W sobotę 11. Narodowe Czytanie

W sobotę odbędzie się jedenaste Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji będą „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza.

Prezydencki minister Wojciech Kolarski poinformował, że do Kancelarii Prezydenta napłynęło już około trzech i pół tysiąca zgłoszeń różnych inicjatyw z całej Polski i różnych krajów na świecie, w tym z Ukrainy.

„To, co w tym roku jest bardzo poruszające, to zgłoszenia z Ukrainy, gdzie trwa wojna, trwa obrona przed rosyjską agresją, a pomimo to w wielu miejscach odbędzie się Narodowe Czytanie. Organizatorzy informują, że w razie niebezpieczeństwa, alarmu bombowego, nalotu, będą musieli przerwać i udać się do schronu, ale chcą czytać jak w poprzednich latach”

– wyjaśnił.

Narodowe Czytanie odbędzie się, między innymi, w Dnieprze, Połtawie, Irpieniu i Buczy.

Uczestnictwo mogą zgłaszać m.in. szkoły, biblioteki i wszystkie inne instytucje i osoby, które chciałyby zrealizować Narodowe Czytanie w swoich miejscowościach.

„Wszystkich zachęcam do tego, aby 3 września wspólnie przeczytać „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, po to, żeby razem współtworzyć tę wielką kampanię na rzecz czytelnictwa i promocji klasyki polskiej literatury”

– powiedział prezydencki minister.

Jak co roku Narodowe Czytanie zainauguruje w południe w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka. Na scenie wystąpi kilkunastu aktorów, między innymi Beata Fido, Angelika Kurowska, Marcin Przybylski, Krzysztof Szczepaniak, Andrzej Mastalerz i Jarosław Gajewski.

Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Warszawskie wydarzenie współorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury będzie transmitowane przez Polskie Radio na antenach i na stronie internetowej.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Balladynę” Juliusza Słowackiego, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej i polskie nowele.

Exit mobile version