Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski, uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz AK oraz autor najpopularniejszej w Polsce serii komiksowej „Tytus, Romek i A’Tomek”. „Papcio Chmiel” w czerwcu tego roku skończyłby 98 lat.
Informację o śmierci „Papcia Chmiela” podał „Tygodnik Solidarność, powołując się na Piotra Kasińskiego, organizatora Festiwalu Komiksu w Łodzi.
Na przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka oraz na innych jego komiksach wychowały się pokolenia Polaków. Seria komiksowa rozeszła się w łącznym nakładzie ok. 11 milionów egzemplarzy.
W czasie Powstania Warszawskiego Henryk Chmielewski pseud. „Jupiter” był żołnierzem 7. pułku piechoty „Garłuch”. Opiekował się koszarową gazetką. W czasie powstania dostał się do niemieckiej niewoli.
Został odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym. W 2009 roku, w 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył rysownika Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski a w 2019 roku otrzymał on z rąk prezydenta RP Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
15 czerwca 2018 roku Henryk Chmielewski był gościem w Pałacu Prezydenckim. Podczas jego wizyty powstał rysunek z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przedstawiający portrety bohaterów komiksu z napisem „Wiwat Polska Niepodległa 1918-2018”.
Z okazji 95. urodzin prezydent Andrzej Duda przesłał Chmielewskiemu życzenia, w których czytamy:
„(…) Pragnę wyrazić słowa najgłębszego podziwu zarówno dla Pańskiej patriotycznej, pełnej poświęcenia postawy jako żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego, jak i wobec Pana niezwykłego talentu artystycznego, a zwłaszcza wobec niezapomnianych komiksów, które uczą i bawią kolejne pokolenia Polaków.”
– pisał w 2018 roku prezydent.
Henryk Jerzy Chmielewski – sylwetka
Henryk Jerzy Chmielewski urodził się i dorastał w Warszawie.
Był członkiem 70 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. W marcu 1943 złożył przysięgę i został żołnierzem Armii Krajowej. Otrzymał pseudonim „Jupiter”.
W czasie Powstania Warszawskiego był żołnierzem 7 pułku piechoty AK „Garłuch”.
Karierę graficzną rozpoczął w wojsku. Po przejściu do cywila pracował jako rysownik, początkowo w „Świecie Przygód”, następnie w „Świecie Młodych”. Studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki.
Jest autorem kontynuacji serii komiksowej „Sierżant King z królewskiej konnicy” oraz komiksów własnego pomysłu „Półrocze bumelanta” i „Witek sprytek”.
Największą popularność przyniosła mu ukazująca się od 1957 roku seria komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Przez wiele lat pracował w czasopiśmie „Świat Młodych”, w którym publikował kolejne odcinki. Na motywach z tej serii powstał pełnometrażowy film animowany „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń”, gra komputerowa, a także gry planszowe i seria znaczków Poczty Polskiej.
Do maja 2010 ukazało się 31 części serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek” oraz książki „W odwiedziny do rodziny”. Papcio Chmiel napisał też autobiografię „Urodziłem się w Barbakanie” oraz książkę „Tytus zlustrowany”.
Za swoją twórczość Henryk Jerzy Chmielewski otrzymał wiele wyróżnień. Został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest też kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2007 r. został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.