Pracownicze Plany Kapitałowe: czy będzie to efektywny sposób na podwyższenie naszych przyszłych emerytur? Osoby niepełnosprawne jako pracownicy: jak jest ich obecna sytuacja na rynku pracy w Polsce? Jak ich aktywizować i jak wspierać zatrudniające ich firmy? Zmiany z zatrudnianiu cudzoziemców, które wejdą w życie od 1 lipca 2018r.
Gośćmi audycji są: Monika Bocian, przewodnicząca Rady OPZZ Województwa Lubuskiego oraz Bogusław Motowidełko, nowy szef Regionu Zielonogórskiego NSZZ „Solidarność”.
Pracownicze Plany Kapitałowe mają być jednym ze sposobów dobrowolnego oszczędzania na emeryturę obok IKE, IKZE i Pracowniczych Programów Emerytalnych. Zgodnie z projektem, do Pracowniczych Planów Kapitałowych zapisywani będą automatycznie wszyscy pracownicy bez względu na formę zatrudnienia, ale będą się mogli z programu wypisać. Po upływie dwóch lat znowu będą zapisywani i – znowu będą się mogli wycofać. Projekt przewiduje też, że składka odprowadzana na PPK nie będzie mogła być niższa niż 3,5 procent wynagrodzenia. Opłacana będzie i przez pracownika, i przez pracodawcę. Ma wynosić 1,5 procent wynagrodzenia ze strony firmy i 2 procent od pracownika.
Program PPK ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Z drugiej strony coraz bardziej oczywiste dla wielu ekonomistów i zwykłych Polaków jest to, że sam I filar w postaci ZUS nie zabezpieczy nas na starość. Społeczeństwo się starzeje, żyjemy coraz dłużej, wiele milionów Polaków pracuje poza krajem. Wielu jednak pamięta koncepcję otwartych funduszy emerytalnych, które miały być remedium na problemy zabezpieczania emerytalnego.
Jak związkowcy oceniają Pracownicze Plany Kapitałowe? Jak rozwiązać bolączki polskiego systemu emerytalnego?
– System wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin będzie opierał się o trzy filary – powiedziała we wtorek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Jak wyjaśniła będą to: solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych, pakiet społecznej odpowiedzialności oraz program Dostępność plus. Częścią tych rozwiązań ma być również aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych.
W Polsce jest obecnie blisko 5 milionów osób niepełnosprawnych. Wskaźnik zatrudnienia wśród tej grupy wynosi nieco ponad 25 procent. Wielu niepełnosprawnych nie podejmuje zatrudnienia z obawy o utratę renty, choć renta z tytułu niezdolności do pracy zostaje wstrzymana dopiero wówczas, gdy zarobki osoby pobierającej to świadczenie przekroczą 130 procent przeciętnego wynagrodzenia czyli 3161 złotych.
Osoby niepełnosprawne w pracy: jak wygląda ich sytuacja, jak wspierać ich aktywność zawodową?
Od 1 lipca 2018 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Projekt zakłada zwolnienie 197 zawodów z tzw. testu rynku pracy. Oznacza to łatwiejszy dostęp do polskiego rynku pracy.
Zwolnienie z tzw. testu rynku pracy oznacza w praktyce brak konieczności uzyskiwania od starosty informacji o braku możliwości zaspokojenia w kraju potrzeb kadrowych w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy.
Na liście zawodów zwolnionych są m.in. profesje należące do budownictwa (w tym murarze, betoniarze, dekarze, ślusarze, elektrycy, inżynierowie), branży IT (np. programiści aplikacji oraz projektanci i administratorzy baz danych), a także kierowcy samochodów ciężarowych i operatorzy sprzętu do robót ziemnych, lekarze ze specjalizacją II stopnia lub tytułem specjalisty oraz pielęgniarki bez specjalizacji lub w jej trakcie.
Jak wygląda obecnie sytuacja pracowników cudzoziemców w Polsce? Jak w tym kontekście wygląda i czy się zmienia sytuacja polskich pracowników?