„Ziemia Lubuska jako przedmiot badań” – to tytuł trzydniowej konferencji naukowej, jaka rozpoczęła się dziś na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Do dyskusji o lubuskiej tożsamości, dziedzictwu i historii regionu zaproszono m.in. historyków, socjologów, politologów, kulturoznawców, językoznawców, medioznawców oraz etnografów.
Jak mówi prof. Małgorzata Mikołajczak, prezeska Lubuskiego Towarzystwa Naukowego, które jest głównym organizatorem konferencji, jest to pierwsze z serii spotkań związanych z szeroko zakrojonymi badaniami dotyczącymi Ziemi Lubuskiej:
Prof. Tomasz Nodzyński z Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego podkreśla, że Ziemia Lubuska jako region, to dość nowy twór, który umocnił się w powszechnej świadomości po utworzeniu w 1999 roku wspólnego, zielonogórsko-gorzowskiego województwa lubuskiego:
Podobnego zdania jest prof. Dariusz Rymar z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie, który zwraca uwagę, że na północy regionu tożsamość lubuska jest jednak znacznie słabsza, niż na południu.
Jego zdaniem, związane jest to m.in. z powojenną historią tych ziem:
Dodajmy, że jutro uczestnicy konferencji omawiać będą m.in. zagadnienia związane z lubuskimi mediami, społeczeństwem, gospodarką i kulturą.
Konferencja „Ziemia Lubuska jako przedmiot badań” jest jednym z elementów obchodów jubileuszu 800-lecia Zielonej Góry.