51 proc. uczniów będzie w tym roku korzystać z dodatkowych, płatnych zajęć pozalekcyjnych – wynika z badania przeprowadzonego dla platformy edukacyjnej Tandu.pl przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS).
Na zlecenie Tandu.pl IBRIS zapytał rodziców, czy ich dzieci będą w tym roku szkolnym korzystać z dodatkowych zajęć oraz – jeśli tak – dlaczego.
Z badania wynika, że w tym roku szkolnym aż 51 proc. dzieci będzie uczęszczać na płatne, pozaszkolne zajęcia dodatkowe. 36 proc. rodziców wykluczyło tego typu aktywność. Najczęściej takie plany mają rodzice mieszkający w największych miastach – tu odsetek deklaracji uczestnictwa dzieci w zajęciach pozaszkolnych wzrasta do 79 proc. Na wsi jest to 45 proc. wskazań.
Głównym powodem, dla którego dzieci będą chodzić na zajęcia pozaszkolne jest, według deklaracji rodziców, wsparcie w rozwoju oraz rozwijanie umiejętności i zainteresowań, których nie ma w programie szkolnym. Wskazało na to 37 proc. rodziców. Na drugim miejscu znalazła się konieczność uzupełniania wiedzy z przedmiotów, z którymi dziecko nie radzi sobie najlepiej w szkole. Odpowiedziało tak 23 proc. Trzeci najczęściej wskazywany powód to nauka języków obcych – 17 proc. wskazań. 8 proc. rodziców odpowiedziało, że zajęcia pozaszkolne mają być dla ich dzieci formą relaksu i przyjemności po szkole.
Z badania wynika też, że prawie 40 proc. rodziców chce wspierać swoje dzieci w rozwijaniu nowych umiejętności i zainteresowań, których nie ma w podstawie programowej. Najczęściej deklarują to młodzi rodzice oraz mieszkający na wsi. Częściej tego typu potrzebę dostrzegają także osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym niż osoby o wykształceniu wyższym.
Badanie zrealizowane zostało na przełomie sierpnia i września 2022 r. na reprezentatywnej próbie 295 rodziców dzieci w wieku szkolnym. Zostało one zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).
Tandu to platforma edukacyjna, która oferuje zajęcia pozaszkolne online. Ideą platformy jest wyrównywanie szans edukacyjnych, niezależnie od miejsca zamieszkania.