Już w czerwcu pierwsze samorządy udostępnią mieszkańcom płatność Blikiem w mObywatelu. Bez prowizji i w kilku kliknięciach zapłacicie za podatek od nieruchomości i inne samorządowe opłaty – poinformował sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.
Minister wyjaśnił, że projekt takiej płatności rząd realizuje we współpracy z BLIK i Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Cieszyński do wpisu na Twitterze na ten temat dołączył nagranie, na którym widać, jak będzie wyglądała nowa usługa.
CZYTAJ TEŻ: Sejm przyjął ustawę o aplikacji mObywatel
Nowe funkcje aplikacji mObywatel
Aplikacja mObywatel wkrótce zyska nowe funkcje i zmieni wygląd. Na rządowym portalu w zakładce poświęconej mObywatelowi 2.0 (Kliknij w link – www.gov.pl/web/cyfryzacja-badania-i-projektowanie-mobywatel20) dostępne są specjalne makiety, które prezentują, w jaki sposób w aplikacji będzie można załatwiać poszczególne sprawy.
Oprócz ePłatności to także m.in. wystawienie pełnomocnictwa, zgłoszenie nielegalnych treści w sieci, jak również możliwość sprawdzenia, czy autobus, którym np. będzie się podróżować, ma ważne badania techniczne i polisę OC.
Jednocześnie z pracami nad nową odsłoną mObywatela trwają prace legislacyjne nad ustawą o aplikacji mObywatel, która pozwoli m.in. na posługiwanie się w kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi. Wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty, a w bankach obowiązek respektowania dowodu w mObywatelu zostanie wprowadzony 1 września.
Ustawę o mObywatelu, która przewiduje także dodanie do aplikacji szeregu nowych dokumentów, 9 marca uchwalił Sejm, a w czwartek Senat przyjął ją z poprawkami. Zaproponowane przez senatorów zmiany rozpatrzą jeszcze posłowie. Potem ustawa trafi do prezydenta.
CZYTAJ TEŻ: Są miejsca, gdzie czekali 40 lat! Dzięki wsparciu rządu nie jeżdżą już po dziurach
Aplikacja mObywatel – co to?
Aplikacja mObywatel to odpowiednik cyfrowego portfela, w którym w jednym miejscu przechowywane są nasze najważniejsze i najpotrzebniejsze na co dzień dokumenty. Zaliczamy do nich:
- mObywatel – dowód osobisty,
- mPrawo jazdy – prawo jazdy,
- mPojazd – dowód rejestracyjny pojazdu wraz z informacjami o ubezpieczeniu, badaniu technicznym i ostatnim przebiegu,
- Punkty karne – suma zebranych punktów karnych,
- eRecepta – historia recept wystawionych na nasze dane,
- Unijny Certyfikat COVID – certyfikaty naszych szczepień na COVID-19, wraz z kodem QR i terminem ważności,
- mLegitymacja szkolna/studencka/emeryta-rencisty/UUT (dla pracowników kolei).
W aplikacji mObywatel można też dodać Kartę Dużej Rodziny (ulgi i zniżki dla rodzin wielodzietnych), legitymację adwokacką, podejrzeć zakupione bilety kolejowe przez Bilkom, a także złożyć wniosek np. o zwiększenie limitu na energię elektryczną czy zgłosić incydent mogący mieć niekorzystny wpływ na środowisko. W apce znajdziemy także kompendium dla Polaków podróżujących za granicę – wszystkie najważniejsze i aktualne informacje o sytuacji w wybranym państwie docelowym (np. obowiązek szczepień na COVID-19).
Do tej pory mObywatela w sklepach Google Play oraz App Store pobrano 9,5 mln razy.