Wileńska łączniczka AK

Wileńska łączniczka AK Radio Zachód - Lubuskie

fot. Radio Szczecin

Z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych dziś w Radiu Zachód premierowy odcinek audiobooka „Wileńska łączniczka AK”. To zapis rozmów z Danutą Szyksznian-Ossowską pseudonim „Sarenka”, podczas II wojny światowej łączniczką Armii Krajowej w Wilnie. Kolejne odcinki audiobooka codziennie ok. 10:50.

Jej życie to gotowy scenariusz na film. Audiobook „Wileńska łączniczka AK” jest poświęcony historii Danuty Szyksznian-Ossowskiej ps. „Sarenka”. Opowiada o wojnie i działalności konspiracyjnej, a także o okupacji, śledztwie, obozie i powojennej Polsce. To udźwiękowiona wersja książki będącej zapisem rozmowy Magdaleny Semczyszyn z Instytutu Pamięci Narodowej z łączniczką wileńskiego okręgu Armii Krajowej. W poszczególne role wcielają się aktorki: autorki Małgorzata Lewińska, a bohaterki Halina Łabonarska.

– Cieszę się, że spotkało mnie to wyróżnienie: nagranie tego audiobooka. Historia moich przodków dotyka dokładnie tamtych terenów – podkreśliła Danuta Szyksznian-Ossowska. W produkcji zostały wykorzystane, pochodzące z archiwum Radia Szczecin, fragmenty nagranych na przestrzeni lat wypowiedzi Danuty Szyksznian-Ossowskiej.

– W naszych archiwach mamy zarówno opowieści pani Danuty jako kombatantki, ale też opowieści, które pokazują ją jako pedagoga. To są bardzo różne przestrzenie – podkreśla Agata Rokicka, współtwórczyni audiobooka. – Nagrania pochodzą z archiwum Radia Szczecin, pochodzą z bardzo różnych czasach; głos pani Danuty się zmienia i pokazuje to siłę radia – dodaje Rokicka.

Audiobook jest wspólną produkcją Radia Szczecin i szczecińskiego IPN. Za realizację dźwiękową odpowiada Wawrzyniec Szwaja. W poszczególne role wcielają się aktorki. Szyksznian-Ossowską gra Halina Łabonarska, a za kreację Semczyszyn odpowiada Małgorzata Lewińska.

– To wszystko, co nas wzrusza, co dotyczy spraw ważnych, ważkich, ciężkich gatunkowo opisane jest w sposób szczegółowy, detaliczny i bez patosu – podkreśla aktorka.

Exit mobile version