66 stulatków w Lubuskiem pobiera świadczenia honorowe z ZUS

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Envato

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Envato

Lubuskie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłacają dodatkowe świadczenia honorowe dla 66 stulatków. Aby je otrzymać, wystarczy ukończyć 100 lat, nie wymaga ono prawa do emerytury albo innych świadczeń – poinformowała we wtorek rzeczniczka lubuskiego ZUS Agata Muchowska.

Oddział ZUS w Gorzowie Wlkp. wypłaca 25 takich świadczeń, a zielonogórska placówka 41.

„Dla porównania w 2020 r. oba odziały wypłacały 65 takich świadczeń, a w 2016 r. – 44. Oznacza to, że liczba osób powyżej setnego roku życia systematycznie rośnie”

– dodała Muchowska.

Wysokość świadczenia jest różna. Od marca tego roku wynosi 4944,79 zł brutto. Wszystko zależy od kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni, pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne.

„Wysokość świadczenia honorowego jest ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Sposób wyliczania świadczenia w ZUS i KRUS jest taki sam. Tą samą kwotą posługują się również organy emerytalne MSW i MON”

– wyjaśniła rzeczniczka.

Świadczenie przysługuje wszystkim osobom, które ukończyły 100 lat – niezależnie od tego, czy otrzymują emeryturę bądź rentę. Jednak przyznawane jest z urzędu tym seniorom, którzy pobierają już rentę lub emeryturę.

Z kolei osoby, które nie pobierały wcześniej świadczenia, ponieważ nie pracowały – chodzi szczególnie o kobiety, które niekiedy przez całe życie zajmowały się domem i dziećmi – powinny złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć do niego dokument potwierdzający datę urodzenia. W imieniu uprawnionego stulatka może to zrobić także członek rodziny.

W kraju z roku na rok przybywa stulatków, którym ZUS wypłaca takie dodatki. W 2007 r. świadczenie honorowe otrzymało 1,4 tys. osób, rok później 1,5 tys. a w 2016 r. – 2,3 tys. Obecnie jest to blisko 2,7 tys. świadczeń.

ZUS wskazuje, że liczba świadczeń wypacanych stulatkom w najbliższych latach wykazuje tendencje wzrostową i w 2035 r. ma ich być blisko 10 tys.

Exit mobile version