W cotygodniowej audycji przypominamy głosy słuchaczy Otwartego Mikrofonu oraz komentujemy tematy z mijającego tygodnia.
Zapraszają: Krzysztof Chmielnik i Adam Ruszczyński.
1. Motyw rodziny i jej potrzeby zdominował ostatnie dni kampanii wyborczej. Prawo i Sprawiedliwość przypomina wprowadzone w ostatnich latach zmiany. Opozycja skupiła się wytykaniu wysokich cen produktów rolnych, co ich zdaniem uderza w rodziny. Lewica najchętniej zdefiniowałaby pojęcie rodziny od nowa. Zapytaliśmy Słuchaczy, o czym politycy mówią za dużo, a o czym wciąż zapominają? Jakie są recepty na to, aby rodzinom w Polsce żyło się dobrze?
Demografia musi być celem państwa. Jako państwo wielokrotnie w historii poddawani byśmy społecznej inżynierii, której celem było wyludnienia Polski. Tym razem inżynieria ta dotyczy sfery obyczajowej. Wielodzietność uchodzi wciąż za patologię a matka wychowująca w domu dzieci, nadal jest najczęściej określana jako „osoba niepracująca”. Opieka nad rodziną ma w hierarchii społecznej niższy status od bycia sekretarką w korporacji.
2. 17 września to tragiczna data przypieczętowująca porażkę kampanii wrześniowej oraz realizacja paktu dwóch totalitaryzmów i utrata Kresów Wschodnich. Rosjanie próbują relatywizować tamte wydarzenia argumentując je sprawiedliwością dziejową i koniecznością ochrony obywateli późniejszych republik radzieckich. 80. rocznica napaści na Polskę jest okazją do szerokiego spojrzenia na jakość naszych relacji z sąsiadem ze wschodu. Jakie są one dziś? Co nas dzieli, a co łączy?
3. Wszyscy narzekają na jakość usług medycznych i ceny leków. Dostęp do usług szpitalnych i ich jakość nie są zdeterminowane wyłącznie ilością pieniędzy w systemie ochrony zdrowia lecz także liczbą wakatów w zawodach medycznych. Takie realia występują również w naszym województwie. Mimo tego mamy na poziomie powiatowym szpitale uważane za lepsze i gorsze. Pytaliśmy Słuchaczy o ocenę jakość usług w lubuskich szpitalach?