środa, 24 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Piotr Bujewicz w złotej drużynie podczas MŚ w Suhl

    Koszykarskie emocje 3×3 w Żarach

    Gorzowska młodzież powalczyła we Wrocławiu

    fot. Ryszard Rachlewicz

    Bez niespodzianki we Wrocławiu. Sparta lepsza od Stali

    fot. Paweł Górski

    Tłumy na spotkaniu Zastalu z kibicami!

    fot. Facebook/Zastal BC Zielona Góra

    Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

    Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

    Roszady w zespole beniaminka zielonogórskiej klasy okręgowej

    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Piotr Bujewicz w złotej drużynie podczas MŚ w Suhl

    Koszykarskie emocje 3×3 w Żarach

    Gorzowska młodzież powalczyła we Wrocławiu

    fot. Ryszard Rachlewicz

    Bez niespodzianki we Wrocławiu. Sparta lepsza od Stali

    fot. Paweł Górski

    Tłumy na spotkaniu Zastalu z kibicami!

    fot. Facebook/Zastal BC Zielona Góra

    Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

    Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

    Roszady w zespole beniaminka zielonogórskiej klasy okręgowej

    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Prezydent na Wawelu oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej

Prezydent Andrzej Duda w 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej w poniedziałek rano oddał hołd spoczywającej w krypcie katedry na Wawelu parze prezydenckiej: Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce Marii oraz wszystkim ofiarom katastrofy samolotu Tu-154M.

PAP PAP
2023-04-10 09:39
Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

„13 lat minęło od tamtego 10 kwietnia. Jest już naszym zwyczajem, że tutaj spotykamy się zawsze o poranku w katedrze Wawelskiej (…), żeby pomodlić się, oddać hołd, po to żeby wspomnieć zarówno panią prezydentową, pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jak i wszystkich, którzy wtedy zginęli pod Smoleńskiem, naszych przyjaciół – jak zawsze powtarzamy – ludzi oddanych Rzeczpospolitej, oddanych sprawie Polski, którzy tam pojechali wtedy, by oddać hołd naszym oficerom pomordowanym przez Sowietów w Katyniu” – powiedział po uroczystości prezydent Andrzej Duda.

Jak podkreślił, „to byli ludzie dla Polski bardzo zasłużeni, którzy dużo dla niej zrobili i do dzisiaj wielki żal pozostaje, że nie mogli dalej kontynuować swojego dzieła, nie mogli dla Polski dalej pracować”.

„Robimy co w naszej mocy, żeby te sprawy dalej prowadzić – mam nadzieję – tak, jak oni by sobie wyobrażali” – wskazał Andrzej Duda.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem.

Kraków, 10.04.2023. Prezydent Andrzej Duda (3L), zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik (4L) i sekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski (2L) na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, gdzie złożył wieńce na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej, 10 bm. 10 kwietnia br. przypada 13. rocznica katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Fot. PAP/Art Service

Prezydentowi podczas uroczystości o charakterze prywatnym towarzyszyli zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik i sekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski. Do Krakowa przyjechała także Marta Kaczyńska z dziećmi. W katedrze odprawiona została msza św. Potem prezydent złożył wieniec przed sarkofagiem pary prezydenckiej.

Andrzej Duda po uroczystości w katedrze na Wawelu udał się na krakowskie cmentarze: Rakowicki, Salwatorski i Bielany, gdzie każdego roku składa kwiaty i modli się przy grobach spoczywających tam ofiar katastrofy smoleńskiej.

Na cmentarzy Rakowickim pochowani są: prezes IPN Janusz Kurtyka, wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer, prezes Federacji Rodzin Katyńskich Andrzej Sariusz-Skąpski, generał, dowódca Wojsk Specjalnych Włodzimierz Potasiński i poseł PSL Wiesław Woda.

