Dr Sutkowski: Powoli otwierałbym drzwi różnych sektorów

Dr Sutkowski: Powoli otwierałbym drzwi różnych sektorów

Fot. Unsplash

Dane epidemiczne są lepsze. Oby była to stała tendencja – powiedział PAP dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Ekspert powoli otwierałby drzwi różnych sektorów i godził się na aktywność w reżimie sanitarnym.

Badania potwierdziły 2419 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2, najmniej od października. Zmarło 38 chorych – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

6 października 2020 r. liczba nowych zachorowań wyniosła 2236. Dzień wcześniej zdiagnozowano 2006 nowych chorych. Następnie przez kolejne dni i tygodnie liczba ta sukcesywnie rosła, aby w listopadzie dojść powyżej 27 tys.

„Kibicujemy wszyscy, aby spadki widoczne w ostatnich dniach były już tendencją. Liczba zakażeń rzeczywiście wyraźnie spada. Nieco mniej jest także zgonów. Oby był to zwiastun nieco lepszych miesięcy”

– powiedział Sutkowski.

W jego ocenie teraz jest właśnie czas na dialog z poszczególnymi branżami i wypracowanie sposobu ich otwarcia.

„Trzeba to robić, bo ludzie nie wytrzymują bardzo silnych obostrzeń. Do tego sytuacja epidemiczna w Polsce zaczyna na to pozwalać. Wdrażałbym konsekwentnie, ale powoli, pewne poluzowania. Trzeba otwierać drzwi różnych sektorów. Do tego potrzebna jest jednak zgoda w sprawie reżimu sanitarnego.”

– ocenił dr Sutkowski.

Jako pierwsze miejsce, które mogłoby zostać otwarte 1 lutego, wymienił galerie handlowe. Sposób swego myślenia o otwieraniu poszczególnych sektorów zarysował w skrócie myślowym: stoki, baseny, siłownie.

„W takiej kolejności — nieco symbolicznej — robiłbym to we wszystkich branżach. Wydaje się też, że np. muzea nie niosą ze sobą wielkiego zagrożenia ponownego wybuchu epidemii. Po nich otwierałbym w reżimie sanitarnym kina i teatry, a oczywiście na końcu miejsca masowych imprez”

– dodał.


Szczepienie przeciwko COVID-19 – kwestie medyczne

Rozpoczynają się szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po tzw. grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymają seniorzy, na początek ci, którzy skończyli 70 lat.

 

 

Stopniowo szczepionki będą udostępniane kolejnym grupom wiekowym. Już teraz można zgłosić chęć zaszczepienia przez formularz online. W momencie uruchomienia rejestracji dla danej grupy, zainteresowany dostanie e-maila o takiej możliwości.

 

Exit mobile version