W niedzielę w Kościele katolickim przypada II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, obchodzony w tym roku pod hasłem „Wydadzą owoc nawet i w starości”. Drogie starsze kobiety i drodzy starsi mężczyźni, jesteśmy wezwani, by być sprawcami rewolucji czułości – zaapelował papież Franciszek.
Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych ustanowił papież Franciszek 31 stycznia 2021 r. Ogłaszając decyzję, podkreślił, że głos osób starszych jest cenny, „ponieważ wyśpiewuje chwałę Bogu i strzeże korzeni narodów”.
W orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych papież Franciszek podkreślił, że hasło tegorocznych obchodów – „Wydadzą owoc nawet i w starości” – jest „przeciwieństwem tego, co świat myśli o tym okresie życia, a także przeciwieństwem zrezygnowanej postawy niektórych z nas, starszych, podążających naprzód z niewielką nadzieją i nieoczekujących już niczego od przyszłości”.
Zdaniem papieża, „wiele osób boi się starości, postrzegają ją jako rodzaj choroby, z którą lepiej unikać jakiegokolwiek kontaktu”.
„W rzeczywistości jednak, długie życie – jak naucza Pismo Święte – jest błogosławieństwem, a ludzie starzy nie są wyrzutkami, od których należy się dystansować, lecz żywymi znakami życzliwości Boga, który obdarza życiem w obfitości. Błogosławiony dom, który troszczy się o osobę starszą! Błogosławiona rodzina, która szanuje swoich dziadków!” – stwierdził Franciszek.
Papież przyznał, że starość jest niełatwym okresem do zrozumienia. „Zakończenie aktywności zawodowej i usamodzielnienie się dzieci sprawiają, że znikają powody, dla których poświęciliśmy wiele naszej energii. Świadomość, że siły słabną lub pojawienie się choroby mogą zachwiać naszą pewność siebie” – zastrzegł.
Przywołał słowa Psalmu 71: „Nie odtrącaj mnie w czasie starości; gdy siły ustaną, nie opuszczaj mnie!”.
„Ten sam psalm, który odnajduje obecność Pana w różnych okresach życia, zachęca nas do nieustannej nadziei: gdy nadejdzie starość i siwe włosy, On nadal będzie dawał nam życie i nie pozwoli, by przytłoczyło nas zło. Ufając Mu, znajdziemy siłę, by pomnażać uwielbienie i odkryjemy, że starość nie jest tylko naturalnym osłabieniem ciała czy nieuchronnym upływem czasu, lecz darem długiego życia” – dodał.
Według papieża Franciszka, „starość nie jest okresem bezużytecznym, w którym należy usunąć się na bok, porzucając stery łodzi, ale porą, w której należy wciąż przynosić owoce: jest nowa misja, która czeka na nas i zaprasza do spojrzenia w przyszłość”.
Jak zastrzegł, świat przeżywa obecnie „czas ciężkiej próby, naznaczony najpierw niespodziewaną i gwałtowną burzą pandemii, a następnie wojną, która na światową skalę godzi w pokój i rozwój”.
Papież podkreślił, że nie jest przypadkiem, że wojna powróciła do Europy w czasie, gdy odchodzi pokolenie, które doświadczyło jej w ubiegłym wieku.
„W obliczu tego wszystkiego potrzebna jest głęboka przemiana, nawrócenie, które rozbroi serca, pozwalając każdemu rozpoznać brata w drugim człowieku. I to na nas, dziadkach i osobach starszych, spoczywa wielka odpowiedzialność: nauczyć kobiety i mężczyzn naszych czasów patrzenia na innych z takim samym wyrozumiałym i czułym spojrzeniem, jakim my obdarzamy nasze wnuki” – zaznaczył.
„Drogie babcie i drodzy dziadkowie, drogie starsze kobiety i drodzy starsi mężczyźni, w tym naszym świecie jesteśmy wezwani, by być sprawcami rewolucji czułości” – wezwał papież.
II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych obchodzony jest w Kościele w czwarta niedzielę lipca blisko wspomnienia dziadków Pana Jezusa, św. Anny i św. Joachima.