Dodatkowe wsparcie finansowe dla ratownictwa górskiego

Dodatkowe wsparcie finansowe dla ratownictwa górskiego

Fot. Pixabay

Przedstawiciele Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podpisali dziś w MSWiA aneksy do umów, zwiększające finansowanie działań ratowniczych. Plan budżetu na ratownictwo górskie w tym roku został zwiększony o blisko 4 miliony złotych.

Znaczna część dodatkowej kwoty (ponad 2,7 miliona złotych) zostanie przeznaczona na dokończenie remontu śmigłowca W-3A Sokół, wykorzystywanego do akcji ratowniczych przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

W pozostałej kwocie zawierają się: koszty dodatkowych etatów ratowniczych w GOPR i TOPR od 1 lipca (8 etatów w GOPR, 2 etaty w TOPR), podwyżki po 800 złotych dla wszystkich ratowników (166,5 etatu) od 1 września oraz podwyżki po 800 złotych dla 16 etatów administracyjnych od 1 września (12 etatów w GOPR i 4 etaty w TOPR).

Zwiększone dofinansowanie pozwoli także pokryć koszt wynajmu systemu RECCO przez GOPR oraz zostanie przeznaczone na dodatkowe koszty bieżące, związane z utrzymaniem gotowości do działań ratowniczych w GOPR.

Decyzję o przydzieleniu dodatkowych środków na zadania związane z ratownictwem górskim kierownictwo MSWiA podjęło w związku z dodatkowymi potrzebami, zgłoszonymi przez przedstawicieli zarządów GOPR i TOPR.

„Podchodzimy z wielkim szacunkiem do Waszej służby, chcemy Was zapewnić o naszym pełnym wsparciu”

– podkreślił podczas spotkania minister Mariusz Kamiński.

Strona rządowa omówiła również z przedstawicielami GOPR-u i TOPR-u propozycję przyznania ratownikom dodatków emerytalnych na podobnych zasadach, jak strażakom Ochotniczych Straży Pożarnych. W projekcie ustawy o OSP dodatki te zostały określone jako comiesięczne dodatkowe świadczenie do emerytury w wysokości 1/14 najniższego wynagrodzenia.

Exit mobile version