Wyróżnienia dla dawnych działaczek opozycji

fot. IPN

fot. IPN

Prezes IPN Karol Nawrocki wręczył Krzyże Wolności i Solidarności działaczkom opozycji antykomunistycznej więzionym w czasie stanu wojennego. Odznaczenia odebrały m.in. Hieronima Liberkowska, Daniela Mielczarek oraz Janina Niewęgłowska. W czasie uroczystości odsłonięto tablicę upamiętniającą kobiety więzione przez reżim.

Hieronima Liberkowska była  aktywną działaczką Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. W latach 1980-1981 pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Zakładowej w Urzędzie Wojewódzkim w Zielonej Górze.
Od połowy 1982 r. do grudnia 1983 r. uczestniczyła w działaniach grupy byłych działaczy „Solidarności” polegających na przygotowywaniu, druku
i kolportażu niezależnych wydawnictw i ulotek na terenie Zielonej Góry.
17 stycznia 1984 r. została zatrzymana, a 19 stycznia 1984 r. tymczasowo aresztowana. Postawiono jej zarzuty działalności w NSZZ „Solidarność”, kolportażu i druku nielegalnych wydawnictw. Była przetrzymywana w Areszcie Śledczym w Zielonej Górze oraz Zakładzie Karnym w Krzywańcu.

Daniela Mielczarek W okresie od 1982 r. do grudnia 1983 r. należała do nielegalnych struktur Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” na terenie Gorzowa Wielkopolskiego. Zajmowała się kolportażem biuletynu „Feniks”, oraz zbieraniem składek pieniężnych na działalność podziemnej „Solidarności”. Ponadto utrzymywała kontakty z osobami, które pełniły funkcje kierownicze i organizatorskie w ramach nielegalnych struktur NSZZ „S”. 14 kwietnia 1984 r. została tymczasowo aresztowana i osadzona w Zakładzie Karnym w Krzywańcu. 25 lipca 1984 r. została zwolniona na mocy ustawy o amnestii.
Po zwolnieniu z aresztowania kontynuowała działalność opozycyjną jako właścicielka punktu poligraficznego nielegalnej struktury Tymczasowej Podziemnej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Głogowie.

Janina Niewęgłowska Od wiosny 1980 r. pracowała w Zespole Opieki Zdrowotnej w Dębnie Lubuskim. Po powstaniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” została wybrana przewodniczącą Komisji Zakładowej w miejscu pracy. 21 września 1981 r. zawiesiła w pracy plakat o treści antyradzieckiej. Z tego powodu Prokuratura Rejonowa w Myśliborzu wszczęła przeciwko niej postępowanie, które zostało umorzone 25 stycznia 1982 r. na mocy dekretu z 12 grudnia 1981 r. o przebaczeniu i puszczeniu w niepamięć niektórych przestępstw i wykroczeń.
30 stycznia 1982 r. w Dębnie, wraz z trzema innymi osobami utworzyła organizację Podziemny Ruch Odrodzenia Narodowego „Granit”. W dniach 30 stycznia – 3 lutego 1982 r. sporządziła kilkadziesiąt plakatów o treści antypaństwowej, które pozostali członkowie organizacji rozwiesili na terenie miasta. Podczas tej akcji zatrzymano jedną osobę. 5 lutego 1982 r. dokonano przeszukania w domu pani Janiny Niewęgłowskiej, w wyniku którego odnaleziono pozostałe egzemplarze rozwieszanych afiszy oraz niezależne publikacje wydane przed wprowadzeniem stanu wojennego. W związku tym tego samego dnia pani Janina Niewęgłowska została zatrzymana, a następnego dnia tymczasowo aresztowana przez Wojskową Prokuraturę Garnizonową w Zielonej Górze i osadzona w Areszcie Śledczym w Gorzowie Wielkopolskim.
24 lutego 1982 r. została skazana przez Sąd Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu, na sesji wyjazdowej w Zielonej Górze na 4 lata pozbawienia wolności, 3 lata utraty praw publicznych, 4200 zł grzywny i pokrycie kosztów postępowania sądowego. Przebywała w zakładach karnych w Krzywańcu, Bydgoszczy-Fordonie i Grudziądzu.

Exit mobile version