Horror ze szczęśliwym zakończeniem

Horror ze szczęśliwym zakończeniem Radio Zachód - Lubuskie

Nieprawdopodobny przebieg miał ostatni grupowy mecz koszykarek ENEI AZS AJP Gorzów Wlkp. w turnieju finałowym mistrzostw Polski juniorek do lat 22.

W meczu kończącym fazę grupową gorzowianki grały z gospodyniami turnieju zespołem Szkoły Gortata Politechniką Gdańską. Aby wejść do puli medalowej nasza drużyna mogła sobie pozwolić na porażkę mniejszą różnicą niż 7 pkt. Przegrana ośmioma (lub większą różnicą) punktami sprawiała, że miejsce akademiczek w czołowej czwórce uzyskałyby gdańszczanki oraz koszykarki Wisły Can-Pack Politechniki Kraków. Wiadomo jednak, że minimalna porażka sprawiłaby, że w półfinale gorzowianki trafiłyby na faworyzowany zespól ENEI AZS Poznań. I ta świadomość miała bardzo duży wpływ na przebieg meczu, który rozstrzygnął się dopiero po drugiej dogrywce.

Gorzowskie koszykarki, mimo wygranej pierwszej kwarty, były jednak bliskie porażki, która eliminowała je z walki o miejsce na podium. Na szczęście znakomita postawa w czwartej kwarcie sprawiła, że na 4 sekundy przed zakończeniem regulaminowych 40 minut nasz zespół przegrywał tylko 72:74. W tym momencie na linii rzutów wolnych stanęła Wiktoria Keller. Gdyby nie trafiła choćby jednego rzutu mecz wygrałyby gdańszczanki i a z awansu cieszyłyby się gorzowianki i krakowianki. Krakowianki z pierwszego, a gorzowianki z drugiego miejsca w grupie. Ambicja wzięła górę i Keller trafiła oba rzuty wolne doprowadzając do dogrywki, co z pewnością ucieszyło rywalki, które w ten sposób przedłużały swoje szanse na awans, bo przecież mogły wygrać co najmniej 8 punktami. Tak się nie stało, a tuż przed zakończeniem dodatkowego czasu przed szansą na zdobycie zwycięskiego punktu stanęła Karolina Matkowska. Niestety, oba rzuty wolne były niecelne i pierwsza dogrywka zakończyła się remisem 80:80. To oznaczało, że mecz został przedłużony o kolejne 5 minut. Gdy na 2,5 minuty przed zakończeniem tej części gry gospodynie prowadziły 86:81 zrobiło się gorąco. Gorzowianki utrzymały jednak nerwy na wodzy, a w ostatnich 10 sekundach Karolina Matkowska zrehabilitowała się za pudła z końcówki pierwszej dogrywki i tym razem trafiła 6 razy z linii rzutów wolnych zapewniając zwycięstwo ENEI AZS AJP 93:90 i awans do kolejnej fazy turnieju z pierwszego miejsca w grupie.

Szkoła Gortata Politechnika Gdańska – Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski 90:93 (12:15, 27:18, 24:14, 10:26, 7:7, 10:13)

Trener Enei AZS AJP Robert Pieczyrak:

W sobotę o godz. 16.00 w meczu o wejście do wielkiego finału gorzowska drużyna zmierzy się z zespołem UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki.