSL podsumowali miliarder Jan Kulczyk oraz prominentny działacz Platformy Obywatelskiej i prawa ręka Tuska Paweł Graś”

– dodaje.

„Mówili oni, że szef PSL +przeprowadził dwie najgorsze historie w wolnej Polsce+, czyli podwyższenie wieku emerytalnego i zabranie pieniędzy z OFE”

– pisze portal.

Expose Donalda Tuska z listopada 2011 r.

Zamiar podniesienia wieku emerytalnego Tusk ogłosił w expose w listopadzie 2011 r.

„Proponujemy zatem, aby od 2013 r., a więc praktycznie od zaraz, stopniowo zrównywać i podwyższać wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn, finalnie do 67. roku życia”

– tłumaczył lider PO.

Wcześniej o wieku emerytalnym ówczesny szef rządu rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Świadczy o tym ujawniona w poniedziałek w programie „#Jedziemy” notatka z rozmowy między politykami.

Jak przekazał portal, telefoniczne połączenie odbyło się 10 marca 2011 r. i dotyczyły m.in. zaproszenia Szczytu Partnerstwa Wschodniego, Paktu dla konkurencyjności i szczytu Rady Europejskiej.

„Kanclerz Merkel mówiła m.in. o +powiązaniu wieku emerytalnego z jego sytuacją demograficzną+”

– dodał.

„W ocenie Premiera RP założenia przedstawione przez kanclerz Angelę Merkel brzmią interesująco, zwłaszcza że Polska nie będzie miała trudności ze względu na obecną sytuację gospodarczą, by kryteria spełniać. Jako przykład wskazał wypracowanie wspólnej koncepcji polityki emerytalnej, która ułatwiłaby procesy decyzyjne w niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej”

– wskazano w notatce z rozmowy przeprowadzonej na początku marca 2011 r.

W maju 2012 r. została przegłosowana nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, 1 czerwca podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Reforma weszła w życie 1 stycznia 2013 r.

Za przyjęciem ustawy podwyższającej wiek emerytalny zagłosowało 268 posłów – w tym wszyscy obecni parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej oraz niemal wszyscy posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego i Ruchu Palikota. Przeciw zagłosowało Prawo i Sprawiedliwość i Solidarna Polska.

Szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka był w niedzielę pytany w programie „Gra o głosy”, co myśli o podniesieniu wieku emerytalnego.

„Nie wolno ludzi okłamywać twierdząc, że mogą krócej pracować i mieć wyższe emerytury”

– stwierdził. Dodał, że „ten system emerytalny nie wytrzyma takich zmian demograficznych, które dzisiaj są”.

Exit mobile version