piątek, 26 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Prezydent Nawrocki na szczycie V4. W tle sprawa dostaw surowców

PAP PAP
2025-12-03 18:38
Prezydent Karol Nawrocki, prezydent Słowacji Peter Pellegrini, prezydent Węgier Tamas Sulyok i prezydent Czech Petr Pavel. Fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent Karol Nawrocki, prezydent Słowacji Peter Pellegrini, prezydent Węgier Tamas Sulyok i prezydent Czech Petr Pavel. Fot. PAP/Leszek Szymański

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Spis treści

  • 1. Wizyta prezydenta Nawrockiego jednak bez spotkania z premierem Węgier
  • 2. Nawrocki: Polska może być hubem dla naszego regionu
  • 3. Cele Grupy Wyszehradzkiej. Szczyt V4

Niepodległość energetyczna to element suwerenności – powiedział prezydent Karol Nawrocki na szczycie Grupy Wyszehradzkiej (V4). Polska, jako państwo z dostępem do morza, może pełnić funkcję hubu dostarczającego gazu do pozostałych krajów formatu – podał, dodając, że poczynił wstępne ustalenia w tej sprawie z prezydentem USA.

W środę (3 grudnia) w Ostrzyhomiu – historycznej stolicy Węgier – odbywa się szczyt z udziałem prezydentów państw V4: Polski – Karola Nawrockiego, Węgier – Tamasa Sulyoka, Czech – Petra Pavla oraz Słowacji – Petera Pellegriniego.

1. Wizyta prezydenta Nawrockiego jednak bez spotkania z premierem Węgier

Pierwotnie wizyta Nawrockiego na Węgrzech miała obejmować także spotkania z Sulyokiem oraz z premierem Viktorem Orbanem. Zostały one jednak odwołane po niedawnej wizycie Orbana w Moskwie, gdzie rozmawiał z przywódcą Rosji Władimirem Putinem m.in. o dalszych dostawach rosyjskich surowców energetycznych na Węgry.

Dalsza część tekstu pod grafiką

Nawrocki podczas oświadczeń dla prasy podkreślił potrzebę zacieśniania współpracy w tej dziedzinie między państwami V4, w tym w budowaniu połączeń energetycznych i gazowych.

Naszym wspólnym, jak wierzę, interesem jest dalsze wzmacnianie połączeń infrastrukturalnych między krajami regionu (…), także połączeń gazowych oraz w zakresie energii elektrycznej. Niepodległość energetyczna jest także wyrazem suwerenności każdego z naszych państw – podkreślił prezydent.

Dalsza część teksu pod polecanym artykułem

Czytaj także:

Prezydent RP Karol Nawrocki i prezydent Węgier Tamas Sulyok. Fot. PAP/ Radek Pietruszka
KRAJ I ŚWIAT

Prezydent Nawrocki weźmie udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej. Odwołał spotkanie z Orbanem po jego wizycie w Moskwie

3 grudnia 2025

Prezydent Karol Nawrocki w środę rano (3 grudnia) przybył na Węgry, by wraz z prezydentami Czech, Słowacji i Węgier wziąć udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Ostrzyhomiu. Wizyta została...

Czytaj więcejDetails

Zaznaczył, że Polska w ostatnich latach prowadziła zaawansowane rozmowy w sprawie możliwości dostarczania gazu ziemnego poprzez rozbudowaną sieć interkonektorów. Nawrocki powiedział, że Polska, jako kraj z bezpośrednim dostępem do morza, „jest współodpowiedzialna za dostarczanie energii, czy konkretnie gazu, do naszego regionu”.

2. Nawrocki: Polska może być hubem dla naszego regionu

Prezydent przekazał, że rozmawiał z prezydentami Czech, Słowacji i Węgier „o współpracy państw naszego regionu w zakresie dostarczania przez Polskę gazu ze Stanów Zjednoczonych”.

Polska może być hubem dla naszego regionu i już poczyniłem wstępne ustalenia z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem

– powiedział.

Dalsza część tekstu pod grafiką

Cel jest oczywiście jasny: systematyczne ograniczenie rosyjskich wpływów w Europie, co (…) jest ważne dla bezpieczeństwa wszystkich naszych państw

– podkreślił.

Ważnym dostawcą gazu drogą morską miałyby być Stany Zjednoczone. Jak dodał Nawrocki, „Polska ma konkretne oferty” w sprawie zacieśniania współpracy w kwestii energetyki gazowej.

Dalsza część teksu pod polecanym artykułem

Czytaj także:

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
KRAJ I ŚWIAT

KE o dalszym wsparciu dla Ukrainy. Padły dwie opcje

3 grudnia 2025

KE zaproponowała w środę (3 grudnia) dwie opcje dalszego finansowania wsparcia dla Ukrainy: z użyciem rosyjskich aktywów lub z długu zaciągniętego przez UE. Pierwsza opcja nie wymaga jednomyślności, druga...

Czytaj więcejDetails

Nawiązał również do kwestii bezpieczeństwa regionu. Jak ocenił, fundamentalnym zagrożeniem jest dla niego odradzający się rosyjski imperializm, a silna obecność USA i NATO w regionie może zapewnić bezpieczeństwo Europie Środkowo-Wschodniej.

3. Cele Grupy Wyszehradzkiej. Szczyt V4

Wśród celów współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej wymienił to, „byśmy mieli odwagę powiedzieć „nie”” w kwestiach takich jak unijna polityka klimatyczna czy migracyjna. Jego zdaniem prowadzona przez UE polityka w tych obszarach jest niepokojąca, a przywódcy V4 „chcą przed nią ochronić swoje państwa”.

Prezydent Węgier podkreślił natomiast, że celem V4 będzie przede wszystkim wzmocnienie konkurencyjności, zwiększenie bezpieczeństwa i dalsze rozwijanie połączeń komunikacyjnych w regionie.

Nasz region osiąga wyniki lepsze od średniej Unii Europejskiej pod względem wzrostu wydajności, ale to zasadniczo wynika jeszcze z efektu nadrabiania zaległości rozwojowych. Dlatego też popieramy działania mające na celu wzmocnienie konkurencyjności, ale jednocześnie w przypadku transformacji ekologicznej i cyfrowej musimy podejmować działania uwzględniające interesy przemysłu i gospodarki

– ocenił Sulyok.

Czeski prezydent Pavel ocenił, że Czechy, Polskę, Słowację i Węgry łączy więcej niż dzieli.

Jesteśmy połączeni gospodarczo, komunikacyjnie, z punktu widzenia energetyki i w wielu innych (aspektach – PAP)

– powiedział.

Dodał, że środowe spotkanie to okazja, by przekonać się, że jest „przestrzeń do współpracy” oraz potencjał w państwach V4, by „w różnych obszarach tę współpracę rozszerzyć i przyspieszyć już istniejący rozwój Europy Środkowej”. Pavel podkreślił, że w kwestiach, w których mają odmienne podejście, państwa V4 powinny ze sobą rozmawiać i wyjaśniać swoje stanowiska.

Zrozumienie siebie nawzajem jest podstawą tego, by nasze dobre relacje sąsiedzkie trwały

– powiedział.

Ocenił ponadto, że jednym z celów V4 jest dążenie do wywierania wpływu na UE i przekonywanie innych partnerów do stanowisk państw środkowoeuropejskich.

Liderzy państw V4 zaznaczyli również, że w tym roku 25. rocznicę powstania obchodzi Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, utworzony w celu promowania współpracy między państwami V4, np. w dziedzinie nauki, kultury i turystyki. Nawrocki powiedział, że środki z funduszu mogłyby zostać przeznaczone także na wsparcie państw Bałkanów Zachodnich oraz społeczności chrześcijańskich na całym świecie, np. poprzez projekty humanitarne.

Tagi: ostrzyhomusav4czechyszczyt v4słowacjadostawy gazuprezydentwęgrystany zjednoczonesurowcekarol nawrockiprezydent karol nawrockigrupa wyszehradzka

Czytaj również

RADOM. OBCHODY RADOMSKIEGO CZERWCA 1976. Fot. PAP/Piotr Polak
KRAJ I ŚWIAT

Prezydent w Radomiu: Czerwiec ’76 to kompas wartości, z których budujemy silną Polskę

25 czerwca 2026

W 50. rocznicę Czerwca ’76 w Radomiu prezydent Karol Nawrocki wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym. Podkreślił, że wydarzenia te są lekcją dla...

Fot. Wiki Commons
KRAJ I ŚWIAT

Kontrasygnata przy decyzjach prezydenta ws. sędziów SN i asesorów niekonstytucyjna

25 czerwca 2026

Niekonstytucyjny jest wymóg kontrasygnaty szefa rządu dla skuteczności mianowania przez prezydenta asesorów sądowych, a także obsady niektórych stanowisk w Sądzie Najwyższym, np....

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pexels
KRAJ I ŚWIAT

Iran chce zarobić miliardy na opłatach za ruch w cieśninie Ormuz

25 czerwca 2026

  Iran chce zarobić miliardy dolarów na opłatach za przepływ statków przez cieśninę Ormuz - napisał w czwartek (25 czerwca) dziennik „Wall Street Journal”. Stany Zjednoczone wykluczają taką...

Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/BONNIE CASH / POOL
KRAJ I ŚWIAT

Trump: Iran zgodził się na najwyższy poziom inspekcji nuklearnych

23 czerwca 2026

Prezydent USA Donald Trump oznajmił we wtorek (23 czerwca), że Iran zgodził się na „najwyższy poziom” inspekcji programu nuklearnego przez długi czas. Dodał przy...

Premier Donald Tusk na posiedzeniu rządu w KPRM Fot. PAP/Radek Pietruszka
KRAJ I ŚWIAT

Tusk: nie przyłożę ręki do podsycania napięcia w relacjach polsko-ukraińskich [AKTUALIZACJA]

23 czerwca 2026

Premier Donald Tusk oświadczył, że mając na uwadze strategiczne bezpieczeństwo i interes Polski nie przyłoży ręki do podsycania napięcia w...

Prezydent RP Karol Nawrocki (L) i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan (P). Fot. PAP/Paweł Supernak
KRAJ I ŚWIAT

Erdogan: dziękuję Polsce, że wspiera proces akcesyjny Turcji do UE [AKTUALIZACJA]

23 czerwca 2026

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podziękował we wtorek (23 czerwca) Polsce za wspieranie procesu akcesyjnego Turcji do Unii Europejskiej. -...

najnowsze z Lubuskiego

Stilon rozpoczął testowanie

Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

BCU „Budowlanka” podsumowuje cykl szkoleń

Kończy się nabór do lubuskich szkół ponadpodstawowych

Fizycy medyczni z całej Polski zjechali do Gorzowa

Za nami XIV Konferencja Naukowa Konstrukcje Zespolone

Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

Nowa pracownia elektrofizjologii w zielonogórskim szpitalu

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Falubaz ma nowego dyrektora

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Maja Nowak złożyła rezygnację z funkcji pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Szkolenia w BCU w Nowej Soli

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wznowiono ruch na S3, burmistrz Gryfina rozwiązał zgromadzenie rolników [AKTUALIZACJA]

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj