poniedziałek, 8 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. pixabay.com

    SKM Zastal 12. w nieoficjalnych MP U12

    TS Przylep kończy sezon wygraną i pozostaje w 3 lidze kobiet!

    Kuba Szumert. Fot. Zastal BC Zielona Góra/FB

    Mistrz Legia i sensacyjny Zastal, pierwszy taki finał

    „Ludzie z żelaza” rywalizowali w Gorzowie Wlkp.

    fot. pixabay.com

    SKM Zastal może być tuż poza pierwszą dziesiątką

    Stilon melduje się w barażach

    Gorzów Meeting: zwycięstwo Żoka, 2. miejsce Majewskiej i nie tylko

    Dozamet Connector utrzymał się w IV lidze, ale osłabiona Syrena mocno postraszyła

    Nikt nie był zadowolony

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
    fot. pixabay.com

    SKM Zastal 12. w nieoficjalnych MP U12

    TS Przylep kończy sezon wygraną i pozostaje w 3 lidze kobiet!

    Kuba Szumert. Fot. Zastal BC Zielona Góra/FB

    Mistrz Legia i sensacyjny Zastal, pierwszy taki finał

    „Ludzie z żelaza” rywalizowali w Gorzowie Wlkp.

    fot. pixabay.com

    SKM Zastal może być tuż poza pierwszą dziesiątką

    Stilon melduje się w barażach

    Gorzów Meeting: zwycięstwo Żoka, 2. miejsce Majewskiej i nie tylko

    Dozamet Connector utrzymał się w IV lidze, ale osłabiona Syrena mocno postraszyła

    Nikt nie był zadowolony

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Polska chce zwiększyć wymianę handlową z Katarem

IAR IAR
2021-12-05 19:10
Polska chce zwiększyć wymianę handlową z Katarem

Fot. PAP/Leszek Szymański

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział zwiększenie wymiany handlowej z Katarem, Wizyta głowy polskiego państwa rozpoczęła się wczoraj i właśnie dobiega końca.

Prezydent zabrał głos podczas otwarcia II Polsko-Katarskiego Okrągłego Stołu Gospodarczego. Andrzej Duda przekazał, że w trakcie rozmowy z emirem Tamimem al-Thanim ustalono, iż oba kraje zwiększą wymianę handlową i zniwelują deficyt towarowy głównie po polskiej stronie. Prezydent podkreślił, że nasz kraj ma wiele do zaoferowania Katarowi.

Według prezydenta możemy rozwijać współprace w różnorodnych dziedzinach takich, jak lotnictwo, szkolnictwo czy finanse. Duży potencjał leży także po stronie polskiego rolnictwa, które opiera się na produkcji dobrych jakościowo produktów i technologii produkcji rozwijanej i doskonalonej od lat.

Przy Kancelarii Prezydenta oraz przy ośrodku władzy katarskiego przywódcy powstanie komitet sterujący, który opracuje plan działania ekonomicznego. Efektem końcowym pracy tego zespołu ma być zwiększenie wymiany handlowej między Polską a Katarem do miliarda dolarów rocznie.

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum biznesowym mówił też o inicjatywie Trójmorza i potencjale gospodarczym tego forum. Andrzej Duda przypomniał, że kraje tworzące inicjatywę według prognoz Komisji Europejskiej osiągną w tym roku wzrost tempa wzrostu PKB o ponad 5 procent, a w 2022 o kolejne 4,4 procent. „Katar poprzez dostawy skroplonego gazu do Polski i Chorwacji także przyczynia się do celów inicjatywy.”- mówił Andrzej Duda. I dodał, że nasz kraj jest gotowy do wykorzystania gazoportu na LNG do celów zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

Na znaczenie wymiany handlowej z Polską zwrócił też uwagę wiceprezes Katarskiej Izby Gospodarczej Rashid Hamad Al-Athba. Przypomniał, że pierwsze poważne rozmowy dotyczące współpracy ekonomicznej odbyły się w czasie wizyty emira w Polsce w 2017 roku:

„Forum gospodarcze towarzyszyło tamtej wizytcie. To była wizyta przełomowa, bardzo dobrze przyjęta przez przedstawicieli biznesu obu państw. Teraz spotykamy się w Dosze i to jest dowód na to, że warto było wtedy zacząć rozwijać naszą współpracę gospodarczą.”

– mówił katarski biznesmen.

W polsko-katarskim forum biznesowym brali udział zarówno przedstawiciele spółek Skarbu Państwa, jak i właściciele firm komercyjnych, które są obecne na rynkach krajów znad Zatoki Perskiej.

Wśród gości forum była również prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Beata Daszyńska-Muzyczka. W rozmowie z IAR powiedziała, że w trakcie forum jej firma pokazała prezentację, która miała pokazać, jak wygląda teraz wymiana handlowa zKatarem i jak mogłaby wyglądać w przyszłości. Wczoraj prezes Daszyńska-Muzyczka spotkała się z szefem katarskiego banku, z któym rozmawiała o możliwości rozwojania współpracy strategicznej.

Obecnie z Katarem współpracuje prawie tysiąc polskich firm. Większość naszej działalności biznesowej to przedsięwzięcia z sektora hi-tech, energetyki oraz usług bankowych i medycznych.

Polska w 2009 roku podpisała w Katarem umowę na dostawy skroplonego gazu. Pierwsze tankowce z LNG dotarły do gazoportu w Świnoujściu w 2015 roku. Rok temu ten port przyjął setną dostawę tego surowca.


Fot. PAP/Leszek Szymański

Polska chce zwiększyć wymianę handlową z Katarem
Fot. PAP/Leszek Szymański

Czytaj również

fot. pixabay.com
SPORT

SKM Zastal 12. w nieoficjalnych MP U12

7 czerwca 2026

Koszykarze SKM-u Zastalu Zielona Góra przegrali w niedzielę z AZS-em Batory Skierniewice 54:65 i ostatecznie zakończyli turniej Polish Championship Mini...

Z archiwum Stanisława Janickiego
Studio reporterów Kukułcza 1

W starym kinie. Rozmowa ze Stanisławem Janickim

7 czerwca 2026

Nie żyje Stanisław Janicki. Wybitny krytyk i znawca kina zmarł 25 maja 2026, w wieku 93 lat.    Jest powszechnie...

SPORT

TS Przylep kończy sezon wygraną i pozostaje w 3 lidze kobiet!

7 czerwca 2026

Piłkarki TS-u Masterchem Przylep pokonały Panattoni Goczałkowice Zdrój 4-0 w ostatnim w tym sezonie meczu w 3 lidze i zapewniły...

Warszawa, 05.04.2023 r. Wizyta oficjalna Prezydenta Ukrainy w Polsce. Prezydent RP Andrzej Duda (P) i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (L) podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim Fot. PAP/Radek Pietruszka
KRAJ I ŚWIAT

Będzie posiedzenie Kapituły Orderu Orła Białego m.in. w sprawie Zełenskiego

7 czerwca 2026

W poniedziałek przed południem (8 czerwca) odbędzie się posiedzenie Kapituły Orderu Orła Białego. Prezydent Karol Nawrocki zaproponował, by jednym z punktów było odebranie...

Przemysław Czarnek. Fot. PAP/Marian Zubrzycki
KRAJ I ŚWIAT

Czarnek żąda dymisji rządu po słowach Szeptyckiego o UPA

7 czerwca 2026

Przemysław Czarnek (PiS) zażądał w niedzielę (7 czerwca) dymisji rządu Donalda Tuska. Powodem były słowa wiceministra nauki Karola Szeptyckiego, który...

Kuba Szumert. Fot. Zastal BC Zielona Góra/FB
SPORT

Mistrz Legia i sensacyjny Zastal, pierwszy taki finał

7 czerwca 2026

Po raz pierwszy w finale ekstraklasy koszykarzy zmierzą się obrońca mistrzowskiego tytułu Legia Warszawa z Orlen Zastalem, który po rundzie zasadniczej...

najnowsze z Lubuskiego

SKM Zastal 12. w nieoficjalnych MP U12

TS Przylep kończy sezon wygraną i pozostaje w 3 lidze kobiet!

Mistrz Legia i sensacyjny Zastal, pierwszy taki finał

IV Grand Prix Dzieci i Młodzieży w wędkarstwie spławikowym

„Rekordowa edycja” – Fundacja Tłocznia podsumowuje Dni Otwartych Piwnic Winiarskich

„Ludzie z żelaza” rywalizowali w Gorzowie Wlkp.

Wędkarski Dzień Dziecka przy gryżyckich stawach

8 czerwca startują Bachanalia 2026

Przystań Muzyki na Nocnym Szlaku Kulturalnym

45-lecie „Małych Gorzowiaków” – odsłonięcie Muralu Zespołu w centrum miasta

popularne

  • Sława

    W Sławie powstanie drugi etap obwodnicy z drogami do miasta

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Nesterowicz o prezydenturze Nawrockiego

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Spacer z przewodnikiem po Barokowym Dworze w Ochli [ZDJĘCIA]

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Jest przetarg na nową drogę do lotniska Zielona Góra-Babimost

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Nikt nie był zadowolony

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj