W gminie Szprotawa można korzystać z nowego przyrodniczego szlaku wędrownego, prowadzący do utworzonego niedawno Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Potok Sucha”.
Ścieżka ma początek na wyspa młynarskiej na rzece Szprotawa na wschodnim krańcu wsi Wiechlice. W jedno połączono istniejącą przystań kajakową i bazę nowej ścieżki. Do dyspozycji turystów jest drewniana wiata ze stołami i ławami, palenisko, grill i pomost. Obok kręcą się turbiny małej elektrowni wodnej. Na wyspie można zaparkować samochód.
Szlak oznaczony jest symbolem zielonego bobra i prowadzi nad brzegi ukrytego w buszu potoku. Najpierw pod górę malowniczym bukowym wąwozem, u dołu którego znajduje się źródełko, wedle podania starożytne stanowisko pogańskiego kultu. Na szczycie wzniesienia jest stary trakt szprotawsko-głogowski, a po drodze zabytkowe poniemieckie kamienne drogowskazy z XIX wieku oraz pomnikowa sosna.
Docelowy punkt dydaktyczny znajduje się w historycznym lesie miejskim, rozlokowanym na niewielkim wzniesieniu. To odosobnione miejsce z dziką przyrodą, ale także masywnymi ławami leśnym stołem. Ścieżka ma długość 4 kilometrów, co kilometr rozlokowane są ławy, gdzie można odpocząć. Trasa to pomysł na rodzinne spacery lub w gronie znajomych, a także dla miłośników przyrody. Przeznaczona jest do ruchu pieszego lub rowerowego, odcinkami lekko crossowego.
Trasę zaprojektowali Maciej Boryna i Jan Ryszawy z Urzędu Miejskiego w Szprotawie. Magistrat uruchomił ścieżkę własnymi siłami przy znikomym zaangażowaniu finansowym dzięki pomocy organizacji pozarządowych, lokalnych przedsiębiorców i Nadleśnictwa Szprotawa. Wkrótce pojawią się jeszcze tablice dydaktyczne oraz skrytki do popularnej gry terenowej geocaching.
Po niedawno otwartej ścieżce dydaktycznej Park Huta, to drugi wykończony w bieżącym roku przez gminę Szprotawa szlak służący rekreacji, edukacji regionalnej i propagowaniu zdrowego trybu życia. Następna będzie pętla rowerowa o długości 10 km relacji Dzikowice-Długie-Borowina-Dzikowice, także prowadząca przez obszary Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Potok Sucha.
info i foto – M. Boryna (Sprotavia Touristica)