Romana Kaszczyc urodziła się w miejscowości Kopyczyńce w dawnym województwie tarnopolskim. W roku 1945 zamieszkała we Wrocławiu, gdzie w 1962 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych uzyskując dyplom z ceramiki unikatowej i malarstwa. W tym samym roku zamieszkała w Barlinku, który stał się jej miejscem na ziemi.
Oprócz własnej pracy twórczej zajęła się animacją kultury dając podstawy do dziś działającym grupom twórczym. Założyła między innymi Ognisko Plastyczne i Pracownię Ceramiki Unikatowej, współuczestniczyła w powstaniu: Towarzystwa Miłośników Barlinka, Teatru Poezji „Wiatrak”, lokalnej gazety „Echo Barlinka”. Romana Kaszczyc swoje pomysły artystyczne realizowała w różnych technikach: ceramice, malarstwie, rysunku, ilustracjach książkowych, scenografii, literaturze. Jej dorobek to ponad 100 wystaw w kraju i za granicą, wiele spotkań autorskich, publikacji, tekstów wykorzystywanych do dziś przez teatry i wykonawców. Wydała też kilka książek.
Z okazji piątej rocznicy śmierci artystki w jej ukochanym mieście zorganizowano ,,Święto niezapominajki”. Twórcy z całej Polski namalowali na podstawie legendy przez nią napisanej 20 obrazów. Dzieła te są obecnie prezentowane w Muzeum Regionalnym w Barlinku. Roma Barlinecka, bo tak ją nazywano, ukochała to miasto i okolice, a mieszkańcy do dziś darzą ją szacunkiem i sentymentem.
Romana Kaszczyc i Jej dzieła
Twórcze spotkanie sentymentalne.