piątek, 12 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Grzegorz Kopernicki odszedł z Cariny Gubin

    Stal we Wrocławiu nie pojedzie w niedzielę!

    fot. Rafał Oleksiewicz

    Anna Puławska się „przepaliła” i ze spokojem melduje się w finale jedynki

    Zmiana trenera w czwartoligowej Victorii Szczaniec

    fot. Jakub Lesiński

    Będą nowe szczypiornistki w AZS-ie. Wróciła doświadczona bramkarka

    fot. materiały Wilków Żary Basketball

    Wilki wystawią dwa zespoły. Szukają chętnych do gry w rezerwach

    grafika: Facebook/KS Promień Żary

    Promień Żary i Zorza Ochla zagrają o awans w hicie klasy okręgowej

    Stilon jedzie na półfinał. „To jak gra o pół miliona”

    fot. Rafał Oleksiewicz

    Po pierwszym dniu ME: plany gorzowskich kajakarzy wykonane

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Grzegorz Kopernicki odszedł z Cariny Gubin

    Stal we Wrocławiu nie pojedzie w niedzielę!

    fot. Rafał Oleksiewicz

    Anna Puławska się „przepaliła” i ze spokojem melduje się w finale jedynki

    Zmiana trenera w czwartoligowej Victorii Szczaniec

    fot. Jakub Lesiński

    Będą nowe szczypiornistki w AZS-ie. Wróciła doświadczona bramkarka

    fot. materiały Wilków Żary Basketball

    Wilki wystawią dwa zespoły. Szukają chętnych do gry w rezerwach

    grafika: Facebook/KS Promień Żary

    Promień Żary i Zorza Ochla zagrają o awans w hicie klasy okręgowej

    Stilon jedzie na półfinał. „To jak gra o pół miliona”

    fot. Rafał Oleksiewicz

    Po pierwszym dniu ME: plany gorzowskich kajakarzy wykonane

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna LUBUSKIE

To już pewne, Lubuskie powoła własną spółkę transportową

Piotr Bakselerowicz Piotr Bakselerowicz
2025-03-10 13:37
Marcowa sesja sejmiku woj. lubuskiego i rozmowy o kolei. Na zdj. wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski (fot. Paweł Wańczko/Lubuskie.pl)

Marcowa sesja sejmiku woj. lubuskiego i rozmowy o kolei. Na zdj. wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski (fot. Paweł Wańczko/Lubuskie.pl)

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

– Chcemy powołać własną spółkę transportową i zrobimy to, ale na razie jesteśmy skazani na współpracę z PolRegio – powiedział wicemarszałek lubuski Sebastian Ciemnoczołowski na sesji sejmiku województwa. Władze PolRegio obiecują, że w ciągu najbliższych miesięcy kryzys zostanie zażegnany.

Sytuacja na regionalnej kolei jest zła. W ostatnich latach obsługująca połączenia krajowa spółka PolRegio potrafi odwołać w ciągu jednego roku parę tysięcy połączeń, pomimo otrzymywania wciąż wyższych i wyższych dofinansowań ze strony samorządu województwa. 

Co dalej? Dziś na rozmowy w tej sprawie do Zielonej Góry przyjechała delegacja ze strony przewoźnika z prezesem Krzysztofem Pietrzykowskim i wiceprezesem Wojciechem Dingesem na czele. Temat był też najważniejszym punktem obrad sejmiku województwa.

To przesądzone – powołają własną spółkę

– Problemy dotyczące przewozów publicznych siegają dawnych lat. Niestety, temat eskaluje i nie dziwimy się mieszkańcom, że są poirytowani i że wywierają na władze województwa gigantyczną presję. Najgorsze jest to, że liczba odwołań pociągów rośnie wraz z nakładami ze stronu samorządu – powiedział Waldemar Sługocki, poseł i szef lubuskiej PO.

Podał liczby: w 2016 r. samorząd dopłacał przewoźnikowi rocznie 38 mln zł, podczas gdy w zeszłym roku – już 117 mln zł. W tym roku będzie to 140 mln zł.

– Przy czym spółka uważa, że to ciągle za mało i nawet podała nas do sądu, domagając się kolejnych 20 mln zł. Ciężko nam to zrozumieć, bo nasze dopłaty są znacznie wyższe niż oczekiwania finansowe, jakie każdego roku przedstawia nam PolRegio – dodał Sebestian Ciemnoczołowski, wicemarszałek lubuski.

Chwilę później Ciemnoczołowski ogłosił, że powołanie przez woj. lubuskie własnej spółki transportowej jest już przesądzone. 

– Nic nie zatrzyma tego procesu. Na razie jednak jesteśmy skazani na współpracę z PolRegio tam, gdzie będzie ona wyglądać dobrze, i tam, gdzie jest to niezbędne. Zapowiedzi o poprawie sytuacji pięknie brzmiały, ale nic lub niewiele nie udało się zrobić. Jest trochę lepiej obecnie, nowe władze spółki starają się naprawić zaniedbania z poprzednich lat, ale sytuacja nadal jest niedopuszczalna – stwierdził wicemarszałek.

Zauważył, że znacznie lepiej zorganizowanym Kolejom Dolnośląskim (obecnie obsługują wszystkie połączenia Zielona Góra – Wrocław) samorząd płaci mniej za pociągokilometr niż nieudolnej PolRegio.

– PolRegio za pociągokilometr żadą 10 zł więcej. Jeżeli założymy własny podmiot, stawka będzie jeszcze niższa, bo KD wyceniają nam usługę drożej niż własnemu właścicelowi, czyli samorządowi woj. dolnośląskiego – tłumaczył Ciemnoczołowski.

Jak samorząd się stara

Zaznaczył, że trudno będzie odbudować zaufanie do regionalnej kolei. Podkreślał, że błędy spółki spadają na barki samorządu, którego rola w organizowaniu transportu jest obecnie mocno ograniczona.

– Jedyne dostępne nam narzędzie mobilizowania PolRegio, to nakładanie kar za nierealizowanie obowiązków wynikających z umowy. Oczywiście luzowaliśmy te zapisy, żeby spółki nie pogrążyć finansowo. Chcemy jednak wziąć odpowiedzialność na siebie – zarówno za organizację przewozów , jak i za nasz tabor, który dzisiaj jest niewłaściwie serwisowany – oznajmił Ciemnoczołowski.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat województwo kupiło na użytek spółki 25 składów. PolRegio od wielu lat nie kupiło żadnego. Pociągi, których jest właścicielem, mają średnio ponad 40 lat. To jedna trzecia całego taboru. Sytuację komplikuje fakt, że dwie trzecie linii kolejowych w Lubuskiem pozostaje niezelektryfikowana, a UE nie pozwala już dofinanansowywać zakupu pociągów spalinowych.

– A jednak staraliśmy się pomagać spółce, jak się dało. Tylko w 2024 r. dołożyliśmy blisko 31 mln zł na naprawy i serwisowanie, bo to utrzymanie pojazdów okazuje się być największym problemem. Dofinansowywaliśmy też modernizację infrastruktury, choćby remont linii 363 między Skwierzyną a Międzychodem, który pochłonął ponad 320 mln zł – wyliczał Ciemnoczołowski.

Władze PolRegio: Od maja będzie dobrze

Obecne władze PolRegio kiepską sytuację tłumaczą decyzjami poprzedniego kierownictwa.

– Po przeprowadzeniu audytu zgłosiliśmy możliwość popełnienia przestępstwa. Sprawę badają prokuratura i CBA. Przyjęliśmy plan naprawczy i działamy dalej. Sytuacja ulega poprawie, ale to wymaga czasu. Pracujemy nad zakupem używanych pojazdów, ale znacznie młodszych niż te, które posiadamy jako spółka obecnie – powiedział Krzysztof Pietrzykowski, prezes PolRegio. 

Głównym punktem planu naprawczego jest rozbudowa punktu serwisowania w Rzepinie. Będzie wydajniejszy. Obecne kierownictwo spółki twierdzi też, że źle planowano tam pracę.

– Województwo jest uprzedzone do spółki i trudno się dziwić. Chcemy współpracować, aby te wieloletnie problemy rozwiązać, ale to trudne zadanie. Jesteśmy świadomi planu samorządu o stworzeniu własnego przewoźnika, ale nie musimy ze sobą konkurować. Możemy się uzupełniać. Mamy doświadczenie, infrastrukturę. Największym kapitałem są ludzie, bo ktoś te pociągi serwisuje i naprawia – dodał Pietrzykowski.

– Nie chcemy obiecywać gruszek na wierzbie, ale zakładamy, że od maja tego roku nie będzie już sytuacji, gdzie połączenia są odwoływane z naszej winy – zadeklarował Wojciech Dinges, wiceprezes PolRegio.

Komentarze radnych

Anna Synowiec z KO, przewodnicząca sejmiku: – Będę dziś wracać do Gorzowa, ale nie zaufam PolRegio, bo ryzyko, że nie dojadę lub dojadę spóźniona jest zbyt duże.

Zbigniew Kościk, radny PiS: – Za każdym odwołaniem stoi dramat człowieka, który nie dojechał do pracy, do szkoły. Wierzę, że powołanie własnej spółki jest rozwiązaniem i będę temu kibicował.

Czytaj także:

Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego (fot. Paweł Wańczko/Lubuskie.pl)
LUBUSKIE

Marszałek o lubuskiej spółce transportowej: Najpierw autobusy

10 marca 2025

Dziś na sesji sejmiku władze województwa oznajmiły, że od stworzenia samorządowej spółki transportowej nie ma już odwrotu. Marszałek Marcin Jabłoński dał do zrozumienia, że jego urząd w pierwszej kolejności położy...

Czytaj więcejDetails

Czytaj także:

fot. P.Bakselerowicz
LUBUSKIE

Gorzkie rozmowy o kolei: „W innych regionach nie macie problemu”

10 marca 2025

 - Liczba odwołanych pociągów rosła, pomimo wzrostu nakładów, jakie przekazywaliśmy przewoźnikowi - mówił podczas sesji sejmiku lubuskiego poseł Waldemar Sługocki. Radni debatują dziś o sytuacji kolejowej w regionie. O...

Czytaj więcejDetails
Tagi: sejmik województwa lubuskiegokrzysztof pietrzykowskiwaldemar sługockiurząd marszałkowski województwa lubuskiegopociągipolregiokomunikacjatransport publicznytransport zbiorowyTEMAT DNIAwojciech dingeskolejsebastian ciemnoczołowski

Czytaj również

Podpisanie listu intencyjnego o wykupie udziałów w spółce PKS Zielona Góra przez Zarząd Województwa Lubuskiego (fot. Paweł Wańczko/lubuskie.pl)
LUBUSKIE

Lubuskie chce kupić udziały w PKS Zielona Góra

12 czerwca 2026

Władze województwa lubuskiego chcą wykupić 49 proc. udziałów w spółce PKS Zielona Góra. Wczoraj w tej sprawie podpisany został list...

Akta sądowe - zdjęcie ilustracyjne
LUBUSKIE

Prawomocny wyrok dla zabójcy 7-miesięcznego syna

12 czerwca 2026

25 lat w więzieniu spędzi 27-letni Robert P. ze Świebodzina, który w marcu 2024 r. zabił swojego 7-miesięcznego syna Wojtusia....

LUBUSKIE

Już jutro zawody śmigłowcowe w Babimoście!

12 czerwca 2026

Już jutro  IV Światowy Zlot Śmigłowcowy oraz Śmigłowcowy Puchar Świata w Babimoście. W zawodach będzie uczestniczyć ponad 20 cywilnych i wojskowych...

Fot. Jakub Mielcarz
LUBUSKIE

Ślady dawnej historii – powstaje lapidarium w Zielonej Górze

11 czerwca 2026

30 pomników nagrobnych z XX wieku - obok grobowca Beuchelta w Parku Tysiąclecia powstaje lapidarium, czyli zbiór historycznych epitafiów. Większość...

Guben. Briefing prasowy przed rozpoczęciem polsko-niemieckiej konferencji poświęconej problemom demografii (fot. Piotr Bakselerowicz)
LUBUSKIE

Polsko-niemieckie rozmowy o demografii

11 czerwca 2026

Województwo lubuskie traci nawet pięć tysięcy mieszkańców w ciągu roku - alarmuje wojewoda lubuski Marek Cebula, który dziś w przygranicznym...

fot. K.Gonera
LUBUSKIE

Żagański MZK wybuduje stację transformatorową

11 czerwca 2026

Miejski Zakład Komunikacyjny w Żaganiu planuje budowę stacji transformatorowej dla autobusów elektrycznych. Do dziś firmy mogą zgłaszać oferty na wykonanie...

najnowsze z Lubuskiego

Gorzów i Eberswalde współpracują od 25 lat

Grzegorz Kopernicki odszedł z Cariny Gubin

Stal we Wrocławiu nie pojedzie w niedzielę!

Podsumowanie Zielonogórskiej Akademii Bezpieczeństwa

Anna Puławska się „przepaliła” i ze spokojem melduje się w finale jedynki

Młodzi porozmawiają o depresji

Zmiana trenera w czwartoligowej Victorii Szczaniec

Zielona Góra szykuje jarmark. Znamy pierwsze szczegóły Winobrania 2026

Gdzie są pieniądze dla Ukrainy?

W sobotę impreza z okazji Światowego Dnia Dziergania w miejscu publicznym

popularne

  • fot. M.Wróbel

    Lapidarium w Zielonej Górze już prawie gotowe

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Kłopoty spółki „SUBBUS” w Nowej Soli

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Stilon jedzie na półfinał. „To jak gra o pół miliona”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Zmiana trenera w czwartoligowej Victorii Szczaniec

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Grzegorz Kopernicki odszedł z Cariny Gubin

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj