PKN Orlen i firma Synthos we współpracy z amerykańskim GE Hitachi Nuclear Energy wybuduje w Polsce pierwszy mały modułowy reaktor jądrowy (SMR). Na konferencji prasowej Orlenu przedstawiono 7 wstępnych lokalizacji SMR-ów. Według szacunków szefa Orlenu Daniela Obajtka uruchomienie pierwszego reaktora nastąpi w 2029 roku.
Prezes Orlenu zaznaczył, że reaktor, który powstanie w Polsce, będzie wyposażony w najnowocześniejsze technologie i systemy zabezpieczeń.
„Tam są pasywne systemy bezpieczeństwa, a główny reaktor jest prawie 35 metrów pod ziemią. Jest to w pełni bezpieczna technologia, która nie ma w sobie żadnej strefy oddziaływania. Może być zlokalizowana blisko miast, co jest dodatkowym plusem z racji tego, że jako produkt uboczny wytwarza ciepło. W związku z tym załatwia nam to sprawę kogeneracji i ogrzewania, bo przecież w swoich aktywach posiadamy również termikę”
– wyjaśnił Daniel Obajtek.
Właściciel firmy Synthos Michał Sołowow zwrócił uwagę, że technologia do budowy zostanie dostarczona przez doświadczone przedsiębiorstwo.
„Mamy zabezpieczoną technologię od firmy, która ma prawie 80 lat doświadczenia i jest to dziesiątej generacji reaktor. (…) bezpieczeństwo pasywne oznacza, że ten reaktor w przypadku jakiegokolwiek problemu wyłączy się samoczynnie zarówno bez udziału operatora, jak i zewnętrznych czynników”
– dodał Michał Sołowow.
Proces budowy SMR-ów w Polsce będzie prowadziła wspólna spółka Orlenu i Synthosu – ORLEN Synthos Green Energy. Inwestycja jest realizowana ze środków prywatnych obu przedsiębiorstw, a także kredytów, które udzielą polskie banki oraz amerykańskie rządowe instytucje finansowe.
Prezes Orlenu i właściciel Synthosu dodali, że nie zakładają na razie pomocy publicznej w finansowaniu inwestycji.
Głównym celem budowy SMR-ów przez Orlen jest obniżenie kosztów własnej produkcji poprzez uzyskanie zeroemisyjnej i taniej energii elektrycznej. W dalszej perspektywie grupa zamierza również dostarczać wyprodukowany w ten sposób prąd i ciepło do odbiorców indywidualnych.
Małe reaktory modułowe (SMR) w Polsce
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek ogłosił w poniedziałek siedem wstępnych lokalizacji, w których spółka Orlen Synthos Green Energy mogłaby zbudować reaktory BWRX-300 projektu GE Hitachi. Do końca roku Orlen przedstawi dalsze potencjalne lokalizacje, by w sumie było ich 20.
Wskazane lokalizacje znajdują się w pobliżu Ostrołęki, Włocławka, Stawów Monowskich koło Oświęcimia, Dąbrowy Górniczej, Nowej Huty, Specjalnej Strefy Ekonomicznej Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz okolic Warszawy.
Wytypowane lokalizacje mają być poddane co najmniej dwuletnim badaniom.
SMR (Small Modular Reactors), czyli małe reaktory modułowe mają moc nie większą niż 300 MW. Moc tradycyjnych, „dużych” reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW.
Źródło: PAP/IAR/mpo