W każdą ostatnią środę miesiąca w cyklu REPORTAŻE Z LASU prezentowałam Państwu bohaterów, których łączy jedno – pasja i miłość do przyrody. Dzisiaj powrócimy do fragmentów tych rozmów.
Grzegorz Patek jest pasjonatem ornitologii i fotografii przyrodniczej. Jego zdjęcia ptaków są starannie wyselekcjonowane przez pana Grzegorza.
Szefa Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, Lasy Państwowe Pana Pawła Mrowińskiego – nie trzeba przedstawiać. Na stronie ośrodka często można oglądać zdjęcia i filmy Fotografia przyrodnicza – to jedna z pasji pana Pawła.
Pan Marek Bugała fascynuje się mrówkami i można powiedzieć, że jest to miłość odwzajemniona, zważywszy, że na terenie Leśnictwa Krzystkowice gdzie pracuje, niedaleko drogi Nowogród Bobrzański w kierunku na Żary – na 3 hektarach znajduje się ponad 100 mrowisk!
Pan Marek wraz z leśnikiem Bogusławem Swichtenbergiem opowiadali też o pewnej legendzie związanej z dębem szypułkowym nazwanym na cześć księdza Macieja Sieńki.
Dzięki staraniom pana Bogusława, który zinwentaryzował pomniki przyrody na terenie swojego leśnictwa – wiekowe drzewa zostały nazwane na cześć poprzedników, którzy tworzyli w tych lasach historię. Pan Bogusław, nazywany przez znajomych i przyjaciół Bogdanem – jest kopalnią wiedzy historycznej a jego izba pamięci w Guzowie skarbnicą bezcennych pamiątek.
O projekcie zwanym Leśne Gospodarstwa Węglowe opowiadali Nadleśniczy Piotr Niemiec i jego zastępca Dawid Kłap z Nadleśnictwa Bytnica.
Sporo jest argumentów za i przeciw wycince. Wiele też kontrowersji wzbudza temat wycinania drzew. Nadleśniczy Wiesław Daszkiewicz z Nadleśnictwa Sława Śląska próbował przekonać tajemniczego „drwala” ( który wycina ciemną nocą zasadzone przez pana Wiesława drzewa) dlaczego drzewa są potrzebne!
Ważną kwestią jest plan urządzania lasu. Nie każdy wie, że może legalnie i bez protestów wstrzymać wycinkę drzew zaplanowaną przez leśników. Trzeba się tylko wstrzelić w ich plan. O planie opowiedzą Dariusz Miernik i Dariusz Kiewlicz z RDLP w Zielonej Górze.
Specjalnym gościem audycji był także wieloletni dyrektor RDLP w Zielonej Górze pan Leszek Banach – obecny Nadleśniczy w Nadleśnictwie Lubsko. Pan Nadleśniczy ogromną wagę przywiązuje do działań, nie deklaracji, dlatego pierwsza zmiana w Nadleśnictwie Lubsko było wprowadzenie segregacji i recykling śmieci. Zapytałam go o ingerencje człowieka w przyrodę – dlaczego budzi tyle kontrowersji we współczesnym świecie?
Audycja do posłuchania:
„Opowieści dzikiej treści” – historie przyrodnicze Piotrka Dziełakowskiego do posłuchania: