Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jasno pokazuje granice kompetencyjne i jest powtórzeniem wyroków z innych krajów UE – tak w piątek w Polskim Radiu rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa konstytucyjnego nad prawem UE.
Pytany o czwartkowy wyrok TK rzecznik rządu stwierdził, że właściwie nie mógł być on inny i jest to kontynuacja linii orzeczniczej TK z wcześniejszych lat, w tym gdy prezesem TK był prof. Andrzej Rzepliński.
„Ten wyrok jasno pokazuje, gdzie są granice kompetencyjne i jest pewnego rodzaju powtórzeniem wyroków z innych krajów UE”
– mówił Müller w Programie Pierwszym Polskiego Radia.
Wśród tych państw wymieniał Niemcy, Francję, Hiszpanię, Włochy.
Pytany o warunek zaakceptowania Krajowego Planu Odbudowy wówczas, gdy premier Mateusz Morawiecki wycofa wniosek z TK, odparł, że „nie ma żadnych podstaw prawnych do tego, żeby KE przedłużyła proces akceptacji KPO”.
„Te niektóre słowa, które padały ze strony komisarzy czy polityków z PE nieco odsłaniają intencje tzn. nadużywania możliwości ze strony KE. Na szczęście to nigdy nie było oficjalne stanowisko KE liczę na to, że emocje, które u niektórych się wzbudzały, szybko wygasną”
– powiedział Müller.
Rzecznik rządu pytany o dalsze działania Polski w sprawie KPO zapewniał, że rząd „nie podda się presji”, czego dowodem był brak wycofania wniosku z TK.
„Są w zanadrzu kroki wynikające z traktatów europejskich jak choćby wstrzymywanie podejmowania decyzji tam, gdzie mamy możliwość podejmowania decyzji jednomyślnie czy środki prawne przed TSUE, choć przed tym drugim mam wątpliwość, czy jest tam zdrowa racjonalność w podejmowaniu decyzji zgodnie z literą traktatów”
– dodał Müller.
W czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.
https://www.zachod.pl/336892/tk-wydal-orzeczenie-w-sprawie-wyzszosci-prawa-unijnego-nad-krajowym/