Porozumienie zawarte na szczycie UE we wtorek nad ranem daje Polsce ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach, a razem z uprzywilejowanymi pożyczkami to 160 mld euro w cenach bieżących dla naszego kraju – poinformował premier Mateusz Morawiecki.
Polska od początku sprzeciwiała się wprowadzeniu mechanizmu łączącego budżet UE z zasadą praworządności – to wytyczne z Rady Ministrów na unijny szczyt, do których dotarła PAP.
Podał, że w ostatniej nocnej rundzie rozmów wynegocjowaliśmy jeszcze 600 mln euro na regiony, które potrzebują najwięcej środków na rozwój. Porozumienie zakłada fundusz odbudowy liczący 750 mld euro, w tym 390 mld w grantach a 360 mld euro w pożyczkach. Jak ocenił ustalenia szczytu to wielki sukces od strony finansowej i całej architektury nadzoru nad środkami budżetowymi.
Morawiecki podkreślił, że w przyjętym we wtorek nad ranem porozumieniu w sprawie unijnego budżetu i funduszu odbudowy nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy oceną praworządności a przyznanymi środkami budżetowymi.
Polska od początku sprzeciwiała się wprowadzeniu mechanizmu łączącego budżet UE z zasadą praworządności – to wytyczne z Rady Ministrów na unijny szczyt, do których dotarła PAP.
W wytycznych z Rady Ministrów na ten szczyt napisano m.in., że Polska wniesie o wykreślenie z lipcowej propozycji szefa Rady Europejskiej punkty odwołujące się do mechanizmu warunkowości, wiążącego budżet z praworządnością, który – jak oceniono – jest niezgodny z unijnymi traktatami.
Zaznaczono jednocześnie, że Polska wniesie o wprowadzenie osobnej konkluzji, „z której jasno będzie wynikać, że nałożenie na państwo członkowskie sankcji związanej z brakiem praworządności następuje wyłącznie w trybie przewidzianym w art. 7 ust. 2 i 3 TUE – po jednomyślnym stwierdzeniu przez Radę Europejską”.
Przedszczytowe wytyczne z Rady Ministrów głoszą, że Polska wspiera te inicjatywy dotyczące praworządności, które są zgodne z literą i duchem traktatów. W oparciu o cytaty poszczególnych artykułów w wytycznych wskazano, że inicjatywy te powinny uwzględniać, że „zgodnie z zasadą przyznania Unia działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej przez państwa członkowskie w Traktatach do osiągnięcia określonych w nich celów” (art. 5 ust. 2 TUE), a „wszelkie kompetencje nieprzyznane Unii w Traktatach należą do państw członkowskich” (art. 4 ust 1 TUE).
Unia – podkreślono w wytycznych – podejmując takie inicjatywy musi ponadto „szanować równość państw członkowskich wobec Traktatów, jak również ich tożsamość narodową, nierozerwalnie związaną z ich podstawowymi strukturami politycznymi i konstytucyjnymi” (art. 4 ust. 2 TUE.
„Rzeczpospolita Polska sprzeciwia się wprowadzeniu mechanizmu łączącego budżet UE z zasadą praworządności, jako sprzecznego z treścią art. 7 TUE”
– stwierdzono w stanowisku.