piątek, 26 czerwca 2026
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
LOGO, Radio Zielona GóraLOGO, Radio Gorzów

SŁUCHAJ

Radio Zachód
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KRAJ I ŚWIAT
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT

    Stilon rozpoczął testowanie

    Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

    Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

    Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

    fot. Paweł Górski

    Damian Ratajczak z dziką kartą na turniej SEC w Zielonej Górze

    Reprezentant Serbii zagra w Cuprum Stilonie

    Mecze PGE Ekstraligi przełożone

    fot. Facebook/SMU Men's Basketball

    Jakub Szumert oficjalnie w NCAA! Zawodnik Zastalu najlepszym młodzieżowcem PLK

    fot. pixabay.com

    Do AZS-u dołączyła siatkarka z przeszłością w II lidze

  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • MOTO
  • PODCASTY
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • REKLAMA
Radio Zachód
Strona główna KRAJ I ŚWIAT

KO składa zawiadomienie do prokuratury ws. Nawrockiego [AKTUALIZACJA]

PAP PAP
2025-01-24 15:10
Karol Nawrocki, fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

Karol Nawrocki, fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

Udostępnij na FacebookuUdostępnij na TwitterzeUdostępnij na telegramieUdostępnij przez WhatsappaEmail

Spis treści

  • 1. Jest oświadczenie władz muzeum w sprawie apartamentów wynajmowanych przez Nawrockiego

Politycy Koalicji Obywatelskiej poinformowali w piątek (24 stycznia) o złożeniu zawiadomienia do prokuratury ws. popieranego przez PiS kandydata na prezydenta RP, Karola Nawrockiego. Chodzi o informacje „GW”, dot. apartamentu, z którego dyrektor Muzeum II Wojny Światowej miał korzystać przez ponad pół roku za darmo.

W poniedziałek „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że „Karol Nawrocki jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej przez pół roku korzystał z apartamentu Deluxe w muzealnym kompleksie hotelowym, choć mieszka zaledwie 5 km od niego”. Gazeta napisała, że popierany przez PiS kandydat na prezydenta RP za pobyt nie zapłacił, a dziś wszystkiemu zaprzecza. 

– W sumie w latach 2018-20 Nawrocki zarezerwował 19 pobytów, a w okresie 2020-21 – aż 182; razem to 201 dni, w tym 197 w apartamencie

– wyliczono.

W piątek (24 stycznia), na konferencji prasowej w Sejmie, politycy Koalicji Obywatelskiej poinformowali, że złożyli w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Pod wnioskiem podpisali się członkowie zespołu ds. rozliczeń PiS.

Przewodniczący zespołu, Roman Giertych podkreślił, że tym samym dają kandydatowi na prezydenta RP popieranemu przez PiS, szansę na oczyszczenie się ze stawianych mu zarzutów.

– Gazeta Wyborcza w gruncie rzeczy oskarżyła go o to, że jest złodziejem i okradł społeczeństwo na 120 tysięcy złotych. Teraz będzie miał szansę wyjaśnić prokuraturze, a pewnie później sądowi, jak to się stało, że te pomówienia są nieprawdziwe, bo ja przecież nie wątpię w to, że PiS nie wystawiłby kandydata na prezydenta, który w ten sposób się zachowywał

– mówił Giertych.

– Takie działania, że ktoś wykorzystuje funkcję dyrektora muzeum do tego, aby wynajmować dla siebie luksusowe apartament, mimo że 5 kilometrów dalej ma swój własny dom, są przecież jednoznacznie przez społeczeństwo utożsamiane z okradaniem tej jednostki, którą się kieruje

– dodał.

– Sprawa jest bardzo poważna, bowiem kto w celu uzyskania korzyści majątkowych doprowadza do niekorzystnego wykorzystania majątku, rozporządzenia tym majątkiem podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Chcemy bardzo wyraźnie powiedzieć, że za złodziejstwo, kłamstwa, manipulację, oszustwa każdy powinien ponieść odpowiedzialność, w szczególności funkcjonariusz pełniący określone obowiązki publiczne

– mówiła Karolina Pawliczak.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej poinformowali również, że sprawdzają też wydatki Nawrockiego przeznaczane na kampanię wyborczą. Jak mówiła Iwona Karolewska, posłowie KO zwrócili się do Marszałka Sejmu o sprawdzenie, czy spotkania z wyborcami kandydata popieranego przez PiS, są finansowane ze środków przeznaczonych na prowadzenie biur poselskich posłów PiS.

Portal Onet napisał w środę, że wynajęcie sali na spotkanie Nawrockiego w Choszcznie (woj. zachodniopomorskie), które odbyło się 19 stycznia, próbowano sfinansować ze środków na prowadzenie biura poselskiego posła PiS Czesława Hoca.

Rzeczniczka sztabu wyborczego Karola Nawrockiego Emilia Wierzbicki wyjaśniła, że „spotkanie w Choszcznie odbywało się na zaproszenie pana posła Czesława Hoca i nie jest prawdą, że wynajem sali został opłacony ze środków biura poselskiego”. 

– Komitet Wyborczy Karola Nawrockiego jest w trakcie konstytuowania i po zarejestrowaniu przez PKW Komitet Wyborczy będzie finansował kampanię wyborczą na zasadzie wyłączności

— dodała.

1. Jest oświadczenie władz muzeum w sprawie apartamentów wynajmowanych przez Nawrockiego

Władze Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w przesłanym oświadczeniu zaprzeczają, że apartamenty w muzeum powstały jako mieszkania przeznaczone dla poprzedniej dyrekcji. Wskazują również na nieprawidłowości w wynajmie pokoi przez byłego dyrektora Karola Nawrockiego.

Oświadczenie przesłane PAP w piątek (24 stycznia) przez władze Muzeum II Wojny Światowej dotyczą ustaleń „Gazety Wyborczej” która napisała, że Karol Nawrocki jako dyrektor MIIWŚ (w latach 2017-2021) przez ponad pół roku korzystał bezpłatnie z apartamentu deluxe w muzealnym kompleksie hotelowym, choć mieszka zaledwie 5 km od niego.

Dyrekcja muzeum odniosła się również do niedawnej konferencji prasowej Nawrockiego w Zakopanem, gdzie kandydat na prezydenta RP, popierany przez PiS, tłumaczył się z powodów, dla których wynajmował apartament w muzeum. Przyznał wówczas, że jako dyrektor placówki podczas pandemii COVID-19 dwukrotnie spędził w apartamencie 10-dniową kwarantannę, wykonując zdalnie swoje obowiązki.

– To nie jest prawdziwa informacja, że ja tam mieszkałem przez 200 dni. Słowo klucz – były one zarezerwowane przez tyle dni na moje imię i nazwisko, ale te apartamenty służyły też do spotkań służbowych z gośćmi z zagranicy oraz z kraju

– mówił w Zakopanem Nawrocki.

Zadeklarował też, że „jeżeli sprawa będzie miała swój dalszy tok” i będzie dyskutowana, to jest gotów zwrócić kwotę należną za wynajem apartamentu; dodał, że rezerwacja lokalu na jego nazwisko i okazjonalne z niego korzystanie nie wiązały się z żadnymi obciążeniami dla muzeum.

Nawrocki dodał, że apartamenty i pokoje w Muzeum II Wojny Światowej zostały wybudowane przez jego poprzednika na stanowisku dyrektora placówki prof. Pawła Machcewicza. Nawrocki dodał, że gdy on zostałem dyrektorem placówki, skomercjalizował te nieruchomości, aby przynosiły dochód poprzez wynajem turystyczny.

Obecna dyrekcja muzeum, czyli p.o. dyrektora prof. Rafał Wnuk i jego zastępca dr Janusz Marszalec napisali w piątkowym oświadczeniu, że nie jest prawdą, iż apartamenty i pokoje gościnne usytuowane w gmachu muzeum powstały jako mieszkania przeznaczone dla poprzedniej dyrekcji.

– Ani dyrektor prof. Paweł Machcewicz (współtwórca i były dyrektor muzeum – PAP), ani żaden z jego zastępców nie spędzili w tych pomieszczeniach nawet doby

– podano.

Zdaniem władz muzeum nie jest również prawdą twierdzenie, że to dopiero Karol Nawrocki zadecydował o udostępnieniu apartamentów i pokoi w celach komercyjnych – na wynajem zostały przewidziane już na etapie projektowania budynku muzeum. W oświadczeniu podkreślono, że zyski z ich najmu miały zasilać budżet instytucji oraz obniżać koszty organizowanych wydarzeń poprzez udostępnianie pokojów gościom (prelegentom, historykom, artystom, muzealnikom).

– Nie jest również prawdą, że przez cały okres pandemii apartamenty i pokoje w gmachu muzeum pozostawały wyłączone z użytku. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii całkowite zamknięcie hoteli nastąpiło 1 kwietnia 2020 r., a od 5 maja 2020 r. mogły one ponownie przyjmować gości. Całkowite zamknięcie trwało więc 36 dni

– podano.

Podkreślono również, że ograniczenia w prowadzeniu działalności hotelarskiej wprowadzane w późniejszym czasie nie miały charakteru bezwzględnego. Tymczasem – jak napisano – Karol Nawrocki blokował apartament deluxe w sumie przez 200 dni. Wśród 15 rezerwacji, których dokonał, odnotowano 10 dziesięciodniowych lub krótszych oraz 5 na okres dłuższy niż 10 dni.

W oświadczeniu podano terminy, w których wynajęty był apartament deluxe (było to pięć terminów w 2020 roku: od 8 sierpnia do 30 sierpnia, od 4 października do 1 listopada, od 1 do 12 listopada oraz od 12 listopada do 4 grudnia, a także jeden termin w 2021 roku: od 28 grudnia do 1 kwietnia).

– W podanych okresach apartament nie mógł być dostępny dla innych osób. Stoi to w sprzeczności z twierdzeniem Karola Nawrockiego, który na konferencji w Zakopanem powiedział: „nigdy tam nie mieszkałem dłużej ciągiem niż 10 dni”

– napisano.

– Karol Nawrocki utrzymuje, że zajmował apartament deluxe w celu wypełniania obowiązków służbowych. Tymczasem pozostawał on do jego dyspozycji przez 16 dni jego urlopu wypoczynkowego, a więc w czasie, gdy nie świadczył on pracy

– wskazano.

Władze muzeum podały, że budzi ich zdziwienie również wypowiedź Karola Nawrockiego, dotycząca spotkań służbowych, które odbywał w należącym do kompleksu muzealnego apartamencie.

– Informujemy, że w gmachu muzeum znajduje się obszerny gabinet dyrektorski oraz sala konferencyjna przeznaczone do przyjmowania gości z kraju i zagranicy. Nie ma jakiejkolwiek potrzeby, aby wykorzystywać w takich celach apartamenty i pokoje gościnne

– czytamy w oświadczeniu.

Jak podkreślono, nie jest uprawnione twierdzenie Nawrockiego, że obecne władze instytucji prowadzą celowy „atak” na jego osobę. Podkreślono, że muzeum, działając na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej, jest zobowiązane do udzielenia odpowiedzi na skierowane do niego pytania.

– Uprzejmie informujemy, że wszelkie dane na temat apartamentów funkcjonujące w obiegu publicznym zostały przez nas udostępnione w odpowiedzi na pytania dziennikarzy

– napisano.

Czytaj także:

LUBUSKIE

Karol Nawrocki (PiS) 26 stycznia wizyta w regionie lubuskim

22 stycznia 2025

Kandydat na prezydenta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, dr Karol Nawrocki, w najbliższą niedzielę (26 stycznia) odwiedzi Zieloną Górę i województwo lubuskie. Podczas spotkań w pięciu lubuskich miastach przedstawi...

Czytaj więcejDetails
Tagi: piskampania prezydenckaprawo i sprawiedliwośćkarol nawrockigłosowaniezawiadomienie do prokuraturykokampaniaprezydencka2025koalicja obywatelskaapartamentinstytut pamięci narodowejemilia wierzbickigdańskkandydat na prezydentawybory prezydenckiewybory na prezydentaipnmuzeum ii wojny światowej

Czytaj również

RADOM. OBCHODY RADOMSKIEGO CZERWCA 1976. Fot. PAP/Piotr Polak
KRAJ I ŚWIAT

Prezydent w Radomiu: Czerwiec ’76 to kompas wartości, z których budujemy silną Polskę

25 czerwca 2026

W 50. rocznicę Czerwca ’76 w Radomiu prezydent Karol Nawrocki wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym. Podkreślił, że wydarzenia te są lekcją dla...

Minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda (P), prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak (C) i konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej prof. dr hab. Jerzy Robert Ładny (L). Fot. PAP/Tomasz Gzell
KRAJ I ŚWIAT

Afera w warszawskim szpitalu. Minister zdrowia zabrała głos

25 czerwca 2026

Chcemy zlikwidować kominy płacowe. Musimy stworzyć dialog, w którym będzie to możliwe - powiedziała minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda. Dodała, że...

Fot. Orlen.pl
KRAJ I ŚWIAT

Orlen podpisał porozumienia rozszerzające współpracę z Naftohazem

25 czerwca 2026

Orlen i ukraiński Naftohaz podpisały w czwartek (25 czerwca) w Gdańsku porozumienie dotyczące możliwości zwiększenia wolumenu handlu LNG między spółkami oraz...

Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
KRAJ I ŚWIAT

Kaczyński: zwrócę przyznany mi ukraiński Order Księcia Jarosława Mądrego

25 czerwca 2026

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że zwróci przyznany mu w 2022 r. ukraiński Order Księcia Jarosława Mądrego. To wyraz mojego stosunku do...

Szpital Południowy w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
KRAJ I ŚWIAT

Prokuratura prowadzi śledztwo ws. podrobienia kart zgonu w Szpitalu Południowym

25 czerwca 2026

      Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ursynów prowadzi śledztwo w sprawie podrobienia w prosektorium Warszawskiego Szpitala Południowego kart zgonu 20 osób...

GDAŃSK KONFERENCJA NA RZECZ ODBUDOWY UKRAINY. Fot. PAP/Adam Warżawa
KRAJ I ŚWIAT

Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy. O czym rozmawiano w Gdańsku? [AKTUALIZOWANY]

25 czerwca 2026

W czwartek w Gdańsku rozpoczęła się dwudniowa Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy (Ukraine Recovery Conference – URC 2026). Udział w niej biorą...

najnowsze z Lubuskiego

23 Miliony złotych na termomodernizację budynków żarskiej szkoły

Ruszają aktywne wakacje z żagańską Areną

Gozdnica zaprasza na wakacyjne warsztaty

Stilon rozpoczął testowanie

Strzeleckie MP niepełnosprawnych w Drzonkowie i na obiekcie Gwardii

Trener Brzeziński o nowym składzie siatkarzy Sobieskiego

Lechia na inaugurację II ligi podejmie Rekord Bielsko-Biała

BCU „Budowlanka” podsumowuje cykl szkoleń

Kończy się nabór do lubuskich szkół ponadpodstawowych

Fizycy medyczni z całej Polski zjechali do Gorzowa

popularne

  • Prezydent Gorzowa Wlkp.: „Na wszystkie projekty usłyszeliśmy 'Nie'”

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Falubaz ma nowego dyrektora

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Maja Nowak złożyła rezygnację z funkcji pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Szkolenia w BCU w Nowej Soli

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
  • Wznowiono ruch na S3, burmistrz Gryfina rozwiązał zgromadzenie rolników [AKTUALIZACJA]

    0 udost.
    Udostępnij 0 Tweet 0
FACEBOOK
TWITTER
YOUTUBE
INSTAGRAM
RSS
LOGO, Radio Zachód, Informacje, Lubuskie, 103 i 106 FM

Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód S.A." w likwidacji w Zielonej Górze
Radio Zachód S.A.

ul. Kukułcza 1
65-472 Zielona Góra

  • BIP
  • Reklama
  • Formularz kontaktowy
  • Cookies i polityka prywatności
  • Archiwum
Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.
G-news logo
Nie znaleźliśmy żadnych wyników
Pokaż wszystko
  • WIADOMOŚCI
    • LUBUSKIE
    • KRAJ I ŚWIAT
    • GOŚĆ RADIA ZACHÓD
    • KULTURA
    • NA DROGACH
  • SPORT
  • MUZYKA
  • REPORTAŻ
    • REDAKCJA REPORTAŻU
    • STUDIO REPORTERÓW KUKUŁCZA 1
  • TV
  • PODCASTY
  • REKLAMA
  • RADIO
    • RAMÓWKA
    • LUDZIE RADIA
    • PATRONAT MEDIALNY
    • REGULAMINY
    • KONTAKT
  • ZIELONA GÓRA
  • GORZÓW

Copyright © Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze Radio Zachód S.A. 2022.

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na ich używanie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj