Czy sztuczna inteligencja (AI) nas zastąpi?

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić dziennikarzy? Czy zagrożeni są również przedstawiciele innych zawodów? Czy człowiek potrafi coś czego nie zrobi AI? Takie pytania pojawiły się w przestrzeni publicznej od razu po emisji programu OFF Radia Kraków, który niemal w całości tworzony jest przez narzędzia sztucznej inteligencji.

Przypomnijmy, że programy w krakowskim radiu prowadzą trzy postacie wykreowane przez AI, a ich „autorskie” programy muzyczne, wywiady oraz informacje są przygotowywane przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji. W ten sam spoób wygenerowany został pierwszy rozmówca wirtualnych dziennikarzy, czyli nieżyjąca już od 7 lat Wisława Szymborska.

– Ludzie wnoszą swoją wartość tam, gdzie maszyny mają ograniczenia – podkreśla profesor Dorota Szaban, dyrektor Instytutu Socjologii na Uniwersytecie Zielonogórskim:

O zagrożeniach związanych z rozwojem technologii i sztucznej inteligencji dyskutują także pracownicy i władze Uniwersytetu Zielonogórskiego.

– Sztuczną inteligencję należ traktować jako kolejne narzędzie pomocowe, a nie konkurencję i zagrożenie – ocenia profesor Magdalena Steciąg, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie Zielonogórskim:

Innowacyjny program OFF Radia Kraków wzbudził niepokój i wywołał wiele pytań również wśród samych dziennikarzy.

– Nie wygramy z postępem technologicznym, ale to nie znaczy, że maszyny są w stanie robić za nas wszystko – mówi Maja Majewska, redaktor naczelny ,,Gazety Lubuskiej”:

Ostatnie wydarzenia sprawiły, że zaczęto zastanawiać się również nad tym czy sztuczna inteligencja niesie za sobą inne zagrożenia. – Wbrew pozorom największym wyzwaniem dla nas jest to, aby nie dać się rozleniwić AI – mówi Kacper Kałagate, ekspert z dziedziny ochrony danych osobowych w branży IT:

Jak możemy przeczytać na stronie rządowej, sztuczna inteligencja czy też krócej mowiąc AI to dziedzina wiedzy obejmująca m.in. sieci neuronowe, robotykę i tworzenie modeli zachowań inteligentnych oraz programów komputerowych symulujących te zachowania, włączając w to również uczenie maszynowe, głębokie uczenie oraz uczenie wzmocnione.

Exit mobile version