Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą rozpoczęli dwudniową oficjalną wizytę w Republice Cypru. Podczas dwóch dni para prezydencka spotka się z przedstawicielami władz Cypru, Polonią a także polskimi archeologami pracującymi na wyspie.
Oficjalna wizyta Andrzeja Dudy na Cyprze rozpoczęła się od spotkania par prezydenckich oraz rozmowy w cztery oczy z prezydentem Nicosem Anastasiadesem w stolicy Cypru. Zaplanowano też obrady plenarne obu delegacji.
Jak mówi Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP, wizyta ma zacieśnić relacje pomiędzy naszymi krajami. Rozmowy będą dotyczyć między innymi współpracy w ramach Unii Europejskiej.
Prezydent w piątek spotka się również z polskimi archeologami w w Pafos, w miejscu prac prowadzonych przez zespół pod kierownictwem prof. Ewdoksii Papuci-Władyki:
Podczas dwudniowej wizyty prezydent Andrzej Duda odwiedzi siedzibę Sił Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych na Cyprze, a także spotka się ze zwierzchnikiem Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego, arcybiskupem Chryzostomem II oraz przewodniczącą Izby Reprezentantów Cypru Annitą Demetriou.
Wizyta ma związek z 60. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Cyprem.
Fot. PAP/EPA/YIANNIS KOURTOGLOU/ POOL
Cypr przeciw „instrumentalizacji migracji”
Powinniśmy przyjąć wspólne stanowisko unijne, że instrumentalizacja i traktowanie migracji jako narzędzia politycznego jest nieakceptowalne – podkreślił w czwartek prezydent Cypru Nikos Anastasiadis na konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą w Nikozji.
Anastasiadis zauważył, że wizyta polskiego prezydenta ma związek z 60-leciem nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Cypru. Akcentował także wspólne kontakty i relacje obu państw już od czasów średniowiecznych.
Przypomniał także o działaniach na Cyprze archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego; podkreślał także wagę wspólnych relacji dwustronnych oraz w UE między Polską a Cyprem. Poinformował, że w czwartek doszło do podpisania memorandów dotyczących współpracy politycznej, w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz nauki, kultury, oświaty.
„Jesteśmy partnerami w UE, ale mamy podobne źródła niepokoju i podobne wyzwania, z którymi nasze państwa muszą się mierzyć. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że możemy w różny sposób podchodzić do problemów i wyzwań, ale są pewne kwestie, które rozumiemy i szanujemy po dwóch stronach”
– mówił Anastasiadis.
„Powinniśmy przyjąć wspólne stanowisko unijne, że instrumentalizacja i traktowanie migracji jako narzędzia politycznego jest nieakceptowalne i należy podjąć niezbędne środki, aby oprzeć się takim metodom stosowanym przez państwa trzecie”
– powiedział prezydent Cypru.
Apelował o odpowiednie ramy prawne w UE, aby wzmocnić solidarność i poczucie sprawiedliwości w państwach członkowskich w zakresie migracji. Dziękował także prezydentowi Dudzie za przekazanie przez Polskę Cyprowi „jednostek mieszkalnych” w czasie kryzysu migracyjnego. (PAP)