III i ostatnia już część cyklu dokumentalnego pt. ”Archiwum wspomnień”.
Przez wiele lat Polacy przybyli na Ziemie Zachodnie z Kresów mieli problem z kultywowaniem swojej tradycji i tożsamości. Sytuacja zmieniła się pod koniec lat 90- tych. Ale wtedy Polacy żyli już zupełnie inną rzeczywistością, a świadkowie wspomnień zaczęli powoli odchodzić. To powtórne zainteresowanie rodzinnymi korzeniami stało się jednak dla wielu początkiem niezwykłej przygody, dzięki której dowiadujemy się, kim jesteśmy i skąd przybywamy.
Regionalista i miłośnik historii Bogusław Mykietów poznał szczegóły swojego kresowego pochodzenia dość późno. Zainteresowany tematem zaczął gromadzić wiedzę na ten temat dla siebie i jak się okazało innych. Tak powstało Archiwum Kresowe gromadzące wspomnienia, zdjęcia, dokumenty, opowiadania i poezję związane z losem przybyłych tu po II wojnie Kresowiaków.
Tym razem dokładniej przyjrzymy się zamieszczonym tam artefaktom, a podążając ich śladem poznamy m. innymi losy rodziny Kutnych z Zarwanicy pod Złoczowem zawarte w książce Michałą Kutnego, a także wspomnienia z Ziemi Złoczowskiej w poemacie Antoniego Pająka. Dowiemy się też, co zawierają przywiezione wraz z dobytkiem z Kresów stare fotograficzne szklane negatywy.
Foto- Archiwum Kresowe, Cezary Galek