Podczas trwającego w Gdyni XIV. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci” zaprezentowany został dokument ukazujący ostatnie dni we Lwowie przed inwazją rosyjską na Ukrainie. Film pokazywany jest w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmów Dokumentalnych.
Reżyser dokumentu „Ostatnia niedziela w przedwojennym Lwowie”, Paweł Narożnik, wyjaśnia, że chciał ukazać atmosferę miasta i jego mieszkańców w przededniu agresji rosyjskiej.
Z kolei w ramach Konkursu Polskich Filmów Dokumentalnych pokazany został film „Nie mogłem inaczej. Kapłan i żołnierz pseudonim Ski”.Reżyser filmu Jerzy Oleszkowicz wyjaśnił, że opowiedział tragiczną historię kapelana Armii Krajowej na Rzeszowszczyźnie księdza Michała Pilipca:
Jerzy Oleszkowicz wyjaśnił, że bohater jego filmu to postać nietuzinkowa, która wyróżniała się w strukturach podziemia:
Dziś oprócz pokazów filmowych odbyła się podczas Festiwalu między innymi debata poświęcona rosyjskiej dezinformacji historycznej. Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Paweł Ukielski zaprezentował swoją najnowszą książkę „1989. Jesień narodów”, poświęconą procesowi obalania komunizmu w 6 krajach Europy Środkowo-Wschodniej i konsekwencjom tego procesu.
Jutro w Gdyni przegląd finałowych produkcji radiowych. W konkursie jest 17 reportaży i dokumentów.
Tegoroczne nominacje audycji wyprodukowanych przez Radio Zachód:
– „Pamiętajmy o nich” (Marzena Wróbel-Szała) – opowieść o Marku Grzelce, regionaliście z Nowej Soli, który upamiętnia „Marsz śmierci” więźniarek podobozów Gross-Rosen.
– „Powrót do korzeni” (Marzena Wróbel-Szała) – historia Hilarego Koprowskiego, który na emigracji opracował szczepionkę na polio.
– „Opowieści babci Leonardy” (Cezary Galek) – wielopokoleniowa opowieść o wojennych zesłańcach. Laureat tegorocznego konkursu „Grand PiK”.
– „Heini czyli Henio” (Kamil Hypki) – opowieść o Henryku Wojciechowskim z Sulechowa, który w czasie II wojny światowej został wywieziony do III Rzeszy i poddany germanizacji.