Można panikować

Można panikować Radio Zachód - Lubuskie

Dr Zbigniew Zawada, biolog, archiwum domowe

„Pewnego dnia, Jonathan L. Ramsey, amerykański autor filmów dokumentalnych mieszkający w Warszawie, zobaczył w telewizji prof. Malinowskiego, który wypowiadał się o zmianach klimatycznych. Profesor zainspirował Jonathana do zrealizowania filmu (…) z perspektywy konkretnego człowieka – naukowca, profesora fizyki zajmującego się klimatem. Rezultatem tej współpracy jest film „Można panikować” – można przeczytać na stronie moznapanikowac.pl

O filmie, w którym z perspektywy bardzo osobistej poruszana jest kwestia zmian klimatycznych, porozmawiam z doktorem Zbigniewem Zawadą – biologiem, który od lat na antenie porusza zagadnienia dotyczące relacji człowieka z przyrodą.

Ciekawym wydaje się fakt, że reżyser filmu dokumentalnego wybrał nieoczywisty środek wyrazu – bardzo osobistą relację bohatera, który mimo swojego zawodu oraz naukowego podejścia do tematu, odkrywa zaskakujące oblicze – człowieka wrażliwego, empatycznego i przyznającego się do własnej bezsilności wobec mechanizmów rządzących światem. 

Profesor Szymon Malinowski – „-Ludzie mają nie wiedzę a poglądy. Nie widzą zmian klimatu, bo tego nie widać, jeśli się nie ma wiedzy. Ktoś zobaczy w telewizji wybuch wulkanu i myśli, że więcej gazów cieplarnianych emituje wulkan niż elektrownia w Bełchatowie. A jest dokładnie odwrotnie”.

Film można obejrzeć bezpłatnie tylko do 7 czerwca 2020r.

Rozmowa z doktorem Zbigniewem Zawadą o filmie „Można panikować”:

21:20 Dlaczego koty wolą patrzeć na nas z góry? Na to pytanie odpowie w audycji behawiorystka Małgorzata Biegańska-Hendryk.

Posłuchaj podcastu:

 

21:45 „Opowieści dzikiej treści” – niezwykle urocze i pełne osobistych refleksji historie z obserwacji przyrody filmowca i fotografa, Piotra Dziełakowskiego.

Dzikie skoki koziołka:

Exit mobile version