Zarząd województwa podjął uchwałę o odwołaniu dyrektora zielonogórskiego Medyka. To kolejna odsłona sporu o przyszłość placówki. Od kilku tygodni zarząd województwa był krytykowany za pomysł przeniesienia Medyka do Sulechowa. W poniedziałek sprawą mają zająć się radni sejmiku.
W obronie Medyka protestowali m.in. nauczyciele, słuchacze studium, a także związkowcy. Petycję w obronie szkoły podpisało prawie 2 tys. osób. Przeciwny przenosinom był także jej dyrektor Jarosław Marcinkowski.
26 stycznia w rozmowie na antenie Radia Zielona Góra był pytany, czy związku z tym nie boi się utraty stanowiska:
Dziś niespodziewanie zarząd województwa odwołał go ze stanowiska. Powodem jest rzekome złamanie przepisów i prowadzenie przez dyrektora działalności gospodarczej. W komunikacie prasowym napisano, iż Marcinkowski składał niewłaściwe oświadczenia od 2015 roku. Nie wyjaśniono jednak, dlaczego dopiero teraz zarząd województwa postanowił je zweryfikować.
– Zarząd województwa poszedł na wojnę – komentuje przewodniczący regionalnej Solidarności Bogusław Motowidełko. Zapowiada, że związek nadal będzie walczył o Medyka. Na poniedziałek, przed sesją sejmiku, Solidarność zapowiada pikietę przed urzędem marszałkowskim.
Komunikat biura prasowego UMWL:
Zarząd Województwa Lubuskiego w dniu 11 lutego br. podjął uchwałę w sprawie odwołania Jarosława Marcinkowskiego ze stanowiska dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk” w Zielonej Górze.
Rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło bez wypowiedzenia. Konieczność odwołania pana Jarosława Marcinkowskiego z funkcji Dyrektora Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk” w Zielonej Górze zachodzi w związku z naruszeniem zapisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej (Dz. U. z 2019 r. poz. 2399 z późn. zm.).
Pan Jarosław Marcinkowski w składanych Marszałkowi Województwa Lubuskiego oświadczeniach majątkowych w latach 2015-2021, w punkcie VI oświadczeń zamieszczał wpis: „nie dotyczy”. Taką treść należy wpisywać, gdy poszczególne rubryki nie znajdują w konkretnym przypadku zastosowania. Tak więc wpisanie formuły „nie dotyczy” w tym punkcie, oznacza, że osoba oświadcza, iż nie prowadzi działalności gospodarczej. W dniu 10 lutego 2022 r. stwierdzono, że w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) zarejestrowana jest działalność gospodarcza pod nazwą Jarosław Marcinkowski Firma PHU „Med.Jar” w Zielonej Górze przy ul. Bohaterów Westerplatte 9 lok. 108 w Zielonej Górze. Według statusu działalności gospodarczej firma jest aktywna i działa od 1 sierpnia 2001 r. Dodatkowo Pan Jarosław Marcinkowski pełni funkcję pełnomocnika w firmie BEATA KONECKA-MARCINKOWSKA 1. GABINET STOMATOLOGICZNY 2. GABINET RENTGENODIAGNOSTYKI STOMATOLOGICZNEJ X-DENT.
Zgodnie z art. 2 pkt 6b ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne zostały wprowadzone ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej m. in. przez: kierowników wojewódzkich jednostek organizacyjnych.
Jak wyraźnie wynika z art. 4 pkt 6 ww. ustawy, dyrektor szkoły, jako kierownik wojewódzkiej jednostki organizacyjnej nie może prowadzić działalności gospodarczej, i to zarówno na własny rachunek, jak i wspólnie z innymi osobami, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.
Naruszenie powyższych zakazów, w przypadku kierowników wojewódzkich jednostek organizacyjnych skutkuje odwołaniem ich przez właściwy organ.
Jednocześnie należy wskazać, że zatajenie informacji o prowadzeniu działalności gospodarczej w oświadczeniach majątkowych, zgodnie z art. 27g ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa, skutkuje powstaniem odpowiedzialności na podstawie art. 233 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeksu karnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 2345 z późn. zm.).
Odwołanie Pana Jarosława Marcinkowskiego z funkcji Dyrektora zgodnie z art. 5 pkt 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy.
W związku z powzięciem informacji o podejrzeniu poświadczenia nieprawdy przez dyrektora Jarosława Marcinkowskiego, urząd marszałkowski dokonał szczegółowej analizy składanych przez dyrektora oświadczeń majątkowych oraz innej aktywności. Jak wynika z rejestru KRS, pan Jarosław Marcinkowski był założycielem Fundacji Opus Magnum, która jest organem prowadzącym konkurencyjnej szkoły pod nazwą Medyczna Szkoła Zawodowa w Zielonej Górze przy ul. Ułańskiej 2 i współwłaścicielem budynku jest pan J. Marcinkowski.
Obecnie prezesem tej fundacji jest pan Krzysztof Drogi, który pełniąc funkcję prezesa organu prowadzącego konkurencyjną szkołę, wystąpił jednocześnie – w imieniu Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność – do przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubuskiego z prośbą o udostępnienie związkowi zawodowemu możliwości zabrania głosu na sesji sejmiku województwa lubuskiego w dniu 14.02 br. w celu wyrażenia opinii w sprawie zamiaru przekształcenia CKZiU „Medyk” w Zielonej Górze poprzez zmianę siedziby.
Zarząd Województwa Lubuskiego podjął również decyzję o skierowaniu do Centralnego Biura Antykorupcyjnego wniosku o skontrolowanie oświadczeń majątkowych J. Marcinkowskiego z uwagi na podejrzenie popełnienia przestępstwa poświadczenia nieprawdy.
Paweł Kozłowski
Rzecznik prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego
Paweł Kozłowski