Baltic Pipe: jest porozumienie duńskich instytucji. Prace na większości odcinków wznowione

Baltic Pipe: jest porozumienie duńskich instytucji. Prace na większości odcinków wznowione Radio Zachód - Lubuskie

Fot. Gaz System

Wiceminister spraw zagraniczny Marcin Przydacz poinformował, że w sprawie Baltic Pipe osiągnięte zostało porozumienie duńskiego partnera z agencją wydającą pozwolenie środowiskowe. Prace na większości odcinków gazociągu zostają przywrócone.

​W związku z orzeczeniem z 31 maja duńskiej rady odwoławczej ds. środowiska i żywności o uchyleniu pozwolenia środowiskowego dla projektu Baltic Pipe, wykonawca gazociągu Energinet ogłosił tymczasowe wstrzymanie budowy. Teraz duńska agencja ochrony środowiska oświadczyła, że nie ma zastrzeżeń co do planów wznowienia budowy części projektu przez wykonawcę.
​​
Energinet może wznowić prace budowlane w określonych i kwestionowanych częściach 210-kilometrowego obszaru Danii. Wykonawca spodziewa się, że cały projekt zostanie opóźniony o 3 miesiące, ale będzie w stanie uruchomić część uzgodnionej zdolności przesyłowej do października 2022 roku, dążąc do zapewnienia pełnych dostaw do końca przyszłego roku.

Energinet może wznowić budowę linii naziemnej przez wyspę Zelandia, wschodnią część wyspy Fionii oraz część linii naziemnej od zachodniego wybrzeża Danii do terminalu gazowego Nybro. Może również wznowić budowę terminalu Nybro oraz nowej tłoczni w Everdrup na Zelandii.

Budowa rurociągu w zachodniej części Fionii i wschodniej części kontynentalnej Jutlandii od istniejącej tłoczni w Egtved do cieśniny Mały Bełt zostanie wstrzymana do czasu wydania nowego pozwolenia środowiskowego. Na nowe pozwolenie będzie też musiała poczekać budowa zasilania elektrycznego tłoczni w Everdrup.

Według szacunków, Energinet ma opóźnienie wynoszące 3 miesiące. Baltic Pipe ma zacząć działać do października 2022 roku. Gazociąg dostarczy norweski gaz ziemny polskim odbiorcom i zmniejszy zależność Polski od rosyjskiego gazu ziemnego.

Wiceprezes do spraw projektów w Energinet Marian Kaagh powiedział, że operator pracuje ciężko, by zacząć dostarczać część gazu w pierwotnym terminie. Dodał, że Baltic Pipe to ważny projekt dla Danii i Europy Środkowo-Wschodniej.

Exit mobile version