W. Brytania nie przedłuży terminu składania wniosków o status osoby osiedlonej

W. Brytania nie przedłuży terminu składania wniosków o status osoby osiedlonej

Fot. Unsplash/Heidi Fin

Upływający za tydzień termin składania przez obywateli Unii Europejskiej wniosków o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii, co jest warunkiem zachowania nabytych praw, nie zostanie wydłużony – oświadczyło w środę brytyjskie MSW.

Kevin Foster, wiceminister spraw wewnętrznych odpowiedzialny za sprawy imigracji i statusu osób osiedlonych, wyjaśnił, że przesunięcie terminu stworzyłoby niepewność, ale zapewnił, że wszyscy, którzy złożą wniosek przed 30 czerwca, nawet jeśli ich wniosek nie zostanie do tego czasu rozpatrzony, zachowają dotychczasowe prawa. Powiedział też, że jeśli ktoś będzie w stanie przedstawić uzasadniony powód, dla którego nie złożył wniosku w terminie, będzie miał jeszcze taką możliwość.

Jak się szacuje, ok. 70 tys. obywateli UE, którzy pobierają w Wielkiej Brytanii zasiłki, nie złożyło jeszcze wniosku. Według rządowych dokumentów, o których kilka dni temu pisał dziennik „The Times”, wniosku nie złożył co szósty obywatel UE, któremu przysługuje prawo do zasiłków. W przypadku braku statusu osoby osiedlonej lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej, stracą oni nie tylko prawo do zasiłków, ale też do pracy i mieszkania w Wielkiej Brytanii.

Foster wyjaśnił, że przedłużanie terminu nie jest rozwiązaniem.

„System został otwarty w marcu 2019 roku. Uważamy, że to dało ludziom dużo czasu na złożenie wniosku. Świadczy o tym sam fakt, że do końca zeszłego miesiąca złożono ponad 5,6 miliona wniosków. Chcę, aby było jasne – nie będziemy przedłużać terminu.”

– wyjaśnił.

„Ważne jest, aby przypomnieć ludziom, dlaczego mamy ten program – aby odróżnić obywateli UE, którzy mieszkali tutaj przed okresem przejściowym, od tych, którzy przyjeżdżają tutaj po”

– dodał.

Foster podkreślił, że nie będzie „żadnej utraty praw, dopóki aplikacje są rozpatrywane”, a te osoby, których to dotyczy, nadal będą mogły wjeżdżać do Wielkiej Brytanii jako rezydenci i uzyskać dostęp do świadczeń. Poinformował też, że urzędnicy imigracyjni zaczną dawać obywatelom UE, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii i jeszcze nie złożyli wniosku, 28-dniowe ostrzeżenie, aby to zrobili.

Według danych na koniec maja, wnioski złożyło prawie 5,61 mln osób, z czego 5,27 mln osób otrzymało status. W przypadku 52 proc. rozpatrzonych aplikacji przyznany został status osoby osiedlonej (settled status), w przypadku 43 proc. – tymczasowy status (pre-settled status), a reszta to wnioski odrzucone, nieważne lub wycofane. Najwięcej wniosków złożyli obywatele Polski, Rumunii i Włoch – według stanu na 31 marca, było to odpowiednio 975,2 tys., 918,3 tys. i 500,5 tys.

Exit mobile version