środa, 24 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Gorzowska młodzież powalczyła we Wrocławiu

    fot. Ryszard Rachlewicz

    Bez niespodzianki we Wrocławiu. Sparta lepsza od Stali

    fot. Paweł Górski

    Tłumy na spotkaniu Zastalu z kibicami!

    fot. Facebook/Zastal BC Zielona Góra

    Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

    Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

    Roszady w zespole beniaminka zielonogórskiej klasy okręgowej

    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

    Faustyna Kotłowska

    20 medali lekkoatletów GZSN Start

    Koszykarki SP 13 najlepsze w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Gorzowska młodzież powalczyła we Wrocławiu

    fot. Ryszard Rachlewicz

    Bez niespodzianki we Wrocławiu. Sparta lepsza od Stali

    fot. Paweł Górski

    Tłumy na spotkaniu Zastalu z kibicami!

    fot. Facebook/Zastal BC Zielona Góra

    Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

    Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

    Roszady w zespole beniaminka zielonogórskiej klasy okręgowej

    fot. Facebook/Giganci Zielona Góra

    Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

    Faustyna Kotłowska

    20 medali lekkoatletów GZSN Start

    Koszykarki SP 13 najlepsze w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

Prezes KGHM: zmiany w podatku od kopalin oznaczają powstanie nowych miejsc pracy

PAP PAP
2025-05-27 18:03
Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Prezes KGHM Andrzej Szydło powiedział w poniedziałek (26 maja), że zmiany w podatku od kopalin oznaczają powstanie nowych miejsc pracy dzięki inwestycjom w trzy szyby. Spółka będzie mogła więc sięgnąć po nowe zasoby na południu i na północ od Odry.

W poniedziałek (26 maja) podczas konferencji prasowej w siedzibie KGHM w Lubinie prezes miedziowej spółki Andrzej Szydło poinformował, że zapowiadane przez rząd zmiany w podatku od kopali pozwolą na realizację projektów strategicznych dla KGHM. 

Te projekty strategiczne to jest budowa trzech szybów, które są niezbędne dla udostępnienia złoża. To nie są szyby wydobywcze, natomiast są one konieczne, żeby sięgnąć po zasoby tak zwanego KGHM 1.1. Czyli tych zasobów, które leżą jeszcze do rzeki Odry, a następnie realizować przygotowanie do analizy KGHM tak zwanego 2.0, czyli do złóż, na które posiadamy koncesję za Odrą, na północ od Odry

– mówił prezes.

Dalsza część tekstu pod filmem

https://www.facebook.com/share/r/12Ktdmp6e5e/

Dodał, że zmiany w podatku od kopalin oznaczają też powstanie nowych miejsc pracy. Jak uściślił Szydło, miedziowa spółka będzie zgłaszała duże zapotrzebowanie na wykonawców zewnętrznych w zawiązku z inwestycjami.

Stąd że ten teoretyczny ubytek w budżecie związany z ulgą w podatku od kopalni wcale nie oznacza proporcjonalnie ubytku takiego samego długoterminowo. Dlatego, że z tytułu podatku CIT, podatku PIT, innych podatków, w tym podatków od nieruchomości, w dużym stopniu ten ubytek będzie rekompensowany, nie mówiąc o miejscach pracy, pewności pracy na wiele lat w przód

– argumentował prezes. 

Wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki poinformował, że projekt ustawy wprowadzający zmiany w podatku miedziowym został wpisany do wykazu prac Rządowego Centrum Legislacyjnego.

Liczę, że do wakacji ten projekt przejdzie przez prace rządowe, tak żeby Sejm po wakacjach mógł się tym zająć

– mówił Kropiwnicki. 

Dodał, że zmiany w podatku miedziowym oznaczają dla regionu przede wszystkim inwestycje.

To przedłużenie funkcjonowania KGHM o kolejne 20, 30, może 40 lat, to będzie dostęp do nowych złóż i to pokazuje, że perspektywa naszego regionu jest stabilna

– mówił. 

Wskazał, że trzy nowe szyby obniżą temperaturę w miejscach wydobycia miedzi i pozwolą zwiększyć dostęp do złóż. Podkreślił, że przy nowych inwestycjach KGHM będą pracować polskie firmy.

Czyli te miliardy zostaną właściwie włożone w inwestycje w polski przemysł

– mówił. 

Dodał, że inwestycje KGHM służą zabezpieczeniu dostępu do złóż.

One są elementem strategicznym i są dla nas i UE bardzo istotne

– mówił wskazując w tym kontekście inwestycje w energetykę. 

Prezes KGHM podkreślił, że cześć projektów, które będą finansowane dzięki zmianie w podatku od kopalin realizowane są już w tym roku.

Co prawda nie są to projekty w pełnej skali. Ulga zacznie obowiązywać od roku 2026. Ale jeżeli chodzi o eksplorację, jeżeli chodzi o budowę szybów, zamierzamy intensywnie w tej chwili przyspieszać

– mówił Szydło. 

W piątek szef resortu finansów Andrzej Domański oraz minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski przekazali informacje o planach obniżenia tzw. podatku miedziowego. Minister Domański wyjaśnił, że od 2026 r. obniżony zostanie współczynnik, służący do obliczania kwoty podatku od wydobycia miedzi, płaconego przez KGHM. Mechanizm odliczeń nakładów inwestycyjnych od podatku od wydobycia miedzi będzie działać od 2029 r., ale w jego ramach będą mogły być odliczane wydatki poniesione już w 2026 r. 

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawiła się informacja o planowanej nowelizacji ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin. 

W projekcie mówi się o dwóch etapach wprowadzania zmian. W pierwszej dojdzie do obniżenia współczynnika, który jest używany we wzorze służącym do liczenia poziomu opodatkowania wydobycia miedzi „w okresie koniunktury na rynku metali”. Obecnie ten współczynnik ten wynosi 0,85 i zostanie obniżony do poziomu 0,71 w roku 2026 oraz do 0,64 w latach 2027-2028. 

Szacuje się, że przy średnich cenach miedzi oscylujących na poziomie 35 686 zł/t (cena miedzi wg stanu na 21 maja 2025 r.), dochody budżetowe będą niższe o 0,5 mld zł w 2026 r. i o 0,75 mld zł w latach 2027-2028 (rocznie). Proponowane rozwiązania mają pozostawić dodatkowe fundusze podatnikom wydobywającym miedź, tworząc przestrzeń dla inwestowania w nowe projekty wydobywcze

– wskazano w wykazie prac legislacyjnych. 

Dodano, że nie planuje się zmian we wzorach mających zastosowanie w przypadku opodatkowania wydobycia srebra. Uzasadniono to tym, że srebro jest wydobywane jako kopalina towarzysząca. 

(…) od 2029 r. wprowadzona zostanie możliwość odliczenia części poniesionych przez podatników wydatków inwestycyjnych. Projektowana zmiana zakłada wprowadzenie mechanizmu umożliwiającego odliczenie od podatku od wydobycia niektórych kopalin (do określonego procentowo limitu) części poniesionych przez podatników kwalifikowanych wydatków inwestycyjnych w zakresie wydobycia miedzi i srebra

– przekazano w informacji na stronie kancelarii premiera. 

Dodano w niej, że katalog kwalifikowanych wydatków inwestycyjnych zostanie określony w załączniku do ustawy. W informacji czytamy także, że do odliczenia „będą mogły być brane pod uwagę wydatki kwalifikowane ponoszone przez podatników już od dnia wejścia ustawy w życie tj. od 2026 r.”. 

Projekt nowelizacji ustawy ma trafić pod obrady rządu w drugim lub trzecim kwartale 2025 r. 

Według wyliczeń przedstawionych przez zarząd KGHM dzięki zmianom w podatku od kopali w budżecie KGHM w ciągu 10 lat zostanie 10 mld zł. 

Wielkość podatku, który wpływa do budżetu, zależy od wartości surowców na rynku światowym, kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie, oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi i srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie. W 2023 r. KGHM zapłacił 3,5 mld zł z tytułu tego podatku, a od momentu jego wprowadzenia – ponad 27,3 mld zł. 

KGHM jest największym w Europie producentem miedzi, uznawanej za surowiec strategiczny dla Unii Europejskiej. Odpowiada za niemal 50 proc. unijnej produkcji miedzi górniczej. Polskie zasoby miedzi stanowią ok. 85 proc. zasobów europejskich.

Tagi: szybyinwestycjeszyby wydobywczepracakghm 1.1podatkikghm 2.0strefa biznesuzmiany w podatku miedziowymprojekt ustawykghm polska miedźnowe miejsca pracykghmmiedźpodatek od kopalin

Czytaj również

fot. Pixabay
LUBUSKIE

Nowe boisko na rozpoczęcie wakacji w Lubsku

23 czerwca 2026

Przy kompleksie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lubsku zakończono przebudowę boiska wielofunkcyjnego. Wartość inwestycji to blisko milion złotych. Otwarcie obiektu...

Dariusz Klimczak. Fot. PAP/Marcin Obara
KRAJ I ŚWIAT

Spółka CPK podpisała umowę na budowę fundamentów pod terminal lotniska

22 czerwca 2026

Spółka CPK podpisała w poniedziałek (22 czerwca) z firmą Budimex wartą ok. 146 mln zł umowę na wybudowanie fundamentów pod...

Fot. Pexels
KRAJ I ŚWIAT

Od 1 lipca przesyłki z poza UE będą objęte cłem

22 czerwca 2026

Od lipca w całej Unii Europejskiej zmienią się zasady dotyczące przesyłek spoza Wspólnoty; cłem zostaną objęte przesyłki do wartości 150 euro, które dotychczas były z niego zwolnione. Spedytorzy w odpowiedzi na...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Nowe boisko przy szkole 59 w Żaganiu oddane do użytku [ZDJĘCIA]

22 czerwca 2026

Przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Żaganiu oficjalne oddano do użytku boisko wielofunkcyjne dla uczniów. Inwestycja kosztowała ponad milion...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Lipinki Łużyckie ogłosiły konkurs na stanowisko dyrektora żłobka

22 czerwca 2026

Gmina Lipinki Łużyckie buduje nowy żłobek. Jednocześnie samorząd ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora placówki. Dokumenty należy dostarczyć do 26 czerwca....

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Będą nowe przystanki w kilku lokalizacjach gminy Trzebiel

22 czerwca 2026

W gminie Trzebiel będą nowe przystanki autobusowe w kilku lokalizacjach przy drodze krajowej numer 12. Stare i zniszczone konstrukcje zostaną...

najnowsze z Lubuskiego

Gorzowska młodzież powalczyła we Wrocławiu

Bez niespodzianki we Wrocławiu. Sparta lepsza od Stali

Tłumy na spotkaniu Zastalu z kibicami!

Conley Garrison zostaje w Zastalu na sezon 2026/2027

Najlepsi zielonogórscy uczniowie otrzymali stypendia od prezydenta

Piłkarka z Kolumbii zagra w TS Masterchem Przylep

Roszady w zespole beniaminka zielonogórskiej klasy okręgowej

Odeszła Iwona Peryt-Gierasimczuk

Giganci jak burza przeszli przez ćwierćfinał PLB

Grant na „Zielone serce Lutola” czeka na realizację

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Gorzowskie podium na „Jancarzu”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Syrena Zbąszynek wycofuje się z IV ligi. Stal Sulęcin uratowana

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Odeszła Iwona Peryt-Gierasimczuk

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Lubuskie Trójmiasto realizuje inwestycje za 44 miliony euro

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj