Dzisiaj na Uniwersytecie Zielonogórskim w Sulechowie odbyła się konferencja „Energetyka przygraniczna – świat energii jutra”. Była poświęcona wyzwaniom kraju i województwa w obliczu kryzysu. Dyskutowano m.in. o szeroko rozumianych problemach i wyzwaniach energetycznych.
Jednym z tematów było zastąpienie energii węglowej jądrową. Nie chodzi tutaj jednak o wielkie elektrownie a o wykorzystanie małych reaktorów. Ten podnoszony ostatnio przez rząd projekt jest na etapie badawczo-rozwojowym. Polscy naukowcy sprawdzają czy jest on opłacalny i możliwy do zrealizowania.
– To bezpieczne, nowe rozwiązanie. Pytanie czy uda się je wdrożyć – mówi Prof Ludwik Pieńkowski, eksperta KGHM Polska Miedź.
Pod lupą naukowców znalazł się również transport, a przede wszystkim transport ekoenergetyczny. Szybkie huby ładowania samochodów elektrycznych ciągle jeszcze są nieliczne i mają małą moc. To właśnie na temat ich rozwoju i magazynowania energii rozmawiali naukowcy.
Część użytkowników ładuje auta w domu – mówi Maciej Tomaszewski, prezes Ekoenergetyki.
Takie debaty są bardzo potrzebne. Dzięki temu rząd może wsłuchać się w głosy ekspertów- Mówił obecny na wykładzie poseł Witold Czarnecki.
Dodajmy, że na konferencji podpisano trójstronne porozumienie pomiędzy miastem Zielona Góra, operatorem ENEA i zielonogórską elektrociepłownią. Finalnie ma to zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w cześć regionu.