piątek, 26 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Trwa protest w kopani Silesia. Pod ziemią przebywa 21 górników

PAP PAP
2025-12-25 12:03
Kopalnia Węgla Kamiennego Silesia. Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

Kopalnia Węgla Kamiennego Silesia. Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Czwartą dobę trwa protest górników w czechowickiej kopalni Silesia. Domagają się m.in. objęcia osłonami socjalnymi, jakie zapewnia znowelizowana ustawa górnicza. Nie objęła ona tej kopalni. Rzecznik górników Kazimierz Grajcarek powiedział, że pod ziemią przebywa 21 osób.

Grajcarek dodał, że kolejnych sześć osób protestuje na powierzchni.

Rzecznik przypomniał, że w środę (24 grudnia) z górnikami spotkał się przedstawiciel Grupy Bumech, do której należy Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia, i deklarował, że minister energii Miłosz Motyka będzie się „z protestującymi kontaktował przez telefon”.

Na razie nic takiego nie nastąpiło

– zaznaczył.

W czwartek (25 grudnia) z górnikami ma się spotkać szef Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność Jarosław Grzesik.

Górnicy z Silesii protestują od godziny 6. rano w poniedziałek. Związki przekonują, że akcja ma charakter oddolny, nie ma charakteru strajku.

Protestujący domagają się przede wszystkim od rządu objęcia ich firmy instrumentami osłonowymi, jakie od 1 stycznia 2026 r. zapewni znowelizowana ustawa górnicza pracownikom spółek z udziałem Skarbu Państwa likwidującym kopalnie, a od pracodawcy – wypłaty całości tegorocznej Barbórki i braku konsekwencji za protest.

Dalsza część tekstu pod polecanym artykułem

Czytaj także:

PAP/Kasia Zaremba
KRAJ I ŚWIAT

Premier: Łączymy się w bólu z rodzinami górników

23 grudnia 2025

Rodziny górników, którzy zginęli w kopalni Pniówek mogą liczyć na pomoc - zadeklarował premier Donald Tusk. "Łączymy się dzisiaj wszyscy w bólu z rodzinami dwóch górników, którzy zginęli w...

Czytaj więcejDetails

We wtorek liderzy związków zawodowych spotkali się z sądowym zarządcą, który nadzoruje program sanacyjny realizowany w kopalni, i przedstawicielem Grupy Bumech, właściciela kopalni. Uzyskali słowne zapewnienie od zarządcy, że wobec uczestniczących w akcji nie zostaną wyciągnięte żadne konsekwencje. Górnicy oczekują tego jednak na piśmie.

Tego samego dnia minister energii skierował pismo, w którym poprosił o zawieszenie akcji protestacyjnej na okres świąteczno-noworoczny i powrót do rozmów po 6 stycznia. Zapewnił, że w resorcie trwają intensywne prace nad znalezieniem rozwiązań legislacyjnych, obejmujących możliwość wsparcia pracowników firmy.

Stanowisko ministra skrytykował wówczas lider NSZZ Solidarność w PG Silesia Grzegorz Babij.

Nie może być sytuacji, kiedy od kilku miesięcy trwa analiza. Już została ustawa podpisana, a oni dalej analizują. Ja się pytam, jak długo? Ja mam zjechać i ten świstek pokazać ludziom na dole?

– wskazywał.

Związkowiec żądał przyjazdu Miłosza Motyki do Silesii. Wyraził też obawę, że takie przesłanie ministra może skutkować rozszerzeniem protestu.

We wtorek do protestujących pod ziemią zjechali prezydenccy ministrowie: Karol Rabenda i Mateusz Kotecki. – W swoim imieniu, ale też w imieniu pana prezydenta, chciałem się zwrócić do strony rządowej, żeby podjęła działania, żeby tę sprawę wyjaśnić i zakończyć pozytywnie – zaapelował później Rabenda.

Nawiązując do mającej wejść 1 stycznia 2026 r. nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która określa m.in. instrumenty osłonowe dla pracowników firm z udziałem Skarbu Państwa (nie dotyczy to Silesii, która jest prywatna), Rabenda przypomniał, że podpisując ustawę 15 grudnia br., prezydent zwracał uwagę, że nie obejmuje ona wszystkich górników w Polsce, a przez to nie traktuje ich równo.

Prezydent zapowiedział, że poprawkę do tej ustawy złożymy w najbliższym czasie. Tę deklarację pana prezydenta chcę podtrzymać. Pracujemy nad nią, aby przed najbliższym posiedzeniem Sejmu wystąpić z inicjatywą zmiany tej ustawy, by objęła ona wszystkich górników

– podkreślił minister.

W Wigilię protestujących odwiedził przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. Wyraził poparcie dla nich. Krytykował rząd. Jak mówił, zarówno minister Motyka, jak i szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, powinni być w Czechowicach-Dziedzicach i negocjować. Podkreślał, że obecna władza unika dialogu społecznego.

W wigilijny wieczór w siedzibie Solidarności tuż obok kopalni odprawione zostało przez księży nabożeństwo wigilijne dla rodzin górników. Pierwotnie miało się odbyć na cechowni, ale właściciel kopalni nie wyraził na to zgody.

Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia w Czechowicach-Dziedzicach jest największą prywatną kopalnią węgla w Polsce. Jej udział w polskim rynku w 2022 r. wynosił około 3 proc. w produkcji węgla energetycznego i 2,3 proc. w produkcji węgla kamiennego łącznie.

Pod koniec listopada br. zarządca masy sanacyjnej Silesii zawiadomił związki o zamiarze zwolnień grupowych. Dotyczyłyby one ponad 750 pracujących w Silesii osób.

Grupa Bumech, właściciel spółki PG Silesia eksploatującej kopalnię, podała 8 grudnia br., że złożyła zarządcy masy sanacyjnej PG Silesia ofertę dzierżawy kopalni Silesia. Bumech zadeklarował też przejęcie wybranych pracowników w trybie art. 23(1) Kodeksu pracy. W tej sytuacji zarządca masy sanacyjnej przesunął ewentualne zwolnienia na styczeń.

Czytaj także:

źródło: https://luminametals.pl/ (zdjęcie podglądowe)
LUBUSKIE

Nowa kopalnia miedzi w naszym regionie?

15 listopada 2025

Goście Lubuskiego Forum Radia Zachód rozmawiali o planach wybudowania kopalni miedzi w okolicach Nowej Soli.   Złoże obejmuje około 10 milionów ton miedzi oraz około 36 tysięcy ton srebra....

Czytaj więcejDetails
Tagi: protestkopalniagórnicygórnictwosilesiaczechowice dziedzice

Czytaj również

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pexels
KRAJ I ŚWIAT

Wznowiono ruch na S3, burmistrz Gryfina rozwiązał zgromadzenie rolników [AKTUALIZACJA]

22 czerwca 2026

Zakończył się protest rolników na drodze S3 na południe od Szczecina. Do godz. 17.00 mają zostać rozładowane zatory w rejonie węzła Klucz,...

Marcin Kulasek (x.com/MarcinKulasek)
KRAJ I ŚWIAT

Minister Kulasek o proteście naukowców i finansowaniu nauki

18 maja 2026

Naukowcy zbierają podpisy pod petycją o zwiększenie finansowania polskiej nauki, zapowiadają też protest w Warszawie. - Gdybym nie był w...

fot: P.Kozubaj
LUBUSKIE

Protest „Mamy dość – stop cierpieniu zwierząt” w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

9 maja 2026

Zaostrzenie kar dla osób, które znęcają się nad zwierzętami, obowiązek chipowania czworonogów oraz bezpłatna możliwość kastracji i sterylizacji zwierząt -...

zdjęcie ilustracyjne/Facebook
LUBUSKIE

W sobotę protest „Mamy dość” w Zielonej Górze

7 maja 2026

„Mamy dość” – pod takim hasłem w Zielonej Górze odbędzie się protest dotyczący bezdomności zwierząt i systemu ich ochrony. Wydarzenie...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Konferencja prasowa – protest szpitali powiatowych

23 kwietnia 2026

Do jutra trwa protest organizowany przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. Przy żarskim Szpitalu na Wyspie zorganizowano konferencję prasową z...

Fot. OZPSP/FB
KRAJ I ŚWIAT

Prezes związku szpitali powiatowych: przynajmniej 40 szpitali jest poważnie zagrożonych

21 kwietnia 2026

Przynajmniej 40 szpitali powiatowych jest zagrożonych upadłością – powiedział PAP prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Waldemar Malinowski po analizie...

najnowsze z Lubuskiego

Stilon rozpoczął testowanie

Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

BCU „Budowlanka” podsumowuje cykl szkoleń

Kończy się nabór do lubuskich szkół ponadpodstawowych

Fizycy medyczni z całej Polski zjechali do Gorzowa

Za nami XIV Konferencja Naukowa Konstrukcje Zespolone

Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

Nowa pracownia elektrofizjologii w zielonogórskim szpitalu

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Falubaz ma nowego dyrektora

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Maja Nowak złożyła rezygnację z funkcji pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Szkolenia w BCU w Nowej Soli

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wznowiono ruch na S3, burmistrz Gryfina rozwiązał zgromadzenie rolników [AKTUALIZACJA]

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj