piątek, 26 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Funduszu Medycznym [Aktualizacja]

PAP PAP
2025-12-05 10:30
W piątek w Pałacu Prezydenckim odbywa się szczyt zdrowotny „Na ratunek ochronie zdrowia”. Fot. PAP/Leszek Szymański

W piątek w Pałacu Prezydenckim odbywa się szczyt zdrowotny „Na ratunek ochronie zdrowia”. Fot. PAP/Leszek Szymański

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Spis treści

  • 1. Apel do premiera
  • 2. Prezydencki szczyt zdrowotny. Karol Nawrocki ogłosi decyzję w sprawie nowelizacji Ustawy o Funduszu Medycznym
  • 3. Bogucki: w piątek prezydent ogłosi decyzję w sprawie nowelizacji Ustawy o Funduszu Medycznym

Prezydent Karol Nawrocki w piątek (5 grudnia) podczas szczytu zdrowotnego w Pałacu Prezydenckim podpisał nowelizację ustawy o Funduszu Medycznym. Regulacja pozwoli na przekazanie NFZ około 3,6 mld zł.

W piątek (5 grudnia) w Pałacu Prezydenckim odbywa się szczyt zdrowotny „Na ratunek ochronie zdrowia”. Podczas tego wydarzenia prezydent podpisał nowelizację ustawy o Funduszu Medycznym.

Prezydent zarzucił rządowi, że „czekał z tą ustawą do samego końca roku”.

1. Apel do premiera

Konsekwentnie apeluję do pana premiera, żeby nie brać pacjentów za zakładników i służby zdrowia nie wrzucać do sporu politycznego

– podkreślił Nawrocki.

Nowelizacja przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia zakłada zmiany limitu finansowania świadczeń dla dzieci z Funduszu Medycznego w 2025 r., które pozwolą na przekazanie NFZ ok. 3,6 mld zł. Przewiduje też, że minister zdrowia nie przekaże w 2025 r. z budżetu państwa do Funduszu Medycznego 4 mld zł. W kolejnych latach maksymalne wpłaty z budżetu państwa do Funduszu Medycznego wyniosą: w 2026 r. – 4,4 mld zł; w 2027 r. – 7,3 mld zł; w 2028 r. – 7,7 mld zł; w 2029 r. – 6,0 mld zł. Obecne przepisy zakładają limit wpłat z budżetu państwa na maksymalnie 4,2 mld zł rocznie.

2. Prezydencki szczyt zdrowotny. Karol Nawrocki ogłosi decyzję w sprawie nowelizacji Ustawy o Funduszu Medycznym

W piątek (5 grudnia) odbędzie się prezydencki szczyt zdrowotny „Na ratunek ochronie zdrowia”. Do piątku prezydent Karol Nawrocki ma też czas na podjęcie decyzji w sprawie nowelizacji, która umożliwi przekazanie NFZ blisko 3,6 mld zł z Funduszu Medycznego.

Prezydencki szczyt zdrowotny i nowelizacja Ustawy o Funduszu Medycznym to odpowiedź na niedobór pieniędzy w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Szef Kancelarii Prezydenta Zbigniew Bogucki powiedział w czwartek dziennikarzom, że prezydencki szczyt będzie dotyczył rozwiązań systemowych. – Co trzeba zrobić w ochronie zdrowia, jakie działania podjąć (…), żeby polską ochronę zdrowia, która jest w zapaści, na OIOM-ie próbować wyprowadzić przynajmniej na oddział rehabilitacyjny – powiedział szef Kancelarii Prezydenta.

Podczas szczytu planowane jest wystąpienie prezydenta.

3. Bogucki: w piątek prezydent ogłosi decyzję w sprawie nowelizacji Ustawy o Funduszu Medycznym

Bogucki poinformował, że w piątek prezydent ogłosi decyzję w sprawie nowelizacji Ustawy o Funduszu Medycznym, która umożliwia przekazanie NFZ blisko 3,6 mld zł.

Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem

Czytaj także:

PAP/Rafał Guz
KRAJ I ŚWIAT

Tusk: Rząd nie planuje podnoszenia składki zdrowotnej

4 grudnia 2025

Premier zapewnia, że wzrost wydatków na służbę zdrowia nie będzie sfinansowany z rosnącej składki zdrowotnej. Rząd nie ma planu jej podnosić - mówił Donald Tusk na szczycie zdrowia w...

Czytaj więcejDetails

Parlament procedował rządowy projekt o zasileniu NFZ kwotą blisko 3,6 mld zł w trybie pilnym. Dzień wcześniej do Sejmu wpłynął projekt prezydenta Karola Nawrockiego, który także przewidywał przekazanie 3,6 mld zł z Funduszu Medycznego do NFZ. Sejmowa Komisja Zdrowia nie włączyła jednak prezydenckiego projektu do prac razem z rządowym pilnym projektem.

Projekty rządu i prezydenta Nawrockiego różniła kwestia corocznej dotacji z budżetu państwa w wysokości 4 mld zł do Funduszu Medycznego. Rządowy projekt zakładał, że w 2025 r. Ministerstwo Zdrowia nie będzie musiało jej przekazywać.

Z informacji „Gazety Wyborczej” wynika, że 4 mld zł z dotacji dla Funduszu Medycznego MZ przekazało NFZ już w marcu na spłatę nadwykonań z 2024 r.

Do rządowego projektu włączono natomiast tożsame z projektem prezydenckim rozwiązania, które zakładają utworzenie dwóch subfunduszy w ramach Funduszu Medycznego: infrastruktury bezpieczeństwa i chorób rzadkich dzieci.

O zorganizowaniu 5 grudnia szczytu zdrowotnego „Na ratunek ochronie zdrowia” prezydent zdecydował w listopadzie po spotkaniu z prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej Łukaszem Jankowskim.

Jesienią szpitale sygnalizowały, że przesuwają planowane zabiegi w związku z opóźnionymi płatnościami NFZ. Samorząd lekarski alarmował, że niektóre szpitale odsyłały pacjentów kwalifikujących się do programów lekowych, w tym onkologicznych, do innych ośrodków. Rząd zdecydował się na dosypanie pieniędzy do systemu m.in. z emisji obligacji, z budżetu państwa. Blisko 3,6 mld zł z Funduszu Medycznego według MZ pozwoli na zaspokojenie potrzeb NFZ w 2025 r.

W czwartek odbył się szczyt medyczny „Bezpieczny pacjent” zorganizowany przez minister zdrowia Jolantę Sobierańską-Grendę. Wzięli w nim udział premier Donald Tusk, minister finansów Andrzej Domański. Premier przekonywał, że NFZ nie jest bankrutem. Zastrzegł jednak, że pieniądze na zdrowie należy wydawać optymalnie. Przedstawicielka organizacji pacjenckich, przewodnicząca Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej Dorota Korycińska zwróciła się do rządu o przygotowanie strategii wyjścia z kryzysu finansowego w ochronie zdrowia.

Deficyt NFZ w przyszłym roku MZ oszacowało na około 23 mld zł.

Plan budżetu państwa na 2026 r. zakłada, że na ochronę zdrowia ma trafić 247,8 mld zł.

Polecamy

Szpital w Nowej Soli
LUBUSKIE

Rekordowa dotacja dla nowosolskiego szpitala

3 grudnia 2025

W tym roku szpital w Nowej Soli pozyskał rekordową sumę dotacji na inwestycje. To 44 miliony złotych, między innymi z...

Czytaj więcejDetails
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Freepik

Terapia szokowa. Oszczędności receptą na finansową dziurę ochronie zdrowia?

1 grudnia 2025
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Freepik

Są dodatkowe pieniądze dla NFZ. To środki ze sprzedaży obligacji i dotacja z resortu

1 grudnia 2025

Tygodniowy detoks od mediów społecznościowych zmniejsza objawy depresji o 25 proc.

30 listopada 2025

Wybierasz się na wizytę do NFZ? Umów się online

27 listopada 2025
Prezydent Karol Nawrocki. Fot. PAP/ Leszek Szymański
Prezydent Karol Nawrocki. Fot. PAP/ Leszek Szymański
W piątek w Pałacu Prezydenckim odbywa się szczyt zdrowotny „Na ratunek ochronie zdrowia”. Fot. PAP/Leszek Szymański
W piątek w Pałacu Prezydenckim odbywa się szczyt zdrowotny „Na ratunek ochronie zdrowia”. Fot. PAP/Leszek Szymański

Tagi: prezydentnfznarodowy fundusz zdrowialeczeniepacjencikarol nawrockiprezydent karol nawrockiszczyt zdrowotnyna ratunek ochronie zdrowiazdrowie

Czytaj również

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Żagański pałac zaprasza na wakacyjne imprezy

26 czerwca 2026

Na czas letniego odpoczynku od nauki Żagański Pałac Kultury przygotował dla dzieci i młodzieży wiele ciekawych propozycji. Są też eventy...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

23 Miliony złotych na termomodernizację budynków żarskiej szkoły

26 czerwca 2026

Rusza termomodernizacja budynków Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach. Inwestycja kosztuje 23 miliony złotych. Żarskie starostwo powiatowe otrzymało na...

RADOM. OBCHODY RADOMSKIEGO CZERWCA 1976. Fot. PAP/Piotr Polak
KRAJ I ŚWIAT

Prezydent w Radomiu: Czerwiec ’76 to kompas wartości, z których budujemy silną Polskę

25 czerwca 2026

W 50. rocznicę Czerwca ’76 w Radomiu prezydent Karol Nawrocki wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym. Podkreślił, że wydarzenia te są lekcją dla...

Fot. PAP/EPA/SAM WASSON
KRAJ I ŚWIAT

Półmetek mundialu za nami. Rekord bramek i niesamowite występy gwiazd

25 czerwca 2026

Dotychczas rozegrano 54 z 104 meczów, jakie tym roku są potrzebne do wyłonienia piłkarskiego mistrza świata, więc turniej w USA,...

Fot. Wiki Commons
KRAJ I ŚWIAT

Kontrasygnata przy decyzjach prezydenta ws. sędziów SN i asesorów niekonstytucyjna

25 czerwca 2026

Niekonstytucyjny jest wymóg kontrasygnaty szefa rządu dla skuteczności mianowania przez prezydenta asesorów sądowych, a także obsady niektórych stanowisk w Sądzie Najwyższym, np....

Minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda (P), prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak (C) i konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej prof. dr hab. Jerzy Robert Ładny (L). Fot. PAP/Tomasz Gzell
KRAJ I ŚWIAT

Afera w warszawskim szpitalu. Minister zdrowia zabrała głos

25 czerwca 2026

Chcemy zlikwidować kominy płacowe. Musimy stworzyć dialog, w którym będzie to możliwe - powiedziała minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda. Dodała, że...

najnowsze z Lubuskiego

Więcej sołectw w gminie Trzebiechów

Żagański pałac zaprasza na wakacyjne imprezy

23 Miliony złotych na termomodernizację budynków żarskiej szkoły

Ruszają aktywne wakacje z żagańską Areną

Gozdnica zaprasza na wakacyjne warsztaty

Stilon rozpoczął testowanie

Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

BCU „Budowlanka” podsumowuje cykl szkoleń

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Falubaz ma nowego dyrektora

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Maja Nowak złożyła rezygnację z funkcji pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Szkolenia w BCU w Nowej Soli

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wznowiono ruch na S3, burmistrz Gryfina rozwiązał zgromadzenie rolników [AKTUALIZACJA]

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj