Funkcjonariusze SG ślubowali w Silnej

fot. Lubuski Urząd Wojewódzki

fot. Lubuski Urząd Wojewódzki

38 funkcjonariuszy straży granicznej złożyło dziś przysięgę w Silnej koło Pszczewa.

To miejsce, w którym 1 września 1939 roku zginął na posterunku starszy strażnik graniczny Antoni Paluch. Na najdalej na zachód wysuniętej rubieży II Rzeczypospolitej samotnie bronił granicy przed nacierającymi z Międzyrzecza siłami niemieckimi.

– Dlatego na miejsce przysięgi wybraliśmy Silną, bo w naszej służbie tradycje grają ogromną rolę – tłumaczy ppłk Piotr Wojtunik z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim.

Jak dodaje Jarosław Szałata, leśnik i regionalista, autor książki o Silnej, Antoni Paluch był jedną z pierwszych ofiar II Wojny Światowej.

Przysięga w Silnej odbyła się w 35 rocznicę powołani Straży Granicznej i w 135 rocznicę urodzin Antoniego Palucha.

Exit mobile version