Na cmentarzu Salwatorskim spoczywa działaczka Federacji Rodzin Katyńskich Ewa Bąkowska, wnuczka zamordowanego w Katyniu gen. Mieczysława Smorawińskiego; oraz generał, dowódca Wojsk Specjalnych Bronisław Kwiatkowski. Na Bielanach pochowany jest poseł PiS Zbigniew Wassermann.

Z Krakowa prezydent uda się do Warszawy, by także w stolicy upamiętnić ofiary w 13. rocznicę tragedii smoleńskiej.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 w Smoleńsku, w drodze do Katynia na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i pierwsza dama Maria Kaczyńska oraz wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Uroczystości pogrzebowe prezydenckiej pary odbyły się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r. Spoczęli oni w sarkofagu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. W krypcie znajduje się także tablica ku czci wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem z łacińską sentencją „Corpora dormiunt, vigilant animae” (Ciała śpią, dusze czuwają).

Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Kraków, 10.04.2023. Prezydent Andrzej Duda (3L), zastêpca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Æwik (4L) i sekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski (2L) na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, gdzie z³o¿y³ wieñce na grobach ofiar katastrofy smoleñskiej, 10 bm. 10 kwietnia br. przypada 13. rocznica katastrofy samolotu pod Smoleñskiem, w której zginê³o 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyñski i jego ma³¿onka Maria. (sko) PAP/Art Service

Czytaj również

SPORT

Piotr Bujewicz w złotej drużynie podczas MŚ w Suhl

24 czerwca 2026

Piotr Bujewicz z Gwardii Zielona Góra został drużynowym mistrzem świata juniorów w strzelectwie. W zawodach w niemieckim Suhl drużyna w...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Ćwiczebny alarm przeciwpożarowy w żagańskim przedszkolu [ZDJĘCIA]

24 czerwca 2026

Kilka zastępów straży pożarnej, duże zadymienie w jednym z pomieszczeń i roty działające w maskach tlenowych. To na szczęście fikcyjny...

SPORT

Koszykarskie emocje 3×3 w Żarach

24 czerwca 2026

Po raz pierwszy turniej koszykówki ulicznej 3x3 odbędzie się na żarskim Rynku z okazji Dni Żar. W sobotę i niedzielę...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Ulica Pogodna w Żaganiu z nową nawierzchnią

24 czerwca 2026

Zakończyła się budowa drogi w dzielnicy Moczyń w Żaganiu. Dotychczas gruntowa ulica Pogodna zyskała nową nawierzchnię. Wykonano także zjazdy do...

Gość Radia Zachód

Elżbieta Polak, posłanka KO

24 czerwca 2026

Gościem Krzysztofa Baługa jest Elżbieta Polak, posłanka KO   https://youtu.be/4ziq2mDv__c

Gość Radia Zachód

Stanisław Peczkajtis, Wójt Gminy Krzeszyce

24 czerwca 2026

Gościem Daniela Rutkowskiego jest Stanisław Peczkajtis, Wójt Gminy Krzeszyce   https://youtu.be/mKa4I5zbbRw

najnowsze z Lubuskiego

Piotr Bujewicz w złotej drużynie podczas MŚ w Suhl

Ćwiczebny alarm przeciwpożarowy w żagańskim przedszkolu [ZDJĘCIA]

Koszykarskie emocje 3×3 w Żarach

Ulica Pogodna w Żaganiu z nową nawierzchnią

Elżbieta Polak, posłanka KO

Stanisław Peczkajtis, Wójt Gminy Krzeszyce

Żagańska szkoła numer 59 czeka na kolejnych uczniów

W ten weekend ruszają Dni Żar

Policja apeluje: nie zostawiajmy dzieci w samochodach

Gorzowska młodzież powalczyła we Wrocławiu

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Gorzowskie podium na „Jancarzu”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Odeszła Iwona Peryt-Gierasimczuk

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Małgorzata Ragiel – dyrektorka CKZiU „Budowlanka” w Zielonej Górze

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Syrena Zbąszynek wycofuje się z IV ligi. Stal Sulęcin uratowana

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj