Produkcja przemysłowa we wrześniu 2020 r. wzrosła w ujęciu rocznym w 23 spośród 34 działów – poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych wzrost produkcji wyniósł solidne 3 proc. miesiąc do miesiąca i oznacza to powrót do odrabiania pandemicznych strat. Taki wynik przemysłu wspiera nasze optymistyczne prognozy PKB za III kwartał – ocenił Piotr Bartkiewicz ekspert Pekao.
„We wrześniu produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 5,9 proc. rok do roku, bijąc oczekiwania (ok 3,5 proc. rok do roku) i naszą nieco bardziej optymistyczną prognozę (4,1 proc. rok do roku)”
– napisał Bartkiewicz.
Zdaniem eksperta komentującego zaskakująco dobre dane z gospodarki, samo przyspieszenie w stosunku do sierpnia (1,5 proc. rok do roku) nie zaskakuje i jest związane z korzystnym układem kalendarza: większą liczbą dni roboczych, wzmocnionym przez odbiory urlopów przysługujących za 15 sierpnia wypadający w sobotę.
„Nie jest to jedyny czynnik sprzyjający wysokiej dynamice produkcji”
– stwierdził Bartkiewicz.
„Po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych wzrost produkcji wyniósł solidne 3 proc. miesiąc do miesiąca i oznacza to powrót do odrabiania pandemicznych strat”.
W ocenie eksperta poziom produkcji przemysłowej w Polsce jest obecnie równy wartości z lutego, z dokładnością do zaokrągleń. Według Bartkiewicza solidny wrzesień wieńczy najlepszy kwartał w historii polskiego przemysłu – wedle jego szacunków w III kwartale b.r. produkcja przyrosła bowiem aż o 18,5 proc. kwartał do kwartału.
Jego zdaniem taki wynik przemysłu wspiera optymistyczne prognozy PKB za III kwartał.
„Szacujemy obecnie, że PKB spadł w tym okresie o 1,5 proc. rok do roku, ale w świetle ostatnich danych z przemysłu nie zdziwiłby nas nawet spadek o 0,7-0,9 proc. rok do roku.”
Bartkiewicz ocenił, że druga fala COVID-19 stawia pod znakiem zapytania możliwość dalszego tak dynamicznego zachowania krajowego przemysłu i wrzesień może być ostatnim miesiącem z tak wysoką dynamiką produkcji w ujęciu miesiąc do miesiąca.
W jego ocenie „cios w polską gospodarkę” w IV kwartale będzie mieć charakter wewnętrzny i skoncentrowany na konsumpcji usług.
„PKB w IV kwartale spadnie naszym zdaniem o 4 proc. rok do roku”.
Zaskakująco dobre dane z gospodarki: dane GUS z poszczególnych branż
Według GUS, we wrześniu w porównaniu do września 2019 roku, wzrost produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 26,6 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 22,8 proc., mebli – o 15,8 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 14,1 proc. proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 10,7 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 7,9 proc., wyrobów z metali – o 7,8 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 7,4 proc.
Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem 2019 roku, wystąpił w 10 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 25,6 proc., w wydobywaniuwęgla kamiennego i brunatnego – o 17,8 proc., w produkcji maszyn i urządzeń – o 5,7 proc., metali – o 4,3 proc.
Credit Agricole: produkcja przemysłowa wróciła do poziomu sprzed pandemii
Produkcja ukształtowała się we wrześniu na takim samym poziomie jak w lutym, czyli ostatnim miesiącu przed pandemią – zaznaczyli analitycy Credit Agricole, odnosząc się do wtorkowych danych GUS. Według nich, druga fala pandemii nie doprowadzi do ponownego zerwania globalnych łańcuchów dostaw.
Analitycy banku zwrócili uwagę, że produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się we wrześniu o 5,9 proc. wobec wzrostu o 1,5 proc. w sierpniu, czyli „wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego (3,8 proc.)”.
Eksperci zwrócili uwagę, że we wrześniu, podobnie jak w ostatnich miesiącach, obserwowano dalsze ożywienie aktywności w działach o znaczącym udziale sprzedaży eksportowej w przychodach. Jednocześnie pozostały one jednym z głównych źródeł wzrostu produkcji przemysłowej. Wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej odnotowano m.in. w działach „urządzenia elektryczne” (26,6 proc. rdr we wrześniu wobec 10,3 proc. w sierpniu), „maszyny i urządzenia” (-5,7 proc. rdr wobec -16,2 proc.) „skóry i wyroby skórzane” (2,0 proc. wobec -7,7 proc.), „wyroby tekstylne” (12,9 proc. wobec 4,0 proc.) oraz „meble” (15,8 proc. wobec 8,4 proc.).
Bank zwrócił uwagę na wzrost dynamiki produkcji w branżach odpowiadających za dostarczanie surowców i materiałów używanych w projektach budowlanych, czyli m.in. w kategoriach „produkcja wyrobów z metali” (7,8 proc. rdr we wrześniu wobec 0,4 proc. w sierpniu) oraz „wyroby z pozostałych surowców niemetalicznych” (5,9 proc. wobec 0,2 proc.). W ocenie analityków „najbliższe miesiące nie przyniosą wyraźnej poprawy perspektyw w branży budowlanej”.
„Środowe dane o produkcji budowlano-montażowej (prognozujemy, że obniżyła się ona we wrześniu o 9,0 proc. rdr wobec spadku o 12,2 proc. w sierpniu) najprawdopodobniej potwierdzą dalsze obniżenie aktywności w budownictwie”
– wskazali.