poniedziałek, 8 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. pixabay.com

    SKM Zastal 12. w nieoficjalnych MP U12

    TS Przylep kończy sezon wygraną i pozostaje w 3 lidze kobiet!

    Kuba Szumert. Fot. Zastal BC Zielona Góra/FB

    Mistrz Legia i sensacyjny Zastal, pierwszy taki finał

    „Ludzie z żelaza” rywalizowali w Gorzowie Wlkp.

    fot. pixabay.com

    SKM Zastal może być tuż poza pierwszą dziesiątką

    Stilon melduje się w barażach

    Gorzów Meeting: zwycięstwo Żoka, 2. miejsce Majewskiej i nie tylko

    Dozamet Connector utrzymał się w IV lidze, ale osłabiona Syrena mocno postraszyła

    Nikt nie był zadowolony

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. pixabay.com

    SKM Zastal 12. w nieoficjalnych MP U12

    TS Przylep kończy sezon wygraną i pozostaje w 3 lidze kobiet!

    Kuba Szumert. Fot. Zastal BC Zielona Góra/FB

    Mistrz Legia i sensacyjny Zastal, pierwszy taki finał

    „Ludzie z żelaza” rywalizowali w Gorzowie Wlkp.

    fot. pixabay.com

    SKM Zastal może być tuż poza pierwszą dziesiątką

    Stilon melduje się w barażach

    Gorzów Meeting: zwycięstwo Żoka, 2. miejsce Majewskiej i nie tylko

    Dozamet Connector utrzymał się w IV lidze, ale osłabiona Syrena mocno postraszyła

    Nikt nie był zadowolony

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Prezydent: Rosja jest dziś największym zagrożeniem dla NATO

PAP PAP
2022-06-28 15:04
fot: PAP/Rafał Guz

fot: PAP/Rafał Guz

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

W koncepcji strategicznej NATO z 2010 roku Rosja była nazywana partnerem; jest czas najwyższy, by całkowicie zmienić to podejście. Dziś Rosja jest największym zagrożeniem dla państw NATO, przede wszystkim dla tych na wschodniej flance – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Zapowiedział również, że w poniedziałek – po szczycie NATO w Madrycie – zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić postanowienia szczytu i bieżącą sytuację bezpieczeństwa.

Dziś w stolicy Hiszpanii rozpoczyna się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, podczas którego NATO ma przyjąć swoją nową Koncepcję Strategiczną, która będzie zawierać cele i zadania organizacji na najbliższą dekadę.

„Cóż mamy nadzieję na tym szczycie uzyskać? Przede wszystkim pokazać jedność, bo ona dziś jest najważniejsza wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, wobec tego wszystkiego, co dzieje się dziś za naszą wschodnią granicą, tych tragedii, które mają tam miejsce, które widzieliśmy w Buczy, w Mariupolu, w innych miejscach, wczoraj w Krzemieńczuku” – powiedział prezydent dziennikarzom przed wylotem na szczyt. Podkreślił, że to ważne, by odpowiedź na to była twarda i silna. 

„W koncepcji strategicznej NATO z 2010 roku Rosja była nazywana partnerem. Jest czas najwyższy, by całkowicie zmienić to podejście. Dziś Rosja jest największym zagrożeniem dla państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, przede wszystkim dla tych na wschodniej flance NATO, dla państw bałtyckich, dla Polski, dla Słowacji, dla Węgier, dla Rumunii, Bułgarii, i nikt co do tego nie ma wątpliwości” – powiedział prezydent. 

Podkreślił, że Polska zabiega o wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu. „Zabiegamy o wzmocnienie po pierwsze – obecności NATO-wskiej na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, po drugie – także o wzmocnienie gotowości i na pewno o tym będziemy rozmawiać w czasie szczytu NATO” – zaznaczył. 

Andrzej Duda zapowiedział, że – oprócz poszczególnych deklaracji ws. obecności wojsk w Polsce – będzie również „polska deklaracja, jeżeli chodzi o wzmocnienie sojusznicze (Szwecja i Finlandia ubiegają się status członków NATO – PAP), które są naszymi aliantami w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego”. 

Prezydent podkreślił także, że na madryckim szczycie będzie przyjęta nowa koncepcja strategiczna NATO o innym podejściu. „Będzie też jednym z głównych tematów to, jak dalej pomagać Ukrainie, w jakiej skali ta pomoc przez Ukrainę powinna zostać utrzymana” – powiedział. Podkreślił, że w Madrycie planowane jest wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego jako partnera szczytu NATO. 

Andrzej Duda ocenił, że będzie to bardzo ważny szczyt. „Szczyt, który po 2016 roku, po szczycie w Warszawie, ma szansę być szczytem przełomowym dla Sojuszu Północnoatlantyckiego i dla budowy architektury bezpieczeństwa w naszej części Europy, ale nie tylko, bo będziemy rozmawiać również o bezpieczeństwie w rejonie Indo-Pacyfiku – zgodnie z zasadą NATO – 360 stopni” – powiedział prezydent, podkreślając, że Polska pamięta także o innych kierunkach. 

„To bardzo ważny moment i wierzę w to, że wyjdziemy z tego szczytu jako Sojusz Północnoatlantycki wzmocnieni, wyjdziemy z tego szczytu jeszcze bardziej jako jedność” – podkreślał prezydent. 

Prezydent zapowiedział, że w poniedziałek – po spotkaniu w Madrycie – zwoła posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić postanowienia szczytu i bieżącą sytuację bezpieczeństwa. 

RBN to organ doradczy prezydenta, w którego skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MON, MSWiA i MSZ, koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych reprezentowanych w parlamencie lub przewodniczący ich klubów i kół, szef Kancelarii Prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który jest sekretarzem Rady. Prezydent może zapraszać do udziału w pracach Rady również inne osoby, jeśli uzna to za wskazane. 

Andrzej Duda wyraził we wtorek nadzieję, że w czasie szczytu w Madrycie zapadną także konkretne decyzje odnośnie „przyszłej obecności w sojuszu Szwecji i Finlandii”. „Wierzę w to głęboko, że NATO pokaże jedność” – zaznaczył. Jedną z dyskutowanych podczas madryckiego spotkania kwestii ma być sprawa przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO. Kraje te w maju złożyły wnioski o dołączenie do NATO w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, spotkały się jednak ze sprzeciwem Turcji, która oskarżyła je o wspieranie grup, które Turcja uznaje za organizacje terrorystyczne. 

Andrzej Duda podczas wtorkowego briefingu przez wylotem przypomniał szczyt NATO w 2016 r. w Warszawie, podczas którego postanowiono o obecności żołnierzy NATO w Polsce, jako wschodniej flance sojuszu. Podkreślił, że ma nadzieję na zmianę „charakterystyki tej obecności” z „Enhanced Forward Presence” (Wysunięta Obecność) na „wzmocnioną wysuniętą obronę”. „Żeby więcej żołnierzy NATO było gotowych w tej obronie uczestniczyć niż dotychczas” – dodał. 

Chodzi o zmianę obecności z „batalionowych grup bojowych” w „gotowość brygadową”. Jak dodał, konkretne ustalenia zapadną w ciągu najbliższych dwóch dni, „a przede wszystkim jutro”. 

Prezydent mówił również o tym, że to znamienne, iż dokładnie 25 lat temu na szczycie NATO w Madrycie w 1997 r. Polska, Węgry i Czechy otrzymały zaproszenie do NATO, a staliśmy się częścią Sojuszu dwa lata później – w 1999 r. „Dziś, po 25 latach, w zupełnie zmienionej niestety architekturze bezpieczeństwa w Europie, ale z silną obecnością Polski w NATO spotykamy się znowu w Madrycie” – dodał. Zwrócił też uwagę, że to już 30. szczyt Sojuszu, w którym bierze udział Polska, a 6. szczyt, w którym reprezentuje Polskę jako prezydent.

Tagi: finlandia

Czytaj również

Warszawa, 05.04.2023 r. Wizyta oficjalna Prezydenta Ukrainy w Polsce. Prezydent RP Andrzej Duda (P) i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (L) podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim Fot. PAP/Radek Pietruszka
KRAJ I ŚWIAT

Będzie posiedzenie Kapituły Orderu Orła Białego m.in. w sprawie Zełenskiego

7 czerwca 2026

W poniedziałek przed południem (8 czerwca) odbędzie się posiedzenie Kapituły Orderu Orła Białego. Prezydent Karol Nawrocki zaproponował, by jednym z punktów było odebranie...

Fot. Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji/FB
KRAJ I ŚWIAT

W poniedziałek rusza tegoroczna edycja szkoleń „Wakacje z wojskiem”

7 czerwca 2026

Od poniedziałku (8 czerwca) rusza kolejna edycja programu „Wakacje z wojskiem” – dobrowolnych, bezpłatnych szkoleń wojskowych przede wszystkim dla osób w wieku...

Fot. Jakub Mielcarz
LUBUSKIE

IV Grand Prix Dzieci i Młodzieży w wędkarstwie spławikowym

7 czerwca 2026

40 uczestników wzięło udział w IV Grand Prix Dzieci i Młodzieży w wędkarstwie spławikowym, które odbyło się w niedzielne przedpołudnie...

Fot. nadodrzanski.strazgraniczna.pl
KRAJ I ŚWIAT

910 tys. osób skontrolowanych na lubusko-dolnośląskim odcinku granicy z Niemcami

7 czerwca 2026

Przez 11 miesięcy obowiązywania tymczasowych kontroli na lubuskim i dolnośląskim odcinku granicy z Niemcami skontrolowano ponad 910 tys. osób i...

fot. archiwum RZG
LUBUSKIE

8 czerwca startują Bachanalia 2026

7 czerwca 2026

Zielona Góra ponownie stanie się stolicą studenckiej zabawy. Jutro (8.06) rozpoczynają się Bachanalia 2026, czyli Dni Kultury Studenckiej Uniwersytetu Zielonogórskiego....

LUBUSKIE

45-lecie „Małych Gorzowiaków” – odsłonięcie Muralu Zespołu w centrum miasta

7 czerwca 2026

U zbiegu ulic Jagiełły i Walczaka na ścianie kamienicy odsłonięto dzisiaj wielki mural upamiętniający 45-lecie istnienia Zespołu Tańca Ludowego „Mali...

najnowsze z Lubuskiego

SKM Zastal 12. w nieoficjalnych MP U12

TS Przylep kończy sezon wygraną i pozostaje w 3 lidze kobiet!

Mistrz Legia i sensacyjny Zastal, pierwszy taki finał

IV Grand Prix Dzieci i Młodzieży w wędkarstwie spławikowym

„Rekordowa edycja” – Fundacja Tłocznia podsumowuje Dni Otwartych Piwnic Winiarskich

„Ludzie z żelaza” rywalizowali w Gorzowie Wlkp.

Wędkarski Dzień Dziecka przy gryżyckich stawach

8 czerwca startują Bachanalia 2026

Przystań Muzyki na Nocnym Szlaku Kulturalnym

45-lecie „Małych Gorzowiaków” – odsłonięcie Muralu Zespołu w centrum miasta

popularne

  • Sława

    W Sławie powstanie drugi etap obwodnicy z drogami do miasta

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Nesterowicz o prezydenturze Nawrockiego

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Spacer z przewodnikiem po Barokowym Dworze w Ochli [ZDJĘCIA]

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Jest przetarg na nową drogę do lotniska Zielona Góra-Babimost

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Nikt nie był zadowolony

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